Dobré ráno, Brno! Skvělý seriál, který není pro každého

10. 01. 202312:39
Dobré ráno, Brno! Skvělý seriál, který není pro každého
foto: Rudolf Komár, PrahaIN.cz/Sídlo České televize

RECENZE: Jan Prušinovský je zpátky. Hurá!!! A doufáme, že takto nekřičíme sami. Milovník nekorektního humoru se po seriálech Trpaslík a MOST! trochu odmlčel, ale teď nám to vrací zpět měrou vrchovatou. S jeho stylem humoru, který nevoní zrovna všem, se můžeme vrátit v mnohém do šedesátých let k humoru rodiny Homolkových. I oni měli štěstí na vtipné, veselé, trapné, ale každopádně bránici trhající příhody, které jen málokdo chtěl prožít, ale každý se jim smál.

Stejně tak je tomu u nového osmidílného seriálu České televize, který se odehrává v reálném prostředí skutečné ranní show veřejnoprávního média. Že je to specifický svět sám pro sebe, může potvrdit každý, kdo jen do mediálního světa nahlédl. Hlavní postavy žijí svoje příběhy tak vzdálené běžné realitě a jejich konfrontace s vnějším prostředím je živným podhoubím pro množství vtipných situací.

A když se materiálu chopil režisér Prušinovský, tak je rázem jisté, že genderové vztahy, korektnost, asexuálnost a laskavost se bude krčit hodně v koutě, a to je dobře.

Karty jsou rozdány luxusně. Hlavní hrdinové jsou načrtnuti ukázkově. Režisér v podání Jana Kolaříka už dávno vyměnil rodinný život za lahev piva, ranní otupělé pospávání v taxíku a zahřívání režisérské židle s nechápavým pohledem na to, co ještě dalšího může ranní show nabídnout.

Třaskavý souboj mezi moderátorkou Radkou (Zuzana Zlatohlávková) a rosničkou Andreou (Simona Lewandowská) naráží nejen na generační rozdíl.

Na jedné straně jde o každodenní lajnu, která zajistí „sluníčkovský“ vstup do nového rána a na straně druhé o trochu omezený mentální horizont ambiciózní rosničky, který hned v prvním díle vyvrcholil psím ho*nem v dámské kabelce. Kvarteto hlavních hrdinů uzavírá moderátor Cyril (Ondřej Kokorský). Jeho dosavadní největší starostí je vymyslet třeskutý vtip, ale i tento úkol je, zdá se, nad jeho síly.

Pokud lze hovořit o dobrých výkonech čtyřlístku hlavních postav, tak se v prvním díle objevily hned tři menší postavy, které zaslouží, abychom před jejich nenápadnými, ale vrcholnými výkony smekli. Tereza Volánková coby trochu chlapská produkční je vrcholná a zdatně jí sekundují i Nikola Mucha a Ivana Hloužková coby kostymérka a maskérka. Všechny jsou k sežrání a svými neúprosnými, ale běžnými hláškami posunují děj seriálu zase na trochu tenčí led.

Prubířský kámen

Seriál slibuje v každém díle jednu reálnou celebritu, která si zahraje cameo roli. V prvním díle jsme mohli spatřit Jiřího Pavlicu alias Hradišťana, Flereta či pana Hradišťana. S každou další vteřinou jeho bravurního výstupu se lepí vláčné trapno, tak typické pro zpackané živé vysílání, na všechny účastníky.

Zachránit ho může jen konec vysílání, který se ale zdá být v nedohlednu.

Tvůrci v upoutávkách lákají na Halinu Pawlowskou nebo samotného Jana Prušinovského.

Co si budeme povídat. Dobré ráno, Brno! není seriál pro všechny a dají se očekávat reakce nenávistné, ale i jásavé.

Autor článku se dobrovolně hlásí k těm druhým, protože přiznává, že trapné chvíle někoho jiného ho dokáží pobavit, což s hyperkorektností nemá moc společného.

Už od začátku je seriál prezentován jako fikce a moudrý divák to pochopí.

Přesto jde u České televize o prubířský kámen. Pokud všech osm dílů projde s tím, že se veřejnost zasměje, tak je všechno v pořádku a veřejnoprávní médium dokáže, že si umí udělat legraci samo ze sebe. Pokud nás v průběhu osmi zimních týdnů bude čekat ujišťování, že tak to ve skutečnosti v Brně neprobíhá, či dokonce distance od děje seriálu, nebo dodatečné vysvětlování, bude jasno, že se seriál opravdu trefil do černého.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných