foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz /Michal Viewegh oslavil šedesátku
V několika rozhovorech náš nejznámější spisovatel uvedl, že po řadě nešťastných událostí mu osud seslal spásu. Na mysli měl Ukrajinku Olenu, která se ozvala na jeho loňský inzerát, kde nabízel ubytování pro válečné uprchlíky. Zprvu nenápadná žena se stala jeho láskou, uvedl.
Nebyl by to Michal Viewegh, aby se detaily tohoto vztahu nepochlubil.
Jak u něj bývá zvykem, učinil tak prostřednictvím své nejnovější knihy, románu Malý Gatsby a Carmen z Chodoriva.
Redakce PrahaIN.cz si knihy všimla na pultech už během tohoto týdne. Četba nám zabrala zhruba den. Jde o bravurní, autentické a neuvěřitelně sarkastické a vtipné dílo. To ostatně na Sázavě žijící spisovatel dokázal už v předešlých textech, zejména v románu Dula a v deníkovém Zrušeném roce.
Míra takové autenticity a otevřenosti nebývá u ostatních autorů zvykem. Viewegh jde dlouhodobě proti proudu. Ačkoli jeho aktuální postava nese jméno Mojmír, opakovaně přizná, že Mojmírem je on sám. Také většina postav a situací stojí na osobní zkušenosti. Románová Oxana je ve skutečnosti Olena, její devítiletý syn se jmenuje Saša v životě i v knize.
PrahaIN.cz se na některé pasáže zaměřila zejména pro kontrast s typickou beletrií. Ta totiž často vychází ze smyšlených příběhů. Vieweghův Mojmír je osamělý spisovatel po rozvodech, zvyklý na vodu v koleně i prasklou aortu. Od života už téměř nic nečeká. Obědvá polotovary a večeří housku s jogurtem.
Psali jsme
K šedesátinám si napsal vlastní memoáry, nazvané Děravé paměti. Kromě toho, že z nich čtenáři zjistí, jak moc autobiografická byla jeho rodina…
Konec dobrý, všechno dobré?
Protože mu vadí, co se děje na Ukrajině, rozhodne se jednoho dne pro podání inzerátu s nabídkou bydlení. Netrvá dlouho a vyzvedává pětatřicátnici s hustými vlasy a devítiletým synem. Viewegh později poměrně trefné myšlenky prolíná především se svým sexuálním pudem.
„Protože však kvůli plastové náhražce části své aorty musí Mojmír brát Betaloc, lék na snížení tlaku, potřebuje bohužel i Cialis, který tlak krve v jeho penisu v příslušnou chvíli zvýší - jenže pokaždé, když Mojmír po Oxanině odpoledním příslibu nočního sexu onu nestoudně předraženou žlutou tabletu spolkne, to skončí stejně - její telefonickou noční omluvou.“
Zmíněná postava Oxany je totiž věřící a její manžel zůstal na Ukrajině.
Totožně otevřeně autor popisuje i to, co po „oné noci“ následovalo, nezdráhá se zmínit své „praktické dovednosti“, aniž by to působilo bulvárně či nemístně. Vše kontrastuje s běžným popisem života, nečekaně vtipnými i trpkými zkušenostmi.
Závěr románu je sice smyšlený, ale opět realisticky dotažený.
Text rozhodně nehodnotí válečný konflikt, ačkoli se jednoznačně staví za Ukrajinu. O tom se lze přesvědčit ještě před otevřením prvních listů. Román je žlutomodrý a na zadní straně je stejně barevné srdce.

Román Malý Gatsby a Carmen z Chodoriva (zadní strana). Foto: PrahaIN.cz