foto: Andrej Lanczenko, Gazeta Wyborcza/Andrej Chadanovič
Andrej Chadanovič je běloruský básník a překladatel, od loňska člen polského PEN klubu, který žije v Krakově. V rozhovoru Sandry Zakrzewské pro aktuální vydání předního polského deníku Gazeta Wyborcza vyjádřil velké obavy a také lítost nad současnou válkou na Ukrajině a nad rolí své rodné země v celém konfliktu.
„Všichni běloruští občané vědí, že to je naše země, kdo střílí raketami na naše sousedy, naše přátele. K nám přijely ruské tanky, které zaútočily na Ukrajinu, ukrajinské ženy schované v krytech se bojí, že se i naši vojáci zapojí do této agrese. Je to velká hanba,“ říká běloruský básník Andrej Chadanovič pro polský deník Gazeta Wyborcza.
„Omlouvám se Ukrajincům,“ dodává literát žijící v Krakově, který se už delší ve svém díle věnuje situaci v zahraničí.
Bělorusko: Samé špatné zprávy
Podle jeho slov si Bělorusové v posledních letech zvykli na špatné zprávy. Hovoří o vládě, která nepodporuje své občany ani v pandemii, o falešných volbách i několik měsíců trvajícím teroru vůči lidem, kteří chtěli v Bělorusku protestovat.
„Mysleli jsme si, že jsme na dně, a teď jsme na dně,“ vykládá smutné přísloví ze své rodné země a připomíná, že pro většinu Bělorusů byl začátek války naprostý šok. „Mnozí Bělorusové říkali, že přítomnost ruských vojsk na našem území nepřinese nic dobrého, ale věřili, že se jedná pouze o cvičení. Putinova slova jsme považovali jen za výhružky. Bohužel jsme se mýlili,“ vysvětluje v rozhovoru Sandry Zakrzewské.
Na její otázku stran běloruské propagandy vysvětluje, že již dlouho nesleduje běloruskou televizi. Propaganda podle jeho slov lže a samotný diktátor Lukašenko nemá v mezinárodní politice žádný význam.
„Už nemáme ani symbolickou nezávislost, náš diktátor je poslušně na Putinově vodítku a jediné co může, je potlačit odpor uvnitř země,“ vysvětluje Chadanovič s tím, že i jeho zemi kvůli pronásledování opustily v posledním roce stovky tisíc Bělorusů. Ostatní dnes žijí „v podzemí“.
Za podporu Ukrajiny deset dní žaláře
Mají ještě Bělorusové odvahu protestovat, třeba právě proti válce na Ukrajině? Podle Chadanoviče lidé v Bělorusku hledají způsoby, jak protestovat, ale je třeba si uvědomit, že stejně jako v Rusku může být i zde protest důvodem k uvěznění. Na svém facebookovém profilu prý aktuálně sleduje první vlnu uvězněných, kteří si za výkřiky na podporu Ukrajiny vysloužili desetidenní žalář. Podle jeho slov jsou to ale ti šťastní, režim totiž může lidi uvěznit i na roky.
„Kdo je proti válce, ať mě uklidní“
„Dnes se na náměstí objevil mladý chlapec s plakátem: „Kdo je proti válce, ať mě uklidní“. Měl spoustu ohlasů, přistupovalo k němu mnoho lidí, ale myslím, že to nebude trvat dlouho, než bude zatčen. Cítíme strach, ale také hanbu,“ říká Chadanovič.
Za koho budou bojovat Bělorusové?
Ohledně možného zapojení běloruských sil do konfliktu na Ukrajině říká, že se neodvažuje situaci předvídat, připomíná také, že ještě pár dnů před vypuknutím války nevěřil, že by k tomu mohlo dojít. „Nevěřím, že se naši vojáci připojí k boji. Lukašenko se stále dívá, na které straně hrozí nebezpečí, a v současné době je Rusko ve ztrátové pozici. Je známo, že je ke Kremlu pevně připoután, ale myslím, že se do konce pokusí manévrovat,“ míní básník.
Připomíná však, že záruka neexistuje, spíše se ale kloní k možnosti, že by Bělorusové přeběhli na ukrajinskou stranu. „Takové nálady se i mezi vojáky objevují,“ říká pro deník Gazeta Wyborcza.
Bratři a sestry, omlouváme se...
Dodává také, že osud nezávislého Běloruska i celého světa závisí na výsledku této války.
„Je těžké protestovat a nezáleží na nás, a proto se omlouváme Ukrajincům. Bratři a sestry, omlouváme se za všechno, na co nemáme vliv. My, kteří jsme mimo zemi, se snažíme pomoci, jak jen můžeme, a mnoho lidí se připojilo jako dobrovolníci k armádě. Až tato noční můra skončí, budeme mít spoustu práce, abychom obnovili dobré a přátelské vztahy, které zničila propaganda,“ uzavírá rozhovor Andrej Chadanovič.
Andrej Chadanovič
Běloruský básník a překladatel. Ve svých dílech již několik let hovoří o tom, co se děje v zahraničí. Je autorem překladu „Mur“ Jacka Kaczmarského, které se pro běloruskou opozici staly hymnou posledních protestů. Od roku 2021 je členem Polského PEN klubu. V současnosti žije v Krakově jako stipendista programu ICORN (Mezinárodní síť měst ochrany). Je jedním z autorů antologie moderní běloruské literatury. „Východ svobody“ vydaný Městským kulturním střediskem v Bydhošti.
|
Psali jsme
Mezi Ruskem a Ukrajinou by mělo dojít k vyjednávání. Zatím se ale vyjednává jen o podmínkách setkání. Zelenskyj odmítá setkání na území…
Psali jsme
Nad Evropou stále visí Damoklův meč v podobě hrozící války. Ne všichni ví, jak v takové situaci jednat. Abyste nezačali panikařit a chovat…