foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Slovenská kapela Rozpor předvedla divokou show.
Bohatou nabídku antifašistických kapel, Djs i přednášky či veganské občerstvení nabídl už posedmé festival Riot Over River v holešovickém Cross Clubu. Vystoupily zde desítky domácích i zahraničních kapel, headlinery pak byli vynikající italští Los Fastidios a francouzská Brigada Flores Magon. Vedle hudby samotné došlo i na politiku. Navzdory nepřízni počasí se na akci pobavily stovky lidí.
Benefiční festival Riot Over River se letos konal už posedmé, tradičně pod hlavičkou antifašistické platformy Love Music, Hate Racism. Na několika stageích multiprostorového klubu Cross nedaleko metra Nádraží Holešovice bylo živo už od poledne, kdy akce začala, navzdory dešti a celkově sychravému počasí.
Od crustu po oi, punk a ska
Venkovní pódium obsadily kapely, jejichž stylový rozsah se pohyboval od crustu, přes melodický punk až po oi nebo ska. Nechyběli domácí Aculeos, oblíbení Schifty Grifts nebo Godot Youth. Perfektní set odehráli ukrajinští Bezlad, nejdivočejší vystoupení pak předvedl slovenský Rozpor, jehož set oživily dýmovnice i ukrajinská vlajka, která podpořila politické proklamace mezi jednotlivými songy, zaměřené především proti válce Ruska na Ukrajině, ale také proti rasismu a fašismu, jehož tendence i vlivem současné krize opět nabývají na aktuálnosti.
„Měli bychom si uvědomit, že zatímco my se tady bavíme a užíváme si muziku, jen nedaleko na východ od nás zuří válka a lidé tam denně umírají. Je to vážná věc,“ prohlásil kytarista kapely, která vzbudila na festivalu velký ohlas.
Punks and skins united
Vrcholem večera ale byly dvě zahraniční hvězdy, v Česku dnes již legendární streetpunk, oi a ska kapela v jednom, Los Fastidios, kteří mají nejen v Praze silnou fanouškovskou základnu. Zazněly všechny hitovky od SHARP, přes Contiami Su Di Voi, Antifa Hooligans až po Animal Liberation nebo předělávku slavného Clandestino od Manu Chao. V kotli pod pódiem to postupně ožilo a kapela tak měla i parádní zpětnou vazbu, což vyústilo v několikeré přídavky.
Los Fastidios ještě před nástupem zpěvačky.
Pak už nastoupila na hlavní stage, na dvoře klubu, francouzská politicky aktivní kapela Brigada Flores Magon, jež nese jméno legendárního mexického anarchisty Cipriana Ricarda Flores Magóna, který je považován za jednu z předních postav sociálního hnutí i následné mexické revoluce. Mezi největší hity kapely, která se prezentuje kombinací streetpunku a oi, patří Contiente olvidado, Action directe, RASH, Mauvais Garcons či Black Bloc Revenge a další. U domácích fans taktéž populární skupina se na českém pódiu objevila po dlouhých patnácti letech, což však znamenalo pro přítomné o to větší a silnější zážitek.
Brigada Flores Magon v akci...
Zatímco se na hlavní scéně ve dvoře klubu končilo brzy před půlnocí, v klubu už od podvečera vystupovaly další kapely, mezi nimiž nechyběli němečtí Ocaso, domácí M.A.C. of Mad, Eat Me Fresh, No More Hiroshima, Matter Tua, Rožava či Zkrat a řada dalších.
Jeden z řady crustových koncertů na klubové scéně.
Další stage patřila technu a elektronické hudbě. Své sety tu předvedli například Ježíš táhne na Berlín, ukrajinští Cherny Chleb či Djs z Azyl Crew.
Přednášky a diskuse nejen o válce
Po celou dobu také v dalším z prostor klubu probíhaly přednášky a diskuse. Zajímavá byla například ta, která se věnovala současné situaci na Ukrajině, kde měli přítomní možnost poslouchat výklad Miry z výše zmíněné charkovské kapely Bezlad, problematiku pomoci válečným běžencům prezentovala Iniciativa Hlavák, která svého času kritizovala nedostatečnou pomoc romským běžencům, kteří skončili bez pomoci na Hlavním nádraží. Další blok se věnoval krizi klimatu a i zde se našel prostor pro kulturu. Zazněla poezie, Duck nabídli anarcho reggae, vystoupili i folkoví Vnitrublok a následovala vinylová diskotéka v rytmu reggae a ska.
Cross Club má velmi zajímavý interiér pslný industriálních prvků.
Food Not Bombs
Venku pak byla pro návštěvníky festivalu k dispozici celá řada stánků, ať již s módou, gramofonovými deskami nebo informacemi. Nechybělo ani veganské občerstvení pod hlavičkou pražské skupiny Food Not Bombs či zapatistická káva.
Veškerý výtěžek z festivalu šel už tradičně na pomoc „autonomním kolektivům, které pomáhají všem lidem v nouzi, bez ohledu na jejich původ a nebo etnikum“.
Psali jsme
Tradiční festival Stop zevling na Černém Mostě o víkendu už po šestnácté rozhýbal místní komunitu i stovky „přespolních“. Letos byl navíc…