foto: Marek Jindra, PrahaIN.cz/Vyhrazené stání pro držitele průkazu ZTP
Neoprávněné zastavení či stání na vyhrazeném místě pro invalidy je nejen bezohlednost, ale i přestupek. Řidičům v takovém případě hrozí pokuta až ve výši 10 tisíc korun, přijít mohou navíc až o 2 body. Varovným příkladem může být nedávný případ z Biskupské ulice.
Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích zpřísnila sankce za neoprávněné stání či zastavení na místech pro invalidy. Jak uvádí v tiskové zprávě Městská policie hlavního města Prahy, kontrola těchto míst patří mezi priority strážníků.
V loňském roce se jim podařilo odhalit téměř 12 tisíc přestupků souvisejících s neoprávněným parkováním na místech pro zdravotně postižené. Uloženo za ně bylo 2.313 pokut v celkové výši 1.388.900 korun. Na problematiku ukazuje i nedávný případ z Biskupské ulice.
Majitel Mercedesu používal zřejmě falešný průkaz
Hlídka si tam měla všimnout Mercedesu opatřeného zjevně neplatným průkazem ZTP. Na místo se v průběhu ověřování dostavil 71letý majitel vozidla, který uvedl, že průkaz patří jeho dceři, kterou do centra města přivezl. Ta ale v telefonu uvedla, že je v práci a nemůže přijít.
Hlídka zavolala na úřad příslušné městské části, která průkaz vydala. Ukázalo se, že doklad byl ve skutečnosti vydán na úplně jiné jméno. Kartička z Mercedesu navíc obsahovala neplatný ochranný hologram, díky čemuž vzniklo důvodné podezření, že jde o falzifikát. Muž byl nakonec předán k dalšímu opatření hlídce státní policie.
Psali jsme
Snad každý kuřák alespoň jednou za život zažil okamžik, kdy si koupil krabičku cigaret své značky a po zapálení zjistil, že má odpornou chuť,…
Pokuta až 10 tisíc a 2 body k tomu
Na parkovišti vyhrazeném pro osoby se zdravotním postižení mají totiž vozidla bez správného a platného označení zakázáno zastavit i stát. Pokud tento zákaz řidič poruší, v případě zastavení mu hrozí pokuta na místě ve výši až 1.500 korun. Ve správním řízení se pak částka pohybuje mezi 2 až 5 tisíci korunami.
Pokud auto na označeném místě stojí, čeká na řidiče pokuta na místě od 2.500 do 3.500 korun a k tomu dva body. Ve správním řízení pak může být pokuta v rozmezí 5 až 10 tisíc korun a 2 body. V případě splnění všech podmínek může být auto navíc také odtaženo.
Bodový systém se dočkal změn
Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích vstoupila v platnost 1. ledna 2024. Změny mají podle webu skolenibozp.cz za cíl zvýšit bezpečnost na českých silnicích, zefektivnit provoz a zároveň zpřísnit sankce za závažné dopravní přestupky.
Reformy se dočkalo například bodové hodnocení. Má být jednodušší a srozumitelnější. Snížil se počet skupin trestných bodů z pěti na tři, řidiči tak mohou za přestupky dostat 2, 4 nebo 6 bodů. O řidičský průkaz pak přijde každý, kdo jich nasbírá celkem 12.