Z jízdy do Španělska se stává horor. „Do obytňáku nám pustili plyn a kradli,“ říká Češka. Je jedna z mnoha

09. 03. 202305:22
Z jízdy do Španělska se stává horor. „Do obytňáku nám pustili plyn a kradli,“ říká Češka. Je jedna z mnoha
foto: Pixabay.com license/Zatčení, ilustrační foto

PrahaIN.cz měla možnost hovořit s mužem, který se vydal z Prahy přes Francii do Španělska. Cestu dlouhou přibližně 3.400 kilometrů absolvoval autem. Na prosluněném jihu Evropy si pořídil malý domek, aby dal vale ruchu velkoměsta. Redakce zná dotyčného muže dlouho, protože jí pomáhal s řadou právních služeb.

Počáteční nadšení z pláží a klidu však ve Francii narušil incident, který rozhodně není ojedinělý. Zprvu se s tím, co zažil, svěřil na uzavřené skupině na sociální síti, později vše zopakoval ještě nám.

Jedná se o krádeže a přepadení, která se ve Francii a Španělsku dějí pravidelně. Shodlo se na tom hned několik členů této skupiny, stejně jako dálkový řidič Pavel Syrůček, na něhož jsme také dostali kontakt.

Nejprve k Francii.

„Jel jsem autem z Prahy, měl před sebou víc jak tři tisíce kilometrů a někde kolem Nice jsem už byl hodně unavený,“ vzpomíná. Pro upřesnění dodejme, že v tu chvíli měl za sebou necelých 1.200 kilometrů. „Hodně jsem zíval a chtěl si odpočinout. Nebezpečí? Nad tím jsem nepřemýšlel. Našel jsem jednu pumpu, vedle bylo velké parkoviště. Chci upozornit, že bylo pod reflektory, svítilo se tam jako na fotbalovém stadionu, vůbec žádné přítmí nebo keře, lesy, jak to známe z českých dálnic. Tak jsem si lehnul a usnul. Auto jsem měl půjčené, nenapadlo mě ho zamknout zevnitř, to byla chyba,“ upozorňuje.

Anglicky ve Francii „nehovoří“

Během chvíle nabraly věci rychlý spád. Muž uslyšel zvuky, otočil se a spatřil, jak dva lidé přehrabávají jeho věci. V ponožkách se za jedním rozběhl směrem k dálnici. „Byl tam někde ukrytý, nevím přesně, zakopl jsem, měl jsem do krve rozedřené dlaně, pak jsem se rychle vracel k autu,“ vzpomíná.

Po prvotním šoku zjistil, že přišel o několik osobních věcí.

Tím to však teprve začínalo.

Neprodleně prý volal na linku 112, ale operátor odmítal hovořit anglicky. „Pořád opakoval, že nerozumí, že nerozumí, jen mi dal nějaké číslo na místní policii, kde se to opakovalo. Taky mi tvrdili, že nerozumí, že nehodlají hovořit anglicky. Začal jsem být hodně nepříjemný, řekl jsem jim, že si budu stěžovat. Najednou anglicky mluvili. Dorazila hlídka, muž a žena, ukázali mi několik fotek, asi z kamer na pumpě, ale to bylo celé. Odjel jsem a svěřil se s tím na sítích,“ doplnil pro PrahaIN.cz.

Právě z diskusí zjistil, o jak velký a častý problém se jedná.

Vidí a kradou…

„Do obytného vozu nám pustili plyn a vykradli ho,“ napsala jedna z přispěvatelek. „Než jsem se vrátila z pumpy, auto bylo vykradené, gumy propíchané, přitom vše bylo pod kamerami, obsluha odmítala cokoli řešit,“ dodala další.

Dálkový řidič Pavel Syrůček si také živě pamatuje, jak ho přepadli poblíž Nice. „Byli to nějací Rumuni, nevím, ale měli nůž. Stálo nás tam přes noc asi dvacet, vykradli polovinu, nevyšetřilo se nic. Když se to opakovalo potřetí, přestal jsem tam jezdit,“ řekl naší redakci.

Další, co PrahaIN.cz zjistila, byl i trik, který někteří zloději ve Francii a Španělsku používají. Běžně prý jedou vedle vás v autě a kynou, že máte něco s podvozkem. Když zastavíte, jsou schopni vás okamžitě vykrást. „Jeden ukazuje, že je něco s výfukem, druhý vezme vše, co vidí. Než se proberete, jsou pryč,“ doplnil Syrůček.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných