foto: Redakce, PrahaIN.cz/Sklep, ilustrační foto
Radnice Prahy 19 varuje před vykrádáním sklepních prostorů v bytových domech. Nájemníky prosí o zavírání vchodových dveří i ostražitost. Pomoci prý může bytelná petlice, cylindrická zámková vložka či zámek s příslušným certifikátem.
Na území devatenácté městské části úřadují vykradači sklepů. Radnice o tom informovala na webu. V rámci zvýšení bezpečnosti upozorňuje, aby nájemci pečlivě zavírali vchodové dveře a všímali si cizích lidí, kteří by se pohybovali v jejich domovech.
Sklepy je možné zajistit bytelnou petlicí, cylindrickou zámkovou vložkou či zámkem s certifikátem příslušné normy. Radnice Devatenáctky dále doporučuje zamknout drahá kola či sportovní vybavení k zemi či stěně, například pomocí zabudovaných pevných ocelových ok.
„Již minulý týden jsme upozornili hlídku městské policie, aby více projížděla a kontrolovala dané oblasti. Dále budou dnes vydána opatření a informace, které naleznete ve vašich schránkách. Buďte prosím ohleduplní a zavírejte vchodové dveře, které bývají často otevřené,“ apeloval v komentářích na Facebooku Tomáš Haniak (BPP), radní Prahy 19.
Policie eviduje více než deset případů
Jak naší redakci přiblížil tiskový mluvčí Městské policie hlavního města Prahy Zdeněk Modálek, na území Kbel dochází k vykrádání sklepů vícepatrových bytových domů opakovaně od srpna, zejména ale v průběhu září. Případů je prý více než deset.
„Na řešení problému spolupracujeme s Místním oddělením Policie ČR Čakovice, které zajišťuje ve Kbelích zvýšený dohled a také s MČ Praha 19. K problematice vykrádání sklepů je na tento pátek svolána na úřad MČ Kbely bezpečnostní komise, na které se sejdou všechny zainteresované složky,“ dodal Modálek.
Strážníci se podle jeho slov zaměřují zejména v nočních hodinách na kontrolu potencionálně závadových osob, které se po území Kbel pohybují.
Zloděje lákají sklepy celoročně
Sklepy jsou pro zloděje lákavé celoročně, na rozdíl například od chat, na které se zaměřují zejména v zimě. Pachatelé si jsou dobře vědomi, že ve sklepích se nacházejí kola, lyžařské vybavení, nářadí, náhradní pneumatiky i potraviny. Všeobecným doporučením proto zůstává, nenechávat ve sklepě nic hodnotného.
V případě pohybu podezřelých osob je pak důležité kontaktovat policii na linkách 156 nebo 158. Policii je okamžitě nutné informovat také v případě, že byl sklep vykraden. Do příjezdu hlídky je pak nutné s ničím nehýbat a nic neuklízet.
Pozor na pojištění
Pojistit sklepní prostor přitom není jednoduché. Aby to bylo možné, musí se jednat o uzamykatelný prostor, který využívá výhradně pojistník. Prostory se dále musí nacházet ve stejném objektu jako pojištěný byt, podmínkou je dále nutnost kvalitního uzamčení. Právě od zabezpečení se totiž odvíjejí limity pojistného plnění, na což ale pojišťovny často neupozorňují.
Většina pojišťoven si dále určuje předměty, které nejsou součástí pojištění sklepa. Jsou jimi například šperky, elektronika nebo umělecká díla. Pojišťovny mívají také stanovený limit na běžné věci v nebytových prostorách. Navýšení tohoto limitu je v případě zájmu možné, ovšem je to samozřejmě zpoplatněno.
Pojišťovny dále radí, si po odchodu policie sepsat vlastní seznam škod a pořídit vlastní fotografie vykradeného sklepa. Seznam by měl dále obsahovat chybějící věci, jejichž vlastnictví bude třeba doložit dokladem o zakoupení, záručním listem, případně fotografií či svědectvím sousedů.
Psali jsme
V pražské Zenklově ulici u zastávky Palmovka v pondělí kolem 08:00 srazila tramvaj ženu, která šla spolu se svými dvěma dětmi. Žena skončila…
Krádež vloupáním je trestný čin
Vloupání definuje trestní zákoník jako vniknutí do uzavřeného prostoru lstí, nedovoleným překonáním uzamčení nebo překonáním jiné jistící překážky. Takovým uzavřeným prostorem může být kromě domu, bytu nebo chaty také obchodní dům, oplocený pozemek nebo automobil.
V českém právu je pak pojem vloupání spojen s trestným činem krádeže. Krádeže vloupáním se pachatel dopouští bez ohledu na výši škody. V případě vloupání do obydlí se pak pachatel dopouští také porušování domovní svobody.
V dubnu policie zadržela šestici zlodějů
Letos v dubnu například policie zadržela čtyři muže a dvě ženy podezřelé ze série vloupání v Praze a Středočeském kraji. Svou činností v letech 2016 až 2023 způsobili škody za téměř 5 milionů korun, za což jim hrozí až osm let ve vězení. Zaměřovali se dle informací ČTK zejména na domy a byty, cizí jim nebyly ale ani sklepy panelových domů.
„Do objektů se dostávali převážně za použití různých páčidel, ale vloupali se například i do domu za použití klíčů. K těm se dostali díky krádeži vozidla, které stálo před domem. V rámci tohoto vloupání si odnesli hodiny a obraz, čímž způsobili škodu 405 tisíc korun,“ popsal ČTK pražský policejní mluvčí Jan Daněk. Do jednoho z domů se prý vloupali dokonce dvakrát za sebou. Vždy si odnesli drahá jízdní kola, což vyústilo ve škodu ve výši 1,1 milionu korun.