foto: Vrchní soud v Praze/Vrchní soud v Praze
Před soudem byl projednáván případ neurologa Martina Tomáška. Ten prováděl pacientkám gynekologická vyšetření bez náležitého souhlasu. Soud mu další lékařskou praxi nezakázal.
Poškozena byla čtveřice žen. Ty trpí posttraumatickou stresovou poruchou, což potvrdili i přizvaní znalci. Tomášek neměl důvod, ani oprávnění provádět těmto ženám gynekologická vyšetření. Doktor se ale hájil tím, že pracoval na vědeckém výzkumu.
K incidentům docházelo mezi lety 2013 a 2015 v motolském centru pro epilepsii. Tři ze čtyř pacientek vyšetřoval pohmatem v pochvě. Dvěma údajně kontroloval, zda nemají cysty, třetí tvrdil, že kontroluje možné srůsty po laparoskopickém odstranění vejcovodu. Na čtvrtou použil vibrátor. Toto jednání odůvodnil jako průzkum, jaký vliv má sexuální vzrušení epileptických pacientů na EEG. Podle jeho slov takto vyšetřil desítky žen a všechny souhlasily.
Obžaloba uvedla, že u vyšetření nebyla přítomna zdravotní sestra, lékař ho nezanesl do zdravotnické dokumentace a nepoužil chirurgické rukavice. Ani výzkum, kterým se obhajuje, nebyl nikdy nahlášen.
„Domnívám se, že mám oprávnění tato vyšetření provádět,” hájil se Tomášek tím, že podle zákona jeho atestace zahrnuje i gynekologii. „Nemusely se ničemu bránit, bylo to prováděno s jejich souhlasem po vysvětlení, co se bude dělat a proč. Z mé strany nebyl žádný nátlak, nucení, naléhání, a tedy žádné uvedení v omyl,” dodal u soudu Tomášek.
Ženy dosud trpí
Kauza se projednává už sedm let. Loni Pražský vrchní soud zprostil Tomáška viny, ale předal případ k posouzení České lékařské komoře. Tomášek měl vyváznout jen s desetiměsíční podmínkou. Nejvyšší státní zástupce však nesouhlasil. Lékař byl následně nepravomocně odsouzen za sexuální nátlak. Vrchní soud jej loni osvobodil. Odvolací senát nyní zdůraznil, že se neprokázala žádná trestná činnost sexuálního charakteru.
Jeden ze zmocněnců poškozených žen u soudu řekl, že vykazují stejné známky traumatu jako oběti znásilnění…
Podle Policie České republiky si oběti sexuální trestné činnosti trpí zejména emocionálními následky: Oběti trestných činů v sexuální oblasti často prožívají zejména psychickou a emocionální újmu. V reakci na prožitou traumatizující událost se u nich mohou objevovat nejrůznější pocity, jako je např. vztek, šok, strach, pocit ponížení, stud, pocity bezmoci a bezradnosti. V důsledku této události mohou oběti trpět různými psychickými a fyziologickými obtížemi, ke kterým patří např. výrazné změny nálad, návaly úzkosti, zvýšená podrážděnost, nesoustředěnost, ostražitost, stažení se ze sociálních kontaktů, ztráta chuti k jídlu, poruchy spánku, bolesti zad, břicha apod. Příznaky mohou být velmi rozmanité a mohou se objevit bez ohledu na to, zda byla oběti trestným činem způsobena také újma fyzická. V některých případech mohou psychické příznaky přetrvávat dlouhodobě a rozvinout se v tzv. posttraumatickou stresovou poruchu. Proto je důležité včas vyhledat odbornou pomoc (např. psychologickou nebo psychiatrickou).
Psali jsme
Policie v Horních Měcholupech zadržela dva muže, kteří se vloupali do auta. Ti strážníky pobavili historkou, proč se uprostřed noci potulují…