foto: Vít Hassan, PrahaIN.cz (stejně jako ostatní foto v článku)/Zásah v Bubenči
PrahaIN.cz měla ve středu možnost hovořit s kriminalistou, který se dlouhé roky zabývá nejzávažnější trestnou činností. Naší redakci nastínil, co se nyní kolem vraždy muže a dvouměsíčního miminka v Klánovicích děje.
Odmítl jakékoli spekulace týkající se případu a varoval naším prostřednictvím ostatní média, aby byla velmi obezřetná v tom, co píší. V obecné rovině můžeme doplnit, že Krajské policejní ředitelství jakékoli informace odmítá poskytovat. „Právo na poskytování informací si vyhradilo Městské státní zastupitelství v Praze,“ řekl nám pražský policejní mluvčí Jan Daněk.
„Podle trestního řádu je přípravné řízení trestní neveřejné. Z uvedeného důvodu není možné podávat jakékoliv informace o provedených, prováděných a plánovaných úkonech trestního řízení,“ doplnil za Městské státní zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.
Citovaný kriminalista nejprve řekl, co se děje po takovémto skutku na místě. „Začnu tím, že došlo k ohledání místa činu, dělaly se takzvané neopakovatelné úkony.“ Potom došlo na hledání stop. „To je to, co probíhá nyní. Lidé si neumí představit, jak mravenčí práce to je. U takovéto vraždy se začíná tím, že se vytěžují příjezdové cesty, mapuje se pohyb osob, ztotožňují se vozy, mobily s pohybem lidí, záběry z kamer na nádraží v určitém intervalu,“ doplnil.
Psali jsme
REPORTÁŽ: Klánovice, Bistro Yoon, úterý odpoledne. Atmosféra byla na bodě mrazu a reportér všem osloveným slíbil nepořizovat jedinou fotografii.…
DNA
Analytici Odboru obecné kriminality, kteří mají případ na starost, musí projít naprosto vše.
„Proč je tam dokola rojnice? Hledáte mikrostopy, pachové stopy, trasologické stopy, takže třeba otisky bot, pachovky od bot, i když jsou vesměs k ničemu,“ vysvětlil.
„Platí, že hledáte cokoli, kde je DNA. Vajgly, plechovky, kus bundy na stromě, nit od svetru. Když něco najdete, musíte opět přiřadit DNA k osobě. Jsou tam technici, operativa, analytika, hlavně ale technici a operativa, ti kluci nespí, makají nonstop,“ uvedl v obecné rovině práci na podobném případu.
Jeho nedílnou součástí je ovšem i pátrání mimo místo trestného činu.
„Ano, tak to je. Dělá se časový snímek zavražděného. To znamená precizní mapování posledních dnů, týdnů. Kontakty, vazby, s kým mluvil, prostě všechno, co by něčemu pomohlo. Mapují se majetkové i jiné poměry, prostě všechno, pořád dál a hlouběji,“ doplnil.
Městské státní zastupitelství v Praze k případu:
Jakékoliv podrobnosti, byť by se nyní mohlo jejich sdělení jevit jako nezávadné, by mohly v budoucnu například způsobit zmaření jiného důležitého důkazu, který nyní nemusí být orgánům činným v trestním řízení znám. Také je nutné to, aby orgány činné v trestním řízení mohly (byly schopny) ověřovat a zjišťovat věrohodnost jednotlivých důkazů, respektive zejména svědků.
Pokud by tedy nyní orgány činné v trestním řízení některé informace potvrdily jako správné a jiné vyvrátily, nebylo by možné v konečném důsledku určit, zda například svědek vypovídá pravdivě o tom, co svými smysly skutečně vnímal, nebo tlumočí pouze informace, s kterými se seznámil ve sdělovacích prostředcích. Je potřeba, aby jak novinářská veřejnost, tak veřejnost obecně respektovala uvedené zásady trestního řízení, které nejsou projevem jakékoliv libovůle či neochoty orgánů činných v trestním řízení hovořit s veřejností, ale mají svůj zásadní význam pro provedení řádného a zákonného přípravného řízení trestního.
...
Zároveň si dovoluji veřejnost požádat, aby s policejními orgány spolupracovala, dbala jejich pokynů a nebránila probíhajícímu prověřování. Též bych si dovolil apelovat na veřejnost, aby omezila používání zábavné pyrotechniky a dalších zvukově výrazných prostředků, které mohou napodobovat zvuky střelby.
|
Náhoda?
Práci policistů na takovémto případu odmítl srovnávat s detektivními seriály. „Vy se mě ptáte na vyšetřovací verzi, nic takového vlastně nikdo nezná. Hledá se motiv, hledají se podezřelí,“ dodal s tím, že odmítá jakkoli spekulovat.
Připomněl ale jeden svůj dávný případ. „Soud poslal do vězení vraha. Podle soudu zavraždil dva lidi. Ten případ jsem měl na starost a ten člověk se mi opakovaně smál do obličeje a neřekl za několik měsíců ani slovo. Dokonce to neřekl doteď, kde jsou těla. Nepředstavujte si seriál v televizi, tohle je krutá realita. Ti chlapi makají nonstop, nechodí domů, nespí, jejich jediným cílem je to vyřešit!“ uzavřel.
Nás ještě zajímalo, jak se na podobný zločin dívá optikou zkušeného policisty.
„Nebyla to náhoda, to je můj názor,“ dodal.