V Praze byla ukradena jízdní kola v celkové hodnotě 56 milionů korun
foto: Barbora Novotná, PrahaIN.cz/Sdílené kolo, ilustrační foto
Škody z krádeží kol loni dosáhly téměř 140 milionů korun. Počet ukradených kol přitom meziročně klesl asi o 9 procent. Většina zmizela v rámci vloupání, objasnit se ale podařilo jen necelou pětinu případů. V tiskové zprávě o tom informuje ERV Evropská pojišťovna.
Škody z krádeží kol a elektrokol vloni průběžně dosahovaly až 29 087 korun. V roce 2020 to bylo 25 637 korun a v roce 2019 pouze 21 151 korun. To znamená, že si Češi kupují rok od roku dražší cyklistické vybavení.
„Z policejních statistik je patrné, že většina jízdních kol či elektrokol je odcizena vloupáním. Jde tedy o krádeže ze sklepů, koláren, domů či domovních chodeb. Většinou jde o předem plánované akce, kterým nepřekazí ani kvalitní zámek,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.
Loni bylo v rámci řádně nahlášených případů ukradeno celkem 4 799 kol. ERV Evropská pojišťovna eviduje průměrnou škodu ve výši asi 50 000.

Zdroj: ERV
V Praze se kol ukradlo nejvíc
V Praze bylo loni z krajů ukradeno nejvíce jízdních kol a elektrokol. Konkrétně 1 344. Výše průměrné škody u jednoho stroje byla asi 39 000 korun. Na druhém místě v počtu krádeží se umístil kraj Moravskoslezský, dále Středočeský a Jihomoravský. Nejméně případů hlásí Vysočina.
Proti krádeži může kolo ochránit zejména kvalitní zámek. Díky moderním technologiím je do stroje možno také instalovat GPS modul, který umožní jeho přesnou lokalizaci a nebo je možné jeho tzv. DNA registrovat v policejní databázi.
Psali jsme
Policisté hledají zloděje, kteří vykradli stanici Záchranného hasičského sboru. Aniž by si jich někdo všiml, odnesli z hasičských vozů vybavení,…
Tagy
Speciály