K Noci divadel se přidaly i pražské scény, v Hybernii vzpomněli na Karla Svobodu
foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Divadlo, ilustrační foto
K sobotní Noci divadel se přidaly i pražské scény. RockOpera Praha nabídla show s herci, Divadlo Hybernia věnovalo program přístupný za symbolickou jednu korunu skladateli Karlu Svobodovi.
Desátý ročník akce se v sobotu na různých místech ČR konal s podtitulem Hrdinové. Podle pořadatelů se zapojilo přes 80 divadelních souborů, divadel a institucí. Návštěvníci se mohli seznámit s hrdiny divadelních her i divadelní práce a jejího zákulisí.
Divadelní svátek pořádaný Institutem umění – Divadelním ústavem nabídl prohlídky, divadelní dílny, diskuse s tvůrci, představení a performance.
Do pražské RockOpery kolem 18:00 dorazily první desítky návštěvníků, na které vedle prohlídky této rockové muzikálové scény čekal program se členy Rockové akademie. Lákadlem byla možnost rozhovoru s herci a zpěváky Janem Tláskalem a Žántí. Tláskala fanoušci RockOpery znají například jako Ježíše z opery Maria Madonna, Žántí zase jako Antigonu. Oba se spolu na jevišti objevují třeba v hororovém Frankensteinovi. Ve večerním pásmu zazpívala Bára Danihelová s doprovodem. S tancem a akrobaletem na skladbu Ona není já se představila Dominika Di Volpe. Akci doplnilo vystoupení studentů zpěvu s lektorkou Janou Jirouškovou.
Psali jsme
Padesát pět let. Tak dlouho už diváci chodí na Divadlo Járy Cimrmana, ve kterém žádný Jára Cimrman nehraje a všichni vědí, že ani nikdy…
Na návštěvníky Divadla Hybernia čekal filmový večer pod názvem Můj táta hrdina, během kterého na skladatele Karla Svobodu zavzpomínal jeho syn Petr Klein Svoboda. Jeviště divadla se proměnilo v kino a diváci zhlédli celovečerní dokumentární film Šťastná léta, který Klein Svoboda natočil s využitím velkého množství archivních záběrů a představil v něm soukromý i umělecký život tvůrce hitů jako Lady Carneval, Yvetta, Láska bláznivá, Tři oříšky nebo Stín katedrál. Po projekci následovala diskuse s režisérem snímku a promítnutí nepoužitých scén z dokumentu.
„Táta pro Hybernii napsal Golema, který tehdy divadlo otvíral. Už když divadlo rekonstruovali, rád chodil na stavbu, aby se inspiroval. A tak je skvělé, že se takto do Hybernie aspoň symbolicky vrátil,“ uvedl Petr Klein Svoboda.
Noc divadel je součástí mezinárodního projektu, který zahájil svou činnost v roce 2008 v Chorvatsku. Myšlenka společného divadelního svátku se postupně rozšířila do více než desítky evropských zemí. Noc divadel v ČR je největší částí evropského projektu European Theatre Night, a to nejen v počtu návštěvníků, ale také zapojených divadel a institucí. Cílem je nabídnout veřejnosti podobné kulturní vyžití jako například při Noci literatury či Muzejní noci. Noc divadel má tvořivým způsobem prezentovat činnost divadelníků. V České republice se akce poprvé konala v roce 2013.
Tagy
Speciály