foto: Warner Bros./Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství
VIDEO Troufáme si říci, že jedna velká část fanoušků Rowlingové nikoliv. A to jsou nadšení čtenáři Harryho Pottera, kterým vždycky vadilo nepochopení magického světa britské autorky na stříbrném plátně, oproti knížkám, kde se mísí humor s hrůzou a velká gesta s drobnými legráckami. Prostě život. Příběhy Harryho Pottera na plátně se odehrály přesně jako v knihách, jen z nich scenáristé s chirurgickou přesností odstranili humor, vtip, legrácky, srandu. Tedy to, co my, čtenáři, na Rowlingové tak milujeme. Proto, a právě proto, dle našeho skromného názoru, se autorka u jedničky Fantastických zvířat chopila scénáře a… výsledek byl skvělý. Ano, dvojka se tolik nepovedla. Nyní přichází trojka. A my se rozhodně nenecháme odradit recenzenty, kteří natolik nepochopili poetiku, že se např. diví, proč si Brumbál jako svého zástupce vybral ausgerechnet magizoologa Mloka Scamandera, když přeci mohl oslovit věhlasnějšího kouzelníka (!). Na takovou hloupost prostě nebudeme naskakovat.
Pojďme se napřed podívat na ony negativní kritiky, které dle nás svědčí spíše o nepochopení Rowlingové magického světa: „Kdyby nebyla Fantastická zvířata součástí tohoto populárního univerza, nikdy bychom se v důsledku negativních reakcí a podprůměrných tržeb nedočkali třetího dílu. Je to trochu smutné, protože vidíme velkou snahu mnoha lidí odvést tu nejlepší práci. J. K. Rowlingová ale nerozumí filmařině, není dobrá scenáristka, a protože si nedala říct, když na to byl čas, musíme se nyní vypořádat s filmem, který tápe ve snaze z toho zmatku vykřesat příběh, jenž by držel pohromadě.“ Martin Svoboda, Seznam zprávy.
Místo Johnnyho Deppa hraje Grindelwalda dánský herec Mads Mikkelsen. Foto Warner Bros.
„V jádru se tak nebojím říct, že se Fantastická zvířata probila do stavu klinické smrti. Třetí díl na jedné straně uzavírá úvodní trilogii (z ohlášené pentalogie), na druhé je z něj však jasné, že se ty opravdu důležité věci ještě ani nezačaly dít. Rozhodně tak nezávidím warnerovskému vedení, jež tuhle šlamastyku bude muset řešit. V ještě smutnější situaci se ale nachází divácká a fandovská obec, která místo vymakaného reparátu fasuje krásně nadesignovaný zmatek, v němž kromě Brumbála a Grindelwalda není prakticky nic zajímavého. Smutněji to snad ani dopadnout nemohlo…“ Karel R, Film MovieZone.cz
„Jenže až na pár záchvěvů nápaditosti dopadla Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství jako zcela zapomenutelný film, který se neumí rozhodnout, jestli je fantasy pohádkou pro děti, nebo temnějším dramatickým titulem pro jejich rodiče. Ty druhé osloví jen stěží. Ve většině dramatických scén působí prkenně, a když hrdinové před černým pozadím kříží barevné blesky svých hůlek, působí to skoro jako nechtěná parodie na Star Wars. Místo větší epické šíře tak vznikla jen majestátní nuda. Původně byla v plánu pětice filmů. Po tom třetím už se ale na další pouť bude chtít vydat jen ten nejoddanější fanoušek.“ Tomáš Stejskal, Aktuálně.cz
Dobrodružné fantasy, na které dlouho čekáme Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství
O čem to je? Profesor Albus Brumbál ví, že mocný temný kouzelník Gellert Grindelwald je na cestě převzít moc nad kouzelnickým světem. Protože není schopen ho zastavit sám, pověří magizoologa Mloka Scamandera, aby vedl neohrožený tým kouzelníků, čarodějek a jednoho chrabrého mudlovského pekaře na nebezpečné misi, kde potkají stará i nová fantastická zvířata a střetnou se s rostoucí armádou Grindelwaldových následovníků. Ale jak dlouho bude moci Brumbál zůstat stranou, když jsou sázky tak vysoko? Ptá se distributor Vertical Ent.
Zajímavosti
- Natáčení mělo začít v březnu 2020, ale kvůli pandemii covid-19 bylo odloženo. Oficiálně pak bylo filmování zahájeno 20. září téhož roku a převážně probíhalo v Leavesdenských filmových ateliérech v Anglii. Dále se točilo v německém Berlíně a asijském Bhútánu. V únoru 2021 pak bylo hlavní natáčení ukončeno.
- 5. listopadu 2020 oznámil na svém Instagramu herec Johnny Depp (Grindelwald v prvních dvou dílech), že ho studio Warner Bros. požádalo, aby „rezignoval na svou roli“, což také udělal a studio oznámilo, že role bude přeobsazena. Stalo se tak kvůli rozhodnutí soudu v případu domácího násilí Deppa vůči jeho exmanželce Amber Heard. (O kterém máme my, a nejen my značné pochybnosti.) Již před natáčením druhého dílu Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018) kolovala po internetu petice pro odstranění Deppa z filmu, tehdy se však studio rozhodlo za hercem stát. Deppa nahradil Mads Mikkelsen. Depp však díky své smlouvě dostal celý plat 16 milionů amerických dolarů.
- V tomto díle se podíváme do Brazílie. Kouzelníci zde studují na škole Castelobruxo, která se nachází v Amazonském pralese. Budova je hrad ze zlata a mudlové toto místo znají jako El Dorado. O bezpečí se starají duchové jménem Caipora. Jelikož se škola nachází v Amazonském pralese, tak se studenti specializují na bylinkářství a magizoologii. Studenti mají možnost výměnného pobytu se studentem z evropské školy kouzel a tak zde chtěl studovat i Bill Weasley. Bohužel, díky finanční situaci nemohl. Nejznámější ředitelkou Castelobruxo je Benedita Dourado, která se přátelila s Armandem Dippetem a ve funkci byla ve 40. letech minulého století.
|
Kriminální thriller Stínohra
O čem to je? Stínohra je příběhem muže, který pod tíhou viny hledá odpovědi na to, kde začíná a končí spravedlnost. Zároveň je příběhem o mnoha podobách lásky, síle přátelství a ztrátách i nadějích, které si lidé v mezních situacích mohou vzájemně nabídnout.
Čtyřicetiletý záchranář z malého města Jan Kavka (Milan Ondrík) právě opustil manželku Evu (Dominika Morávková). V okamžiku rozchodu se Eva stane tragickou obětí zločinu. Z Jana je vdovec, který žije s vědomím, že smrt ženy nepřímo zavinil a nepřišel jí v kritické chvíli na pomoc. Útočiště před neodbytným pocitem viny nachází díky kamarádovi Michalovi (Hynek Čermák) v místním boxerském klubu. Spřátelí se s Michalovou chráněnkou Gretou (Leona Skleničková), jíž tělocvična nahrazuje nepoznanou rodinu. Vyšetřovatel případu Evy Kavkové Dvořák (Vladimír Javorský) narazí na řadu podivných okolností. Pachatel, feťák Robert Stránský (Jan Jankovský) je pravděpodobně informátorem vyšetřovatelky z protidrogové centrály Mudrové (Kristýna Frejová) a také pod její ochranou. Jan chce věřit ve spravedlnost i v to, že se dokáže s pomocí svých přátel vrátit do všedního života. Ale obava z toho, že by vrah nakonec mohl uniknout trestu, jej přivede k rozhodnutí vydat se na vlastní cestu odplaty za nečekaných okolností a s nejistým výsledkem. Najde kromě pomsty i stále nenalezené odpuštění sobě samému? Ptá se distributor Falcon.
Zajímavosti
- Režisér Peter Bebjak točí jak na Slovensku, tak v Čechách. Je režijně nebo producentsky podepsán pod divácky vysoce úspěšnými televizními krimiseriály – např. Případy 1. oddělení, Specialisté nebo Mordparta. Seriál Devadesátky, který režíroval a který odvysílala Česká televize, se stal nejsledovanějším seriálem na všech televizních stanicích od roku 2004. Každý díl sledovalo průměrně 2,23 milionů diváků.
- Peter Bebjak získal na MFF Karlovy Vary 2017 Křišťálový globus za nejlepší režii za film Čára. Za televizní minisérii Herec získal Českého lva v kategorii nejlepší televizní film nebo minisérie. Peter Bebjak je divákům znám také jako herec, především z hlavní mužské role ve filmu Jana Hřebejka Učitelka.
- Ve Stínohře se pod jeho vedením objevuje současná slovenská hvězda Milan Ondrík, jeden z nejobsazovanějších domácích herců Hynek Čermák, dále Vladimír Javorský, Kristýna Frejová nebo dva nové herecké objevy: Leona Skleničková a Jan Jankovský.
- Scénář dramatického příběhu Stínohra napsala podle námětu producenta Jana Bradáče jeho žena Vendula Bradáčová. „V příběhu Stínohry považuji za nejdůležitější téma konfliktu mezi institucionální spravedlností a tou subjektivně nastavenou, kdy se vrah vašeho blízkého může za určitých okolností pohybovat volně na svobodě, a dokonce i ve vaší blízkosti,“ říká producent a autor námětu Jan Bradáč. Námět příběhu pramení z jeho osobní životní zkušenosti a výchozí motiv Stínohry je tedy téměř autobiografický.
- „Chtěli jsme udělat film, který bude citlivý, bude mluvit k divákovi tak, aby si z něj odnesl pocit, s nímž se může ztotožnit. Často se dostaneme do situace, i když ne podobně dramatické, jako náš hrdina, že sami sebe obviníme z něčeho, co se stalo. Přestože si v pragmatické rovině uvědomíme, že to je holý nesmysl a situaci jsme nemohli ovlivnit, v té emocionální nás to poznamená. Ovlivní to, jakým způsobem o věcech přemýšlíte, anebo uvažujete, co by se stalo, kdyby se to nestalo. Nezmění to charakter člověka, anebo způsob, jakým žije, ale jeho uvažování,“ říká režisér Peter Bebjak.
- Byt Jana a Evy byl kompletně postaven v prostorách budovy areálu Nákladové nádraží Žižkov.
- Záchranářská akce se odehrává v průmyslovém areálu Setuza Ústí nad Labem.
- Jezero, kam Jan (Milan Ondrík) sype popel, je lom Kosov nedaleko Berouna. Milan Ondrík se koupal ve čtyřech stupních.
- Benzinová pumpa je reálná pumpa v areálu Agro Jesenice. Točilo se v noci a z jednoho z okolních bytů přišla stížnost na rušení filmovým světlem. Producenti pozvali majitele na plac, podívat se, co se tam děje. Zůstal se štábem celou noc a nadšeně sledoval filmovačku.
- Jan Jankovský kvůli své postavě feťáka hodně zhubnul. Milan Ondrík se musel během půlročního natáčení dvakrát holit a dvakrát si musel nechat narůst vousy.
- Vyjma dvou herců jsou dozorci ve filmu opravdoví dozorci, zaměstnanci Vězeňské služby.
- Natáčelo se ve Vazební věznici v Hradci Králové.
|
Historické drama podle Balzaca Ztracené iluze
O čem to je? Lucien je mladý neznámý básník, žijící ve Francii 19. století, který do svého bytí vkládá velké naděje a ambice. Opouští rodinnou tiskárnu v kraji, z něhož pochází, aby zkusil najít štěstí v Paříži po boku své patronky. V tomto úžasném městě se brzy ocitá vydaný napospas vlastnímu osudu a postupně objevuje zákulisí světa zisku a přetvářky. Lidskou komedii, ve které je možné vše koupit či prodat: literární věhlas i tištěná média, politiku i city, pověst i duši. Lucien bude milovat, bude trpět a vystřízliví ze svých iluzí. Film je adaptací slavného románu Honoré de Balzaca, píše distributor Film Europe.
Zajímavosti
- Ocenění:
MFF Benátky - Hlavní soutěž – 2021 César - Nejlepší film, Nejlepší herec ve vedlejší roli, Nejlepší mužský objev, Nejlepší adaptovaný scénář, Nejlepší kamera, Nejlepší výprava, Nejlepší kostýmy – 2022 MFF San Sebastián - Nominace | Cena diváků - 2021
|
Francouzské drama podle románu Philipa Rotha Klam
O čem to je? Philip je slavný americký spisovatel žijící v Londýně. Jeho milenka za ním pravidelně chodí do kanceláře, která je jejich útočištěm. Zde se milují, hádají, potkávají… a celé hodiny si vypráví o ženách v Philipově životě, o sexu, antisemitismu, literatuře a věrnosti sobě samému, píše distributor Film Europe.
Zajímavosti
- Ocenění: MFF Cannes - Premiere - 2021
- Hrají v kinech:
Edison Filmhub – 8. 4., 9. 4., 10. 4., 12. 4. Kino Radotín – 10. 4. Modřanský biograf – 9. 4., 13. 4.
|
Drama Lotyšsko / Česko / Litva Město na řece
O čem to je? Předválečné Lotyšsko. Naivní Ansis je malířem městských cedulí. Jeho řemeslo bude potřeba vždy - a tak jen neustále přemalovává znak města podle barev vládnoucí garnitury a přepisuje názvy ulic. Ze Svobodné ulice, na Stalinovu a nakonec Hitlerovu. Režimy se mění, ale duši mu nikdo nevezme. Jenomže Ansis se sám zmítá mezi dvěma ženami - Židovkou Zislou a Lotyškou Naigou… Oceněná tragikomedie o vítězství lidskosti, píše distributor 8Heads Productions / Klara Khine Distribution.
Zajímavosti
- Ve filmu sledujeme lotyšské město v době předválečných politických proměn - v autoritářském režimu, během okupace ruskými komunisty a následně i nacisty. Smyslem filmu je zachytit hluboce bolestné a důležité období v dějinách východní Evropy. Vypráví o nesčetných mocenských změnách během krátkého časového období, charakteristických pro novější evropské dějiny.
- Film je v Lotyšsku jedním z divácky nejúspěšnějších snímků. 11 nominací na Hlavní lotyšskou filmovou cenu Velký Kryštof bylo proměněno ve 4 ceny, přičemž dvě z nich šly do České republiky - oceněný byl brilantní výkon české herečky Brigity Cmuntové a zvukařů Roberta Slezáka a Ludvíka K. Bohadlo.
- Roli Zisele ztvárnila česká herečka Brigita Cmuntová. Za tuto roli získala v kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli cenu Velký Kryštof (Lielais Kristaps), nejvyšší ocenění v lotyšské kinematografii.
- Brigita Cmuntová se kvůli správnému lipsingu naučila všechny dialogy v latgalštině. Tímto jazykem mluvili někdejší Latgalové. V dnešní době se jím označuje jazyk používaný ve východní části Lotyšska, historickém regionu Latgale, kde se realizovala většina natáčení.
- Film vznikl v lotyšsko - česko - litevské koprodukci, z české strany se o projekt starala producentka Julietta Sichel z 8heads Production. Film produkce posílá do české distribuce ve spolupráci s Klara Khine Distribution.
- V hlavní roli postavy Ansise debutuje neherec Davis Suharevskis.
- Hrají v kinech:
Edison Filmhub – 12. 4. Kino Lucerna – 7. 4.
|
Francouzská komedie Test
O čem to je? Pozitivní těhotenský test nemusí nutně znamenat radostnou zprávu. Obzvlášť, když jste matka 3 dospívajících dětí a Vy těhotná rozhodně nejste! Annie žije ve šťastném manželství a stará se obětavě o své 4 děti. Rodina jako ze žurnálu. Vše je zalito sluncem. Ale jen do chvíle, než Annie v odpadkovém koši narazí na pozitivní těhotenský test. Taková zpráva dokáže vnést i do té nejharmoničtější rodiny pořádnou dávku adrenalinu. Mimochodem - existuje vůbec něco takového jako harmonická rodina? Ptá se distributor Bohemia MP.
Celovečerní dokument Heleny Třeštíkové René - Vězeň svobody
O čem to je? Jeden z nejznámějších českých kriminálníků je zpět. Nenapravitelný recidivista René s blednoucím tetováním „Fuck of people" na krku s příchodem padesátky tak trochu dospívá a bilancuje. Postupně zjišťuje, že i jeho život je příliš krátký na to strávit ho za mřížemi. Od premiéry původního filmu, oceněného Cenou Evropské filmové akademie za nejlepší dokument, se za každou cenu snaží vyhnout vězení. A pouští se do vztahů, které mají šanci vydržet i déle než pár týdnů. Jeho sžíravý postoj vůči systému mu však zůstává. Přesto se René proměňuje a Helena Třeštíková je opět u toho. V prvním dokumentu z roku 2008 diváci sledovali Reného od jeho sedmnácti do sedmatřiceti let, nyní byl v hledáčku kamery dalších třináct, dohromady neuvěřitelných třicet tři roků, píše distributor Aerofilms.
Zajímavosti
- „René je na jedné straně člověk s asociální zkušeností, ale taky velký intelektuál. Dokáže proto reflektovat vězeňskou životní zkušenost jako málokdo jiný. A tím mi přišel jako postava, kterou stojí za to sledovat dál, i po premiéře filmového portrétu René z roku 2008. Vůbec jsem netušila, co s ním bude dál, protože Reného život byl sázkou na absolutní nejistotu. Jasné bylo jenom jedno: René vždycky generoval zajímavé situace. A to se potvrdilo i v tomhle filmu," řekla Helena Třeštíková.
- Hrají v kinech:
Bio Oko – 13. 4. Dlabačov – 12. 4. Kasárna Karlín – 13. 4. Kino Atlas – 12. 4., 18. 4. Kino MAT – 13. 4. Kino Pilotů – 7. 4., 9. 4. Kino Světozor – 7. 4., 8. 4. Komorní kino Evald – 12. 4., 17. 4.
|
Český celovečerní dokument Až zařve lev
O čem to je? Divákům se otvírá příběh o setkání poutníka Odorika se svědomím českého krále Přemysla II. Otakara. Hlas historickým osobnostem propůjčili František Němec a Igor Bareš. Jako svatá Anežka Česká ve filmu promluví Daniela Kolářová. Vizuální forma i důsledný režisérský přístup Jana E. Svatoše byly zárukou, že vznikl nový dokumentární počin, který v České republice nemá obdoby, píše distributor Art Francesco. A dodává 5 důvodů, proč jít do kina na tento film: Film ukazuje zapomenuté umělecké artefakty spojené s osobou Přemysla II. Otakara, na které můžeme být právem hrdí. Věděli jste např., že nejstarší hvězdný globus světa patřil Přemyslovcům? Poprvé ve formě celovečerního filmu je představen poutník Odorik s českými kořeny – jako první Evropan ušel desítky tisíc kilometrů a došel až do Tibetu. Působivá kamera Romi Strakové vás zavede po mnoha místech v ČR i sousedních zemích spjatých s českou historií. Film je také neobvyklým tipem na výlety. Navíc budete moci poprvé spatřit podmanivou krajinu Furlanska a další zajímavé evropské lokality. Je to paradoxní, ale problémy řešené ve středověku jsou stále aktuální i v naší době. Ať je to tolerance k odlišným kulturám, fake news (ano, i středověcí kronikáři byli poplatní své době) či ukradené duševní vlastnictví. A v neposlední řadě ve filmu uvidíte mimo jiné i malíře Ivana Svatoše v roli mnicha, který nejen píše a maluje středověké listiny.
Zajímavosti
- Hrají v kinech:
Kino MAT – 11. 4.
|
Česko-italský celovečerní dokument Bratrství
O čem to je? V rodině radikálního salafisty Ibrahima panuje přísný režim. Každodenní život jeho tří synů Džabira, Usámy a Uzeira sestává z modliteb a pasení ovcí. Všechno se změní, když je patriarcha obviněn ze styků s teroristy. Před nástupem do vězení dá každému ze synů úkol: nejstarší Džabir si má najít práci a zajistit rodinu, prostřední Usáma se má dál starat o ovce, nejmladší Uzeir má dokončit vzdělání. Tři bratři, jejichž život byl doposud striktně nalinkován povinnostmi, se musejí vyrovnat s nenadálou volností. Mladý italský režisér Francesco Montagner natočil uhrančivou sondu do života mladíků na pokraji dospělosti, rozpolcených mezi poslušností a přirozenou touhou po svobodě, samostatnosti a hledání vlastního štěstí, napsal distributor Nutprodukce pro festival Jeden svět.
Zajímavosti
- Hrají v kinech:
Dlabačov – 19. 4. Kino Pilotů – 8. 4., 10. 4. 12. 4. Kino Světozor – 11. 4.
|
Psali jsme
Nejatraktivnější bude určitě česko-slovenská komedie Známí neznámí, která, jak se zdá, předvádí náš humor s dost temnými tóny, na rozdíl…