Střelci z univerzity mohl pomáhat bývalý policista, tvrdí matka oběti

14. 05. 202409:26
Střelci z univerzity mohl pomáhat bývalý policista, tvrdí matka oběti
foto: Rudolf Komár, PrahaIN.cz/Pietní místo před Karolinem

ROZHOVOR: Drobná žena, které z očí můžete vyčíst nesmírný smutek, ale také obrovské odhodlání pomoci s objasněním toho, co předcházelo smrti nejen její dcery při prosincové střelbě na filozofické fakultě v Praze.

Děkuji za možnost popovídat si o tom, co pro vás rozhodně není lehké. Začněme od toho, jaké máte nyní informace.

To je právě to, co mě velmi trápí. Mám informace jako každý, tedy pouze z médií. Čekám na každý článek, kterých už teď ale začíná přibývat. Když se vrátím k těm informacím, mám sice takřka neomezený přístup na policii, ale tam mi vždy nabídnou akorát vodu a řeknou, že tohle je tajné, toto mi nesmějí poskytnout a toto je předmětem vyšetřování. Takže už tam ani nechodím.

O čem nejvíc přemýšlíte?

Stále si pokládám otázku: Vážně jsem svou dcerku vychovala v naší krásné zemi, kde respekt, úcta, láska k bližnímu, pravda a spravedlnost jsou i při takové ohromné tragédii jen prázdným slovem bez obsahu? Učíme se o těchto hodnotách od útlého věku. Předáváme si je z generace na generaci. Je to podstata našeho bytí. Je to v zájmu naší společnosti. To z nás dělá lidi. Nevidím ale dosud žádnou lidskost!

Mluvíte o celkovém přístupu společnosti?

Ne, mluvím teď velmi konkrétně o přístupu a vyjádření zodpovědných míst, jako jsou policie, vedení univerzity a rovněž vládních činitelů. Slova, která určitým lidem z úst vychází, jsou slova, která nevidím. Jsou to slova bez obsahu. Nevidím konání ve spravedlnosti, pravdě, úctě, lidskosti.

Kde je svědomí těch, kteří mlčí, kteří tají, kteří se nás rodičů bojí. Kde?

Já od začátku mluvím o nekonečné lásce ke své dcerce Elišce. Policie, fakulta i vláda také mluví o lásce. O lásce ke svým funkcím, křeslům, komfortu a bezpečí. Tomu obětovali svoje svědomí. Mlčí o faktech, která nemají se zásahem na fakultě nic společného, jen aby nevylezla na veřejnost jejich pochybení. Oddalují vše, co s tím souvisí, jen aby se nemuseli vzdát svých funkcí, kdyby vyšla pravda najevo příliš brzy.

Může podle vás vyjít pravda najevo?

To je otázka, kterou si pokládám stále častěji. Zda se pravdu vůbec dozvím. Je to o tom, že sama hledám a skládám střípky. Už teď mám oprávněné pochyby, že letos, ale ani příští rok to nebude. Vsadila bych na to, že třeba za pár let někdo, kdo už neunese vědomí toho, co ví, začne mluvit.

Na druhou stranu se našli lidé, kteří mi v mém úsilí pomáhají, chtěla bych touto cestou poděkovat Martinu Hermanovi (zastupitel hnutí ANO ve Středočeském kraji, pozn. red.), který se asi nejvíc zasloužil o to, že se chyby policie i vedení fakulty nezametly pod koberec, ale i dalším lidem, kteří usilují o zřízení parlamentní vyšetřovací komise. Dobře si ale pamatujme ty, kteří jsou proti tomu, aby vznikla.

Dozvěděl jsem se, že jste dokonce v rámci tohoto skládání střípků navštívila matku vraha, což pro vás jistě nebylo snadné.

Ano, mluvila jsem s matkou vraha. Nechci ale říkat, o čem jsme se bavily, je to pro mě strašně těžké.

(pauza)

Už jen dojít k jejich domu, to pro mě bylo skoro nemožné. Jednu věc ale řeknu. Ona je přesvědčena, že do toho případu je zapleten nějaký bývalý policista, který po propuštění z vězení vraha ovlivňoval a snad mu i dodával zbraně. Mluvila o nelegálním obchodu se zbraněmi. Jsem si vědoma toho, v jaké je situaci a že mluví v emocích, stejně jako já, ale tohle jsem zmínit musela. Třeba to pomůže.

Věříte ve spravedlnost?

Chci spravedlnost pro svou dcerku Elišku. Chci rezignaci všech, kteří to komplet projeli. Chci tresty. A pokud se spravedlnosti nedočkám, udělám vše proto, abych jí dosáhla vlastními silami. Nebo za pomoci lidí, kterým na spravedlnosti a rovném přístupu ke každému ještě záleží. Jsem maminka, nedovolím, aby to všem prošlo. Nemám co ztratit. Jsem zoufalá máma s prázdnou náručí, kterou nikdo nezastaví.

Většina tento postoj pochopí.

Snad ano, přesto vás žádám, napište to, prosím! Jako můj vzkaz všem tam nahoře. Všem, kteří teď půjdou poobědvat, potom na procházku s rodinou. Večer se všichni obejmou, popřejí dětem dobrou noc a hezké sny. Tohle vše jsme s dcerkou také dělaly. Já teď ale chodím na hřbitov a trápí mě, že moje dcera mohla žít, měla žít. Nikdy se s tím nevyrovnám. Několik lidí to strašně podělalo a já chci znát jména, chci vidět ty obličeje.

Ke střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy došlo ve čtvrtek 21. prosince 2023. Vyžádala si čtrnáct obětí. Vyšetřování událostí má na starost mimo jiné GIBS. Podle neoficiálních zjištění naší redakce by však nikdo z řad policistů neměl být v nejbližší době obviněn.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných