Jo Nesbø pro PrahaIN.cz: Filmy podle knižních předloh mi nevadí

25. 10. 202214:28
Jo Nesbø pro PrahaIN.cz: Filmy podle knižních předloh mi nevadí
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Jo Nesbø v Praze

Norský fenomén Jo Nesbø přiletěl do Prahy, aby představil svoji novou knihy Krysí ostrov a další povídky. V rámci besedy jsme s ním měli příležitost krátce hovořit. Zajímal nás jeho názor na filmové remaky a filmy dle knižních předloh. I jeho kniha Sněhulák se stala předlohou pro film. „Ten film úplně kvalitní nebyl,“ přiznal Nesbø pro PrahaIN.cz.

Jeho literární kariéru odstartoval v roce 1997 kriminální román Netopýr. Jde zároveň i o první detektivku, ve které představil osobitého kriminalistu - alkoholika Harryho Holaa. Jeho nová kniha přináší pět dystopických příběhů ukazujících nedalekou budoucnost, v níž se zhroutila tradiční společnost.

První část naší otázky mířila na zmíněné remaky filmů. Podle Nesba jsou většinou nejlepší původní filmy. „A ono to i dává smysl. Když je film úspěšný, tak se z něj pak nějaký ten remake udělá, ale když úspěšný není a je špatný, tak kdo by ten remake dělal,“ říká Nesbø pro PrahaIN.cz.

Sám ale dodal, že úspěch zaznamená zhruba desetina filmů.

Naše druhá otázka mířila na filmy, které jsou natočeny podle knižní předlohy.

„Osobně mi nevadí, když se na základě knih natáčejí filmy a vůbec mi ani nevadí, když se film od knihy liší. Jsou to zkrátka dvě různá média,“ řekl nám spisovatel, kterému nevadí, když se točí filmy z jeho knih.

„Já knihu napsal, svou práci jsem odvedl a teď už je to na talentovaných režisérech, aby příběh pojali svým způsobem. Nemám žádný ochranitelský pud k mým příběhům, mohou je zkrátka použít, jak chtějí,“ dodal.

Následně zmínil Tomase Alfredsona, který natočil film na základě knihy Sněhulák.

„Ten film úplně kvalitní nebyl, ale já ho respektuji za to, že se o to pokusil. Mám pocit, že do toho promítl svůj vlastní vztah k otci. Respektuji jeho záměr a respektuji i jeho integritu,“ řekl pro PrahaIN.cz

Jo Nesbø v Praze vystoupí v úterý odpoledne v kině Edison Filmhub v Jeruzalémské ulici. V rámci moderované debaty s Martinem Veselovským promluví o psaní, inspiraci, životě.

Ve středu se přesouvá do Brna.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných