foto: Policie.cz/Zásah policie v nočním klubu
Policie uskutečnila v pátek 13. ledna kontrolu v jednom z pražských klubů, kde probíhala soutěž s názvem Tester party. Jejím vítězem se měl stát účastník, který by nadýchal nejvíce promile alkoholu. Během neplánované policejní kontroly nadýchalo na akci dvacet devět mladistvých více než jedno promile, přestože účast v soutěži byla určena pouze pro plnoleté zájemce.
Policie ČR informovala na svém webu o zásahu policistů z obvodního ředitelství Prahy I na akci v jednom z klubů v Praze 7. I když nebyla konkrétní informace ohledně místa konání párty, po zadání názvu akce do internetového vyhledávače lze snadno dohledat, že se Tester party konala v klubu Distrikt7 ve Veletržní ulici v Praze 7.
Vítěz prazvláštní soutěže, kterou klub pořádal, si svoji výhru ve výši 5 tisíc korun měl zasloužit na základě konzumace alkoholu potvrzené nejvyšším číslem, které by se ukázalo na soutěžním alkoholovém testeru.
Zvrat v soutěži
Mezitím však do průběhu večera zasáhly úplně jiné testery, a to ty v rukou zasahujících policistů. Bezmála třicet členů a tři jednotky speciální pořádkové jednotky zjistili na konci kontroly, že dvacet devět mladistvých v klubu je pod vlivem alkoholu. Do policejních testerů nadýchalo čtrnáct z nich více než jedno promile, ale našli se i jedinci, kterým přístroj ukázal bezmála dvě promile alkoholu.
V této neplánované části soutěže zvítězila šestnáctiletá dívka, která nadýchala 2,14 promile. Místo radosti z výhry však v jejím případě následoval odjezd domů z policejní služebny, kam si pro ni museli v nočních hodinách dojet její rodiče.
Policisté každý případ zdokumentovali, informovali Orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) a podnapilé mladistvé předali jejich zákonným zástupcům.
OSPOD
Redakce PrahaIN.cz se ptala na příslušném odboru sociálních věcí v Praze 7 na to, jaký se volí postup v případě, že na OSPOD přijde hlášení z policie ohledně mladistvých pod vlivem alkoholu.
„V případě, že nám policie oznámí, že bylo nějaké dítě pod vlivem alkoholu, aniž by dosáhlo plnoletosti, dostává to na starost kurátor pro mládež a ten si pozve dítě s rodiči na pohovor. Podle vyhodnocení a podle všech ostatních indicií se pak rozhoduje, zda s dítětem bude pracovat dále, anebo zda stačí jednorázový pohovor,“ upřesnila pro redakci PrahaIN.cz obecný postup v popsaném případě sociální pracovnice ze sedmé městské části.
Pro obsluhující personál, který mladistvým podával alkohol na páteční party, hrozí za jejich činnost v případě odsouzení za trestný čin podání alkoholu dítěti až jeden rok za mřížemi.