foto: Archiv redakce PrahaIN.cz/Palác Luxor
Večírky, jazz, filmové premiéry. Už za první republiky budova dnešního Paláce knih Luxor dýchala kulturou. V útrobách Avionu, jak se tehdy místu na Václavském náměstí říkalo, fungovala kavárna, střelnice, tančírna, a dokonce i podzemní kino. V létě roku 2002 přivítal čtenáře Palác knih Luxor tak, jak ho známe dnes – čtyři podlaží od sklepa až po půdu plná knih. Ikonické pražské knihkupectví, které je tím největším ve střední Evropě, oslaví letos dvacet let od svého založení.
Palác knih Luxor je pro Pražany skutečně ikonickým místem. Nejen svým umístěním v horní polovině Václavského náměstí (od Koně coby kamenem dohodil) a památkově chráněnou budovou z 20. let minulého století. Čtyři patra plná knih a desítky knihkupců si u Pražanů získaly pověst prodejny, kde seženete téměř cokoli. A nejen u nich.
„Palác knih Luxor jsem poprvé zaregistrovala na střední škole. S gymnaziální třídou a naším osvíceným třídním učitelem jsme celkem často vyráželi z Ostrova v podhůří Krušných hor do Prahy na výstavy nebo divadelní představení, a s tím se vždy pojil oblíbený odpolední rozchod a návštěva Luxoru na Václaváku. My jsme tak nějak prošli ta čtyři patra, ale náš třídní tam obvykle strávil rozchod celý,“ směje se Ivana Oberhofnerová, která po studiích v Praze zůstala a dnes se věnuje knižnímu marketingu právě v Luxoru.

Architektonický návrh Paláce Avion (později Luxor) vypracovali Nikola Dobrović a Bohumír Kozák. Druhý jmenovaný navrhl v Praze desítky staveb, mezi nimi třeba i budovy Thomayerovy nemocnice. V budově Paláce Avion se nacházela moderní velkokavárna, střelnice, obchodní pasáž, dvě tančírny a v podzemí dokonce kino se 700 místy k sezení! Budova byla později přejmenována na Letku a v 50. letech promítalo kino pod názvem Čas pásma dokumentárních filmů. Provoz knihkupectví byl zahájen 14. srpna 2002, v rámci něj funguje také kavárna Luxor Café a v budově se nachází ještě hotel mezinárodního řetězce Ramada.
Psali jsme
PrahaIN.cz navštívila výstavu starodávných rukopisů. Přitom jsme vůbec nemuseli. Covid totiž pomohl digitalizaci světa. V budoucnu by se tak mohlo…
Historie a nej
Největší knihkupectví ve střední Evropě zabírá čtyři podlaží a rozprostírá se na celkové ploše 3 940 m2. „Co do velikosti a šíře sortimentu se Paláci knih Luxor nemůže rovnat žádná z našich 37 prodejen. Pro zákazníky máme otevřeno čtrnáct pokladen, v sezoně totiž evidujeme třeba i 6 000 nákupů denně. O čtenáře a zákazníky se tu stará téměř 70 zaměstnanců. Právě ti tvoří srdce knihkupectví.“ říká Klára Unzeitigová, která vede marketingový tým knihkupectví Luxor.
„Vážíme si významného místa i budovy. Závan historie je tu znát na každém kroku. Přesto usilujeme o to, aby bylo naše knihkupectví moderní a šlo naproti zájmům i potřebám našich zákazníků. V roce 2021 měla proběhnout velká rekonstrukce, ale události posledních dvou let překazily nejedny plány… I tak se na „PKL“, jak se prodejně interně přezdívá, těšíme z rozšířeného papírnictví, širokého sortimentu školních a kreativních potřeb, skvělého výběru vinylů a deskových her i nového oddělení s tematikou Young Adult pro dospívající čtenáře,“ dodává Klára Unzeitigová.
Dvacet let historie jedné prodejny se nezdá být až tak mnoho. V kontextu proměn centra Prahy, mizení běžných prodejen a občanské vybavenosti z tak lukrativních adres v centru je ale dvacet let existence knihkupectví právě na Václavském náměstí důvodem pro spokojenost.
Až jednou zase půjdete kolem, z Můstku k Muzeu nebo naopak, zastavte se v Paláci knih Luxor a zažijte tam nabídku 180 000 titulů vyrovnaných od sklepa až po půdu v největším knihkupectví ve střední Evropě.
Psali jsme
Kino Lucerna Praha bude od 21. do 27. února hostit již 15. ročník festivalu japonského filmu a kultury Eigasai 2022. Po dvou komplikovaných…
Psali jsme
FOTO, VIDEO Překrásná výstava iMucha vás nevtáhne do minulosti. Zato přitáhne autora a jeho díla skrze zarámované obrazovky k vám. Rozhodně…