foto: PrahaIN.cz/Papírenská ulice v pátek po obědě
REPORTÁŽ: Squateři v Praze 6 byli po třech dnech zadrženi. Po poledni byli převezeni na policejní služebnu a hrozí jim pobyt za mřížemi. Objekt v Papírenské ulici přitom obývali několik týdnů a chtěli tady zřídit komunitní centrum a školku.
Oznámení o pobytu osob v budově v Papírenské ulici obdržela policie už ve středu ráno. Řada lidí odmítla spolupracovat, někteří vylezli na střechu, z toho důvodu byl do akce povolán policejní vyjednavač.
Squateři v budově vydrželi až do pátku. V 11 hodin dopoledne mluvčí pražské policie Richard Hrdina serveru PrahaIN.cz potvrdil, že zde již třetí den probíhá zásah, policie osobám dává zákonné výzvy, aby prostor opustily.
Papírenská ulice byla až do poledne uzavřená, což se dotklo celé řady šoférů, kolemjdoucích, ale také cyklistů. Automobily policie odkláněla směrem k ulici Podbabská.
Kolem dvanácté hodiny jeden z policistů na místě nepřímo potvrdil, že squateři byli již zadrženi. „Ale ještě zde probíhají úkony,“ řekl.
Zadržení zanedlouho potvrdil i mluvčí Richard Hrdina. „Neuposlechli zákonné výzvy a kladli pasivní odpor, a tak zásahová jednotka přistoupila k zásahu i za pomocí hasičské jednotky. Všechny osoby jsou v současné chvíli převáženy na policejní služebnu. Pro podezření z trestné činnosti neoprávněný zásah do práva k domu jim hrozí až dva roky za mřížemi,“ sdělil.
Dále doplnil, že policie zůstává na místě a pravděpodobně zde bude působit ještě několik hodin.
Desítky podporovatelů: S Lidlem chceme jednat
Zhruba v půl jedné odpoledne se ulice otevřela. Na místě postávající příznivci si tak od některých řidičů vyslechli svoje. My s nimi hovořili. Více než dvě desítky podporovatelů squatterů s námi mluvily s ochotou, někteří ale s podmínkou, že nebude zapnuta kamera či jiné zařízení.
„Dnes jsem je přišel znovu podpořit, hned co mi skončila škola. Takhle třetí den,“ sdělil jeden ze zástupců mladší generace. Sám několikrát zopakoval, že aktivity podporuje, ale výraznějším způsobem se nezapojuje. „Stojím tak opodál, s policisty jsem osobně žádný problém neměl,“ odpověděl dále na otázku, jak hodnotí chování policie.
To už zkušenější mazák v tomto oboru, který ještě pamatuje obsazení vily Milada na přelomu století a následný zásah v roce 2009, už byl o poznání kritičtější, ačkoli uznává, že vidí posun. „Ale jo, určitě se to malinko posunulo, v Miladě nás tehdy řezali víc. Stále ale nechápu, proč si policie hraje na soukromou bezpečnostní službu,“ řekl tento muž s mikinou fotbalového klubu St. Pauli, který je známý svými ultralevicovými fanoušky.
„Já tam při zásahu slyšel křiky bolesti. Hodně věcí máme nahraných, až se trochu zmátoříme, budeme informovat,“ doplnil další.
Aktivisté dále uvedli, že jednat se společností Lidl budou pravděpodobně hned v pondělí. Právě Lidl je majitelem objektu, který squateři obsadili. Podle vlastních slov zde byli již několik týdnů a chtěli tady zřídit komunitní centrum, ale také školku.
„Uvidíme, co šest lidí na CPZ. A Lidl má na svých stránkách uvedeno, že podporuje rovnost žen a mužů a další věci. Myslím si tedy, že je to na dobré cestě,“ uvedl další z aktivistů, zatímco desítky jeho dalších kolegů poctivě vyklízely ulici především od PET lahví s vodou.