foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Tenistka Petra Kvitová
Čtyři dny před Vánocemi v roce 2016 byla ve svém prostějovském bytě přepadena tenistka Petra Kvitová. Zpráva se objevila nejen v tuzemských, ale i zahraničních médiích. Tehdy 33letého Radima Žondru zadržela policie až v květnu 2018.
Byl u toho šéf týmu Tempus Martin Baláž, elitní vyšetřovatel, který byl k policii přijat v roce 1991. Nejdřív ale nastoupil na půlroční vojnu ve Frýdku-Místku ve Vyšních Lhotách, kam mířili muži, již se chtěli stát policisty. Až poté převlékl vojenskou uniformu za policejní, tehdy ještě předlistopadovou, zelenou s červenými výložkami.
Jeho kariéra je spjata s řadou případů, za všechny jmenujme kauzu Metanol, vraždu Antonína Běly anebo právě objasnění útoku na tenistku Kvitovou. Serveru PrahaIN.cz se podařila získat část rukopisu, který se na trhu objeví až v listopadu, v němž Baláž společně s Martinou Eretovou mapují jednotlivé milníky jeho profesní i civilní kariéry.
Knihu S povolením zatýkat (Vzpomínky elitního kriminalisty na kauzu metanol, napadení Petry Kvitové i odložené případy) vydá nakladatelství Slovart. Právě k němu mířily naše první otázky týkající se vydání poměrně citlivých informací. „Česká knihkupectví jsou plná knih s detektivní tematikou, ať už jsou to klasické detektivky, hrozivé thrillery nebo čím dál tím populárnější true crime příběhy. Fascinace smrtí a neštěstím v nás prostě je. Asi proto, že nám umožňuje na chvilku si oddechnout, že dnes ještě ne, dnes se nás to netýká. Takové příběhy jsou vždy založené na stejném principu, na boji dobra se zlem. My se rozhodli, že podpoříme vyprávění příběhu Martina Baláže, brigádního generála ve výslužbě, který celý svůj policejní život proti zlu bojoval. A i když ne vždy vyhrál, jeho příběh, jeho práce měla zásadní pozitivní vliv na každého z nás,“ vysvětlila Jana Kaizrová, PR manažerka Slovartu. A nyní k detailům z vyšetřování.
Policie. Ilustrační foto PrahaIN.cz.
Vánoce 2016
Čtyři dny před Vánocemi v roce 2016, krátce před devátou hodinou ráno, byla Petra Kvitová sama ve svém bytě v Prostějově. Někdo zazvonil. Slavná tenistka, které tehdy bylo šestadvacet let, se přes domovní telefon ohlásila a zeptala se, kdo to je. „On jí řekl, že jde kontrolovat plyn. A ona mu odpověděla: No, ale já plyn nemám. Ale jak byla trochu nejistá, tak ho nakonec pustila dál,“ popisuje události Martin Baláž.
„Když otevřela dveře od bytu, na chodbě stál muž, který měl bekovku na hlavě a dával si igelitové sáčky na nohy, jaké se používají třeba v nemocnicích. Ona ho pozvala dál. Prošel první i druhou místnost, kde plyn opravdu nebyl. Jakmile se k němu postavila zády poté, co ji požádal, aby pustila teplou vodu, nezaváhal. „Zničehonic vytáhl nůž a zezadu ji chytl a držel jí ho pod krkem. Ona říkala: ‚Prosím vás, nedělejte mi nic,‘“ pokračuje ve vyprávění Martin Baláž. „Ale jak je levačka, tak vrazila ruku mezi ostří a svůj krk a začala nůž odstrkávat.“ Při následné potyčce útočník Kvitovou pořezal, především šlachy a nervy na prstech levé ruky, ve které při hře drží raketu. Ona poté začala panikařit. Krev, bolest, šok. Lupiče se zeptala, zdali chce peníze. Odpověděl, že ano. Dala mu deset tisíc korun, které měla v bytě, a útočník zmizel. Tenistka zavolala na tísňovou linku. Ještě ten den ji operovali.
Policie začala po neznámém útočníkovi pátrat. Nejprve prostějovská kriminálka, kam případ loupežného přepadení místně i příslušně patřil. Už o jeden měsíc později, v lednu 2017, se ale na všechno začala dívat jinak. Případ přepadené tenistky Krajské ředitelství policie Olomouckého kraje přehodnotilo. Nová právní kvalifikace činu se z „těžkého ublížení na zdraví“ změnila na „vydírání“, a to znamenalo nejen to, že zatím neznámému pachateli hrozil vyšší trest – dvanáct let odnětí svobody –, avšak také nasazení většího policejního kalibru do vyšetřování, tedy krajských vyšetřovatelů a operativců.
Martin Baláž, bývalý elitní vyšetřovatel. Foto: Tomáš Třeštík / Slovart, se souhlasem
Nový tým případ odložil
Vznikl pracovní tým krajských a prostějovských kriminalistů, zatímco napadená tenistka se zotavovala ze svých zranění. Nejen fyzických, ale i psychických. Česká lvice se později nechala slyšet, že má strach z cizích lidí, a hlavně mužů, a bojí se jít i po ulici, aby ji někdo zezadu nenapadl. Na profesionální tenisový kurt se vrátila půl roku po útoku. Jenomže věc byla nakonec 8. listopadu odložena.
Nepodařily se zjistit skutečnosti, které by nás opravňovaly zahájit trestní stíhání vůči konkrétní osobě,“ prohlásil tenkrát šéf olomoucké krajské kriminálky Jan Lisický a dodal: „Laicky řečeno, do současné doby se nám pachatele činu ustanovit nepodařilo.“ Až v zimě 2018 případ dostal Martin Baláž.
„A mě si tehdy zavolal policejní prezident s ředitelem SKPV [Služby kriminální policie a vyšetřování] a zeptali se mě, jestli bych se na ten případ nezaměřil, aby se na to podíval někdo úplně jinýma očima, někdo, kdo není zaujatý od samého začátku. Jestli by v tom případu prostě nešlo něco udělat, protože profesní slepota existuje,“ uvedl ve své knize.
Co následovalo, objasníme v druhém materiálu. Vyjde v sobotu 5. října.