foto: Aerofilms/Kino Světozor v centru Prahy
Návštěvnost tuzemských kin se stále neblíží předcovidovým číslům. Lidé se častěji učí využívat jiné legální služby, například online půjčovny a streamovací služby.
Multikina i malá kina v České republice registrují kvůli uzavření z důvodu pandemie koronaviru stamilionové ztráty. Nepomohlo jim ani několikaměsíční otevření. Provozovatelé kinosálů totiž neměli kvůli útlumu filmového průmyslu dostatek „velkých filmů“.
Podle Unie filmových distributorů v přechozích dvou letech do kin kvůli epidemii koronaviru přišlo nejméně návštěvníků v historii Česka. Vstupenek se prodalo 6,38 milionu, tedy zhruba o dvě třetiny méně než předešlý rok. Téměř o dvě třetiny klesly také tržby, bezmála o polovinu se snížil počet představení.
„Je to nejhorší období po stránce ekonomické i obsahové, síť multikin Cinestar za rok 2020 přišla o 650 milionů korun na tržbách a stát nám nebyl schopen kompenzovat více než deset procent této částky,“ řekl v jednom rozhovoru pro portál E15, ředitel Cinestaru Jan Bradáč.

Pokladny bez front a sály bez diváků. Prozatím typický obrázek kin i multikin. Foto Jakub Mračno, PrahaIN.cz
Jaká jsou aktuálně pravidla pro kina?
Pandemie je celkově velmi turbulentní období a to, co platilo včera, nemusí platit zítra. Týká se to i provozovatelů českých kin. I aktuální opatření je prozatím poměrně omezujíci. Dle nařízení ministerstva zdravotnictví se mohou filmové projekce konat pro nejvýše 1000 diváků a diváci musí být usazeni.
Pokud je v kině přítomno více než 20 osob, musí všichni diváci starší 12 let prokázat splnění jedné z následujících podmínek vstupu. Buď prodělání laboratorně potrvzeného onemocnění covidem-19 v době ne delší než 180 dnů přede dnem návštěvy kina, nebo aplikaci očkování proti covidu-19, přičemž od poslední dávky vakcíny (druhé u dvoudávkových vakcín, první u jednodávkových vakcín), musí uplynout nejméně 14 dní.
U dětí mladších 18 let, osob s kontraindikací k očkování a osob rozočkovaných lze k prokázání použít i RT-PCR test starý nejvýše 72 hodin.
Výše zmíněná pravidla neplatí pro projekce, kterých se účastní výhradně žáci nebo studenti z jedné školy a jejich dozor, nebo taková školní skupina používá vyhrazené prostory a nepřijde tak do kontaktu s ostatními osobami účastnícími se projekce.
Navíc všichni přítomní musí mít po celou dobu nasazený respirátor bez výdechového ventilu min. třídy FFP2.

Některá kina využila pandemické uzávěry i k rekonstrukcím. A to například Kino Aero. Foto Kino Aero
Kina neprožívají lehké období
V rámci tohoto tématu jsme oslovili přední pražská kina a multiplexy, abychom zjistili, jak vypadá situace z jejich pohledu.
„Když porovnáme období červen až listopad v letech 2019 a 2021, tak jsou kina Aero, Světozor a Bio Oko průměrně na cca 62 procentní návštěvnosti,“ prozradil pro portál PrahaIN.cz Filip Linhart z marketingového oddělení uvedených kin.
Dodal také, že největší komplikací je nepředvídatelnost toho, co bude. Ať už je to vývoj pandemie, vládní nařízení nebo posouvání premiér filmů. Další komplikací jsou kontroly bezinfekčnosti před vstupem do sálu – jelikož vedle lístků musíme kontrolovat také QR kódy z aplikací, tvoří se často fronty. Dodal na dotaz redakce, co je aktuálně největší komplikací v provozu.
O vyjádření jsme požádali i provozovatele pražských multiplexů. Jejich odpovědi jsme ale neobdrželi.
Psali jsme
Zažít atmosféru tajemných stínadel mohou Pražané nyní prostřednictvím výstavy v Domě U Zlatého prstenu, kterou připravilo Muzeum hlavního města…