foto: Lucky Man Films/Nový rok začíná pro film Zátopek krásnou zprávou, a to čtyřmi nominacemi na Ceny české filmové kritiky v kategoriích nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší herec a nejlepší herečka, raduje se producent, Lucky Man Films.
VIDEO Nejznámější česká filmová cena, Český lev, v pořadí již dvacátá devátá, zná nominace za rok 2021. V pondělí 17. ledna je zveřejnila Česká filmová a televizní akademie (ČFTA). Celkem 184 akademiků vybíralo z 84 hraných, dokumentárních, animovaných a krátkých filmů i televizních děl, splňujících statut cen Český lev. 29. ročník Českého lva přinesl nejvíce nominací pro filmy Okupace a Zátopek, dobře si vedly také filmy Muž se zaječíma ušima, Atlas ptáků a Chyby.
Již podruhé byly otevřeny další kategorie i pro televizní projekty a stejně tak podruhé soutěží samostatně animované a krátké filmy. Hned několik nominací tak získal animovaný film Moje slunce Mad a s velkým počtem nominací skončila také televizní minisérie Božena. V klání o sošku Českého lva v 19 statutárních kategoriích se v závěrečném hlasování utká celkem 25 titulů.
Slavnostní večer v režii uznávané Terezy Kopáčové
Udílení cen Českých lev se uskuteční v přímém přenosu České televize na 5. března z pražského Rudolfina. Večerem bude poprvé provázet režisér, herec a moderátor Jiří Havelka. Kreativní supervize byla svěřena renomované režisérce Tereze Kopáčové a režisérem večera bude osvědčený Michael Čech. Rudolfinum při udělování Českých lvů promění rukopis filmového architekta Petra Kunce. Autorkou vizuálního stylu 29. Českého lva je grafička Jana Krchová.
Očekávaný Zátopek, na české poměry blockbuster, anebo Okupace? Oba snímky mají po 13 nominacích. O Zátopkovi se píše, že jde o jeden z nejdražších filmů naší kinematografie, kolik stál, se ale nedozvíme. To, co v Americe běžně zvěřejňují, to jest budget, je v ČR ostře střežené tajemství... Foto Lucky Man Films
Slavnostní předávání Českých lvů se letos uskuteční poprvé pod taktovkou režisérky Terezy Kopáčové, která má na svém kontě například úspěšný seriál Ochránce nebo televizní film Metanol. „Mám tuhle slavnost českých filmařů velmi ráda a je to jeden z mála žánrů, které jsem si zatím nevyzkoušela. Jako typický kozoroh jsem se rozhodla, že zkusím zdolat i tenhle kopec, a až dodatečně zjistila, že je o dost vyšší, než se mi zezdola zdálo,” říká s úsměvem nová kreativní supervizorka Českého lva Tereza Kopáčová a dodává: „Věřím, že mou latentní představu o podobě večera uvedu do reality. I proto jsem ráda, že moderování přijal Jirka Havelka, který má šarm, vtip a mimořádnou inteligenci. Což je přesně to, co chci Českému lvu nabídnout.“ „Předávání uměleckých cen v přímém přenosu je trochu jako divadelní představení. Má to začátek a konec a mezitím se může stát cokoli. A to je na tom lákavé. Zároveň nikdy nejsou spokojeni všichni a splnit všechna nejrůznější očekávání je prakticky neřešitelný úkol. Což je další paralela s divadlem. Takže proč to nezkusit. Těším se na to!“ doplňuje ke své nové roli moderátora prestižního filmového ocenění Jiří Havelka.
Kdo hlasuje?
Hlasování o nominacích ve všech kategoriích 29. ročníku ocenění Český lev probíhalo od 1. prosince 2021 do 9. ledna 2022. Akademici vybírali z 32 hraných celovečerních filmů, dále hlasovali o 16 dokumentárních filmech vybraných předvýběrovou komisí sestavenou ze členů akademie, 7 animovaných a 13 krátkých filmech. Z televizní tvorby, kam bylo letos možné podruhé přihlásit i díla distribuovaná prostřednictvím internetu, vybírali ze 16 děl.
Česká filmová a televizní akademie byla založena v roce 1995, v roce 2013 prošla transformací na zapsaný spolek. Jejím hlavním cílem je podporovat a propagovat české filmové umění v České republice i v zahraničí a vytvářet podmínky pro rozvoj českého filmu. Uděluje nejprestižnější českou filmovou cenu – Českého lva a navrhuje českého kandidáta na ceny americké Akademie filmového umění a věd, Oscara. ČFTA má v současné době 354 členů. Mezi ně patří třeba herci Jiří Abrhám, Eliška Balzerová, Igor Bareš, Jiří Bartoška a další, dále pak producenti a ostatní filmové profese. Na kompletní seznam se můžete podívat ZDE.
Rozdá si to mezi sebou Zátopek a Okupace?
Největšího ocenění si u akademiků získaly dva filmy, které se shodně mohou pyšnit 13 nominacemi: životopisné drama Zátopek režiséra, spoluproducenta a spoluautora scénáře Davida Ondříčka a debut režiséra Michala Nohejla Okupace, tragikomické drama z období normalizace. 11 nominací získala fantaskní komedie Martina Šulíka Muž se zaječíma ušima, film o spisovateli, jemuž náhlý sled událostí otočí život vzhůru nohama. 9 nominacemi se může pochlubit Atlas ptáků, sonda do komplikovaných rodinných vztahů a světa komunikačních technologií, jehož režisérem je Olmo Omerzu. 8 nominací si vysloužily Chyby, romantické drama režiséra Jana Prušinovského o vyrovnávání se s vlastní minulostí. S 5 nominacemi nastupuje do závěrečného klání televizní cyklus režisérky Lenky Wimmerové Božena o první velké české spisovatelce Boženě Němcové a 4 nominace získal mezinárodně ceněný animovaný film Michaely Pavlátové Moje slunce Mad, poeticky vyprávějící příběh Češky provdané do Kábulu.
„Jedna noc, jeden bar. Ospalý večírek herců po představení naruší návštěva nezvaného hosta. Namol opilý ruský důstojník přišel prodat kanystr armádního benzínu, jenže obchod se zvrhne v závody v pití vodky a Rus, zaujatý nejen pohlednou Miladou, ale hlavně komickou zbabělostí všech přítomných mužů, se k odchodu nemá. Atmosféra houstne spolu s oblaky cigaretového dýmu, charaktery se lámou, Rus se skvěle baví. Tak skvěle, že nakonec vytáhne zbraň... Večírek v rytmu kosmické psychedelie kultovních Kill the Dandies! se rozjíždí víc, než je osazenstvu milé. Hra se mění v past, hrdinové ve zbabělce a zbabělci v hrdiny. A z okupovaného baru vede jen jediná cesta: revoluce! Po téhle pitce nikdo nezůstane jako dřív,“ popisuje děj filmu Okupace produkční společnost Cinemax.
„Navzdory zavřeným kinům v první polovině letošního roku lze rok 2021 označit za rok filmových premiér. Akademici v letošním roce hodnotí úctyhodných 32 hraných celovečerních filmů. Z celkem 33 letošních dokumentárních filmů vybrala předvýběrová komise sestavená ze členů akademie 16 snímků, o kterých budou akademici v prvním kole hlasovat,“ vysvětluje výkonná ředitelka ČFTA Tereza Rychnovská.
Vítězové nestatutárních cen
Během nominační tiskové konference cen ČFTA byli vyhlášeni i vítězové nestatutárních cen Českého lva. Cena za nejlepší filmový plakát putovala do rukou Aleše Najbrta, Jakuba Spurného a Julie Vrabelové, autorů plakátu pro film Zátopek. David Ondříček si za stejný film odnesl i Cenu filmových fanoušků, kterou uděluje ČFTA ve spolupráci s filmovým portálem ČSFD.cz.
29. ČESKÝ LEV – NOMINACE
NEJLEPŠÍ CELOVEČERNÍ HRANÝ FILM
- Atlas ptáků – producent Jiří Konečný
- Chyby – producenti Ondřej Zima, Jan Prušinovský, Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská
- Muž se zaječíma ušima – producenti Rudolf Biermann, Martin Šulík
- Okupace – producenti Jan Hlavsa, Julie Žáčková
- Zátopek – producenti Kryštof Mucha, David Ondříček
NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM
- Jednotka intenzivního života – režie Adéla Komrzý – producentka Pavla Janoušková Kubečková
- Láska pod kapotou – režie Miro Remo – producenti Vít Janeček, Miro Remo
- Nebe – režie Tomáš Etzler, Adéla Špaljová – producent Jan Macola
- Nová šichta – režie Jindřich Andrš – producenti Augustina Micková, Miloš Lochman, Karel Chvojka
- Sny o toulavých kočkách – režie David Sís – producenti Vít Bělohradský, Kateřina Bělohradská
NEJLEPŠÍ REŽIE
- Atlas ptáků – Olmo Omerzu
- Chyby – Jan Prušinovský
- Muž se zaječíma ušima – Martin Šulík
- Okupace – Michal Nohejl
- Zátopek – David Ondříček
NEJLEPŠÍ HEREČKA V HLAVNÍ ROLI
- Atlas ptáků – Alena Mihulová
- Božena – Anna Kameníková
- Chyby – Pavla Gajdošíková
- Marťanské lodě – Eliška Křenková
- Zátopek – Martha Issová

NEJLEPŠÍ HEREC V HLAVNÍ ROLI
- Atlas ptáků – Miroslav Donutil
- Chyby – Jan Jankovský
- Muž se zaječíma ušima – Miroslav Krobot
- Okupace – Martin Pechlát
- Zátopek – Václav Neužil
NEJLEPŠÍ HEREČKA VE VEDLEJŠÍ ROLI
- Atlas ptáků – Eliška Křenková
- Chyby – Eva Hacurová
- Kukačky – Denisa Barešová
- Muž se zaječíma ušima – Zuzana Mauréry
- Okupace – Antonie Formanová
NEJLEPŠÍ HEREC VE VEDLEJŠÍ ROLI
- Atlas ptáků – Martin Pechlát
- Muž se zaječíma ušima – Oldřich Kaiser
- Okupace – Otakar Brousek
- Případ Roubal – Hynek Čermák
- Zátopek – Robert Mikluš
NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘ
- Chyby – Roman Vojkůvka
- Moje slunce Mad – Ivan Arsenjev
- Muž se zaječíma ušima – Marek Leščák, Martin Šulík
- Okupace – Marek Šindelka, Vojtěch Mašek
- Zátopek – David Ondříček, Alice Nellis, Jan P. Muchow
NEJLEPŠÍ KAMERA
- Atlas ptáků – Lukáš Milota
- Lidi krve – Jakub Halousek
- Muž se zaječíma ušima – Martin Štrba
- Okupace – Jan Baset Střítežský
- Zátopek – Štěpán Kučera
NEJLEPŠÍ STŘIH
- Atlas ptáků – Jana Vlčková
- Chyby – Michal Böhm
- Láska pod kapotou – Šimon Hájek
- Okupace – Petr Turyna
- Zátopek – Jarosław Kamiński
NEJLEPŠÍ ZVUK
- Atlas ptáků – Pavel Rejholec, Viktor Ekrt
- Moje slunce Mad – Jan Čeněk, Régis Diebold
- Muž se zaječíma ušima – Pavel Rejholec, Viktor Ekrt
- Okupace – Sandra Klouzová, David Titěra, Roman Sečkař
- Zátopek – Pavel Rejholec, Jakub Čech
NEJLEPŠÍ HUDBA
- Amerikánka – Petr Ostrouchov
- Moje slunce Mad – Evgueni Galperine, Sacha Galperine
- Myši patří do nebe – Krzysztof A. Janczak
- Okupace – La Petite Sonja, Hank J. Manchini
- Zátopek – Beata Hlavenková
NEJLEPŠÍ SCÉNOGRAFIE
- Božena – Petr Kunc
- Kryštof – Milan Býček
- Muž se zaječíma ušima – František Lipták
- Okupace – Tomáš Svoboda
- Zátopek – Jan Vlasák
NEJLEPŠÍ KOSTÝMY
- Božena – Katarína Štrbová Bieliková
- Muž se zaječíma ušima – Katarína Hollá
- Okupace – Josefina Bakošová
- Zátopek – Kateřina Štefková
- Zločiny Velké Prahy – Simona Rybáková
NEJLEPŠÍ MASKY
- Božena – Martin Valeš
- Chyby – Jana Bílková
- Muž se zaječíma ušima – Martin Jankovič, Katarína Horská
- Okupace – Jana Dopitová
- Zátopek – Jana Dopitová
NEJLEPŠÍ TELEVIZNÍ FILM NEBO MINISÉRIE
- Amerikánka – hlavní producent Viktor Tauš – hlavní tvůrce Viktor Tauš
- Božena – hlavní producent Michal Reitler – hlavní tvůrce Lenka Wimmerová
- Případ Roubal – hlavní producenti Pavel Berčík, Ondřej Zima, Michael Bütow – hlavní tvůrce Tereza Kopáčová
NEJLEPŠÍ TELEVIZNÍ SERIÁL
- Kukačky – hlavní producenti Filip Bobiňski, Petr Šizling, Jan Lekeš – hlavní tvůrce Biser A. Arichtev
- Ochránce – hlavní producent Michal Reitler – hlavní tvůrci Tereza Kopáčová, Tomáš Feřtek, Matěj Podzimek
- Zločiny Velké Prahy – hlavní producent Jan Lekeš – hlavní tvůrce Jaroslav Brabec
NEJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM
- Moje slunce Mad – režie, výtvarník Michaela Pavlátová – producenti Kateřina Černá, Petr Oukropec
- Myši patří do nebe – Denisa Grimmová, Jan Bubeníček – producenti Vladimír Lhoták, Alexandre Charlet – výtvarníci Denisa Grimmová, Jan Bubeníček, Jan Kurka
- Rudé boty – režie, výtvarník Anna Podskalská – producentka Mária Môťovská
NEJLEPŠÍ KRÁTKÝ FILM
- Milý tati – režie Diana Cam Van Nguyen – producentka Karolína Davidová
- Poslední den patriarchátu – režie Olmo Omerzu – producenti Rok Biček, Jiří Konečný
- Příběh hrůzostrašné Eliz – režie Eliška Kováříková, Adam Struhala – producenti Barbora Skoumalová, Miloš Lochman
CENA MAGNESIA ZA NEJLEPŠÍ STUDENTSKÝ FILM – nestatutární cena
- Dřevo na příští zimu – režie Karel Šindelář
- Ještě nespíš? – režie David Payne
- Milý tati – režie Diana Cam Van Nguyen
- Postup práce – režie Lun Sevnik
- Rudé boty – režie Anna Podskalská
PŘEHLED POČTŮ NOMINACÍ (ve statutárních kategoriích) Okupace – 13 nominací Zátopek – 13 nominací Muž se zaječíma ušima – 11 nominací Atlas ptáků – 9 nominací Chyby – 8 nominací Božena – 5 nominací Moje slunce Mad – 4 nominace Amerikánka – 2 nominace Kukačky – 2 nominace Láska pod kapotou – 2 nominace Myši patří do nebe – 2 nominace Případ Roubal – 2 nominace Zločiny Velké Prahy – 2 nominace Jednotka intenzivního života – 1 nominace Kryštof – 1 nominace Lidi krve – 1 nominace Marťanské lodě – 1 nominace Milý tati – 1 nominace Nebe – 1 nominace Nová šichta – 1 nominace Ochránce – 1 nominace Poslední den patriarchátu – 1 nominace Příběh hrůzostrašné Eliz – 1 nominace Rudé boty – 1 nominace Sny o toulavých kočkách – 1 nominace
Ceny udělené na tiskové konferenci 17. ledna 2022:
NEJLEPŠÍ FILMOVÝ PLAKÁT – nestatutární cena Zátopek – Aleš Najbrt, Jakub Spurný, Julie Vrabelová – oceněný plakát Atlas ptáků – Konstantinos Fragkoulis, Adéla Turková Moje slunce Mad – Jan Poukar, Michaela Pavlátová Okupace – Jindřich Hoch Vlci na hranicích – Jan Němec
CENA FILMOVÝCH FANOUŠKŮ – nestatutární cena Zátopek – David Ondříček (oceněný režisér)
|
Zdroj: ČFTA