Státní zástupce ani po sto dnech nerozhodl o obžalobě k Dozimetru

05. 02. 202414:11
Státní zástupce ani po sto dnech nerozhodl o obžalobě k Dozimetru
foto: TV Nova, se souhlasem/Michal Redl

Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) navrhli v říjnu loňského roku státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Praze, aby v kauze mediálně označované jako Dozimetr podal obžalobu na celkem jedenáct osob.

Mimo jiné pro zločiny účasti na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatku, podplacení či legalizace výnosů z trestné činnosti. NCOZ to uvedlo na webových stránkách a platnost těchto slov naší redakci potvrdil v úterý mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

„Obvinění se stíhané trestné činnosti měli dopustit s úmyslem dlouhodobě získávat neoprávněné finanční prostředky od dodavatelů jedné z pražských městských společností, jejíž některé klíčové pozice za tímto účelem obsadili. Návrh na podání obžaloby, který má více než tři sta stran a je doprovázen spisovým materiálem čítajícím téměř osmnáct tisíc listů, je podáván ve lhůtě kratší než sedmnáct měsíců od samotné realizace této trestní věci,“ přiblížil Ibehej.

O kauze jako první informoval server PrahaIN.cz v únoru 2022, čtyři měsíce před samotným spuštěním policejní akce. Všechny podklady se později ukázaly jako relevantní. O kauze jsme psali v desítkách článků, kde jsme se věnovali například odposlechům anebo jednotlivým vazbám a vztahům.

Střípky z odposlechů:

Michal Redl: Ale tohle je další věc. Tak mi to hlas, ku*va, dostal jsem toto, kurva. Neřekl jsi mi to, až jsem se tě zeptal, ku*va.

Matej Augustín: Já jsem ti to řekl hned.

Michal Redl: Kurva! Ale až potom, co jsem se tě zeptal, vole!

Matej Augustín: Ale vždyť jsem ti hned řekl. Viktor mi volal, tak jsem ti hned potvrdil, že Viktor mi večer poslal SMS. Dostal jsi dárek? (Viktor Furman je ředitel GHC Genetics, ale hlavně otec Redlovy přítelkyně Denisy, pozn. red.)

Michal Redl: Já potřebuju mít kontrolu. Jasně, ku*va, ať mám nějaký přehled, protože se to jako sbíhá, kurva. A ty víš, kurva, že všechno souvisí s něčím.

zdroj: dokumenty serveru PrahaIN.cz

 

Čeká se

Jedním z klíčových mužů procesu je rovněž podnikatel Pavel Kos. Ten však jakoukoli vinu odmítá.

„Já nemám s pražským dopravním podnikem vůbec nic společného. Sdělení obvinění jsem vlastně dostal, je to tam tak uvedeno, že jsem přítel a důvěrník pana Redla. To mi přijde jako nefér a nesportovní. To je celé, co bych k tomu mohl říct,“ řekl naší redakci. Michal Redl, hlavní postava Dozimetru, na naše dotazy nereaguje dlouhodobě.

Redakce se na konci ledna obrátila na Vrchní státní zastupitelství v Praze, které případ dozoruje. Konkrétně ho má na starost státní zástupce Adam Borgula. „V předmětné trestní věci policejní orgán předložil státnímu zástupci návrh na podání obžaloby, o němž jsem doposud nerozhodl,“ sdělil pro PrahaIN.cz.

Už dříve nám ale řekl, že záleží čistě na jeho rozhodnutí, zdali „podá návrh na podání obžaloby či na jiné rozhodnutí ve věci: zastavení trestního stíhání a podobně“.

Usnesení o zahájení trestního stíhání se dne 14. června 2022 týkalo následujících osob:

 • Michal Redl
 • Pavel Kos
 • Petr Hlubuček
 • Pavel Dovhomilja
 • Zakaría Nemrah
 • Matej Augustín
 • Luděk Šteffel
 • Dalibor Kučera
 • Martin Vejsada
 • Ivo Pitrman
 • Maroš Jančovič
 • Petr Adam
 • Jindřich Špringl

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných