foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Comic-con 2023
REPORTÁŽ: Na čtvrtý ročník Comic-Conu, popkulturního festivalu zaměřeného na fantastiku, komiks, cosplay, deskové hry, fantasy a horor, dorazilo téměř 22.000 lidí. Největší pozornost přitáhly samozřejmě zahraniční hvězdy.
V Česku legendární McGyver alias Richard Dean Anderson byl na roztrhání, stejně tak jako Danny Glover, hvězda Smrtnosné zbraně, Raphael Luce, mladá Vecna ze Stranger things, Dan Fogler alias Jacob Kowalski z Fantastických zvířat, komiksoví tvůrci Jason Aaron, Frank Cho, Brian Bolland nebo třeba český spisovatel František Kotleta, jehož knížky v Česku trhají veškeré rekordy v prodeji fantastiky.
Jiné zase mohla zaujmout obří výstavní hala plná deskových her, které během posledních 20 let zažily neuvěřitelný vzestup. A pro někoho mohlo být vrcholem vidět primátora Bohuslava Svobodu v kostýmu Dr. Who.
Psali jsme
Již tento víkend proběhne v pražském O2 universu akce Comic-Con, která je pro všechny milovníky komiksů a filmů. Na úspěšné akci nemají někteří…
Pořadatelé festivalu samozřejmě nezapomínají na české fantastické kořeny. Jedna z hlavních výstav byla věnována i ve své době velmi populárnímu seriálu Československé televize Návštěvníci z roku 1983. Jedním z hostů Comic-Conu byl tudíž Josef Dvořák: „V Československu se sci-fi moc netočilo, takže žánrově i textově to byla novinka,” uvedl pro PrahaIN.cz. „Jedna věc byla naprosto geniální a vlastně i smysl celého pořadu. Země se řítí ke katastrofě, centrální mozek lidstva ji má před vším ochránit. Tento centrální mozek bojuje s blížící se katastrofou a hledá řešení a nakonec přijde jeden dědeček, podepře ho kusem dřeva a najednou to všechno začne fungovat. A taková hrozba i dnes stále existuje. A my pořád hledáme toho dědečka a ten kus dřeva, který by lidstvo zachránil,“ řekl Josef Dvořák, který se ale ve svých 81 letech k hraní ve filmech vracet už nechce. A umělá inteligence ho už také nestresuje: „V tomhle mém věku mě už nezachrání. Nechci si dnes komplikovat život tím, že se budu učit spoustu replik a trávit čas natáčením, ale když mi najdete roli, která mi zabere 2-3 hodiny denně, bude to hlavní role a lidé o mně budou mluvit v superlativech,” nechala si stále se usmívající česká herecká legenda v rozhovoru s námi jiskřičku naděje.
Jedním z hostů byl i Josef Dvořák, představitel Emila Karase ze seriálu Návštěvníci. Zdroj: PrahaIN.cz
Historie Comic-Conu v Praze se začala psát v roce 2020. První ročník se odehrál pár týdnů před prvním lockdownem. A ačkoliv šlo o zcela novou akci, dokázala už tehdy přitáhnout neuvěřitelných 16.000 lidí. Každý ví, že Praha je oblíbeným místem zahraničních filmařů, když se někomu podaří potkat slavné herce na Karlově mostě nebo v hospodě, je z toho většinou radostný příspěvek na sociální sítě, kde jinde jste ale tehdy mohli potkat na jednom místě Hellboye (Ron Perlman), Supermana (Brandon Routh) nebo trpaslíka Gimliho (John Rhys-Davies)? A výčet slavných osobností pokračoval i v dalších letech: v roce 2021 přijela Nymphadora Tonks (Natalia Tena), Jake Busey (Hvězdná pěchota) či Edwarda Jamese Olmose (Battlestar Galactica). O rok později Highlandera (Christopher Lambert), Roberta Picarda (Star Trek) nebo Tony Amendolu (Hvězdná brána). Připomínáme, že se stále bavíme o covidovém období, kdy zajistit jakoukoliv veřejnou akci bylo extrémně náročné a limitované ze všech stran.
Comic-Con má ale určitě pro turismus v Praze význam. Zahraničních návštěvníků je sice prozatím málo, to by se ale mělo změnit. I proto pořadatelé pozvali letos zahraniční novináře. Středoevropský potenciál má totiž díky svému jedinečnému zaměření obrovský. Na Slovensku žádný podobný festival není, jediný polský Comic-Con skomírá: „Dejte nám příště vědět dopředu! V Polsku je čtyřicet milionů lidí, scifi má ráda spousta z nich a Praha je blízko,“ řekl mi Piotr Wojnarowicz z magazínu Fantastyka mojim zyciem. Jiří Sulženko, ředitel odboru kultury a cestovního ruchu na pražském magistrátu, zase pro PrahaIN.cz řekl: „Praha chce lidi, kteří budou obdivovat její krásy a všechno, co jim dokážeme z hlediska kultury nabídnout. Fandové fantastiky z Česka i z celého světa jsou přesně ti, které bychom u nás přivítali daleko raději než mladé, kteří sem jezdí za levným alkoholem, a hlavní město je vlastně vůbec nezajímá.“
Velmi důležitou částí expozice Comic-Conu a důkazem toho, jak úzce Praha s festivalem spolupracuje, je i výstava FutureCity. Jedná se v podstatě o virtuální přehlídku toho, jak se bude v Praze pracovat v budoucnosti s chytrými technologiemi. „Jsem nesmírně rád, že i na letošním ročníku Comic-Conu se podílely pražské městské firmy. V rámci expozice FutureCity se tu představily Pražské vodovody a kanalizace, Kolektory Praha, Operátor ICT a Technická správa komunikací. Návštěvníci měli možnost navštívit Prahu v blízké budoucnosti i za přispění virtuální reality. Je to velmi dobrá interaktivní prezentace městských technologií. Moc se těším i na další ročník,“ uvádí k expozici FutureCity Michal Hroza, pražský radní pro infrastrukturu. O co šlo? Prostě přijdete na výstavu, nasadíte si virtuální brýle, vstoupíte do časoprostorové kapsle a rázem se ocitnete v Praze někdy okolo roku 2040 až 2050. „Praha bude poháněná moderními technologiemi a řízena na základě dat. Bude metropolí, která je mnohem čistší, tišší a také daleko zelenější,“ prozrazuje za organizátory Pavel Renčín, marketingový ředitel společnosti Active Radio.
Festival byl již tradičně zakončen v neděli procházkou po Praze pro největší hvězdy festivalu. Primátor Bohuslav Svoboda nejdříve osobně provedl všechny účastníky podzemím Staroměstské radnice, pak se všichni přesunuli historickou tramvají na Malou Stranu, kde v Kaiserštejnském paláci proběhla slavnostní večeře. Ačkoliv prostředí vybízelo k opravdu velmi uhlazenému chování, vystřihlo si pár hostů pěvecké představení. No řekněte sami, kde jinde uvidíte Henryho Creela (Raphael Luce), Herr Flicka a Helgu Geerhart (Haló, haló) zpívat Bohemian Rhapsody?
Comic-Con Prague navzdory těžkým začátkům úspěšně roste. Evidentně si ho váží jak návštěvníci, i Praha, hostům se tady líbí.