Bez Nové scény si Prahu docela dobře dovedu představit, říká architektka Jiřičná

04. 06. 202416:22
Bez Nové scény si Prahu docela dobře dovedu představit, říká architektka Jiřičná
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Architektka Eva Jiřičná

ROZHOVOR: Slavnou architektku Evu Jiřičnou jsme potkali na představení upraveného projektu Centrum Nový Žižkov, který má být postaven na místě bývalé telekomunikační ústředny v Praze 3 na Žižkově. Developerská společnost počítá, že by se mohlo začít stavět zhruba za tři roky, pokud vše půjde bez problémů.

Eva Jiřičná žila dlouhé roky s architektem Janem Kaplickým, poznali se jako mladí, a i když se jejich cesty po deseti letech rozešly, zůstali až do poslední chvíle přátelé. „Já jsem ho znala od roku 1960, takže do jeho smrti víceméně padesát let. Byl to jeden z nejnadanějších architektů, se kterým jsem se kdy setkala. Měl neobyčejné nápady, na neštěstí neměl v životě moc štěstí, takže ačkoliv to byl vynikající architekt, tak velice málo z toho, co vytvořil a navrhl, se postavilo, ale přesto to byl úžasný člověk a nikdy na něj nemůžu zapomenout,“ zavzpomínala na úvod rozhovoru Jiřičná.

Podle projektu české architektky měl vyrůst dům na konci Revoluční ulice, zhruba před rokem z toho ale sešlo.

Projekt Centrum Nový Žižkov Evy Jiřičné. Autor: PrahaIN.cz

„Na tom domě jsme strašně dlouho pracovali a opravdu jsme se snažili udělat to nejlepší, čeho jsme byli schopni. Bohužel tam byly problémy, že někteří vlastníci domů v okolí měli zkolaudované byty na výhledy z prostorů, jako je třeba světlík, které se musely zachovat. Takže nakonec klient rozhodl o nové soutěži. Novým architektům může leda tak držet palce,“ uvedla Jiřičná s tím, že udělali všechno, co mohli. „Ale takový je život,“ dodala.

Místo Nové scény něco radostnějšího

Není tomu tak dlouho, co kritizovala brutalistické stavby. Zmínila například budovu Transgas nebo Novou scénu Národního divadla. „Už to slovo brutalismus je mi od srdce nepříjemný,“ uvedla se smíchem pro PrahaIN.cz.

Sama prý žila v době, kdy brutalismus kraloval světu. Jí osobně ale k srdci nepřirostl.

Kritice se nebrání zejména u Nové scény. „To je budova, která předstírá, že je skleněná, ale nemá vlastnosti skla. Je to veliký objekt, který podle mého názoru s budovou Národního divadla netvoří přátelské soužití. Prahu bych si bez tohoto objektu docela dobře dokázala představit. Možná by se tam mohlo postavit něco jiného, něco radostnějšího. Všichni mě kvůli tomu nenávidí, zejména mladá generace, ale takový je život. Teď všechno, co jsme my nenáviděli, oni obdivují,“ říká Jiřičná.

Naopak vypíchla nově zrekonstruovaný dům Máj. „Ten dům je zrekonstruovaný tak, jak byl postavený. Je to určitý odraz doby. Někdo říká, že by některé stavby měly být ponechané, abychom nelikvidovali vzpomínky a minulost. Já souhlasím, že určité svědectví doby je důležité, ale myslím si, že něco, co je depresivní a nefunguje to, tak se dá zachovat v dokumentaci,“ zmínila Jiřičná a dodala, že ji osobně na budově potěšili dva motýli od výtvarníka Davida Černého. Působí prý vesele.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných