Čermák, Nováková, Čvančarová... Recenze bijáku Hádkovi. Chodit, nechodit?

01. 07. 202208:01
Čermák, Nováková, Čvančarová... Recenze bijáku Hádkovi. Chodit, nechodit?
foto: Jiří Zemen PrahaIN.cz/Ondřej Pavelka, Vojtěch Moravec, Sandra Nováková a Hynek Čermák

Naše redakce vyrazila na projekci nového českého filmu režiséra Vojtěcha Moravce. Snímek Hádkovi bude oficiálně v kinech až 14.7.2022. PrahaIN.cz tak přináší exkluzivní recenzi čtrnáct dní před vydáním tohoto díla. Má vůbec cenu chodit na novou českou komedii do kina?

První zajímavostí filmu je, že o scénář se postaral manželský pár. Jedna drahá polovička ve snímku obstarala hlavní roli, druhá se zase vrhla do režie.

Mluvíme o Vojtěchu Moravcovi a Sandře Novákové.

„Nápad na Hádkovi vznikl v době covidu a dlouhého lockdownu. Spousta párů se v té době víc hádala, některé vztahy to dokonce nepřežily. Hádky se objevily i u nás. Nechali jsme se tím inspirovat a vypsali se z toho, tedy napsali scénář. Zajímavé je, že to na náš vztah zapůsobilo terapeuticky a v podstatě se všechno vyčistilo. Takže doporučuji tento film všem, kteří se občas hádají, třeba to na ně bude mít stejný efekt,“ zmínila Sandra Nováková, spoluautorka scénáře a hlavní herečka Hádkových.

Sandra Nováková

Herečka ještě doplňuje, že ve filmu jsou některé situace, jež opravdu zažila ve svém životě během hádek. Umíme se pohádat opravdu temperamentně a dokážeme být zarytí do svých pravd dlouho, jsme oba dost tvrdohlaví. Ale jak říkám, od napsaní scénáře Hádkových se téměř nehádáme.“

Je v jednoduchosti síla?

Děj filmu je pak poměrně jednoduchý. Dva bratři se společně se svými manželkami sejdou v bytě jejich dědy, který je v nemocnici a zbývají mu poslední týdny života. Nastává spor o dědictví. Ve dvou větách by se tak dal popsat celý film Hádkovi. To ale neznamená, že by to bylo tak lehké.

„To, že se film odehrává v jednom bytě vychází z příběhu. Je to jedno odpoledne, kdy se všichni náhodou potkají právě tam a protože se potkají tam, je byt i důvodem hádek. Umožnilo nám to soustředit na dekoraci víc a pořádně ji vymazlit. Svěřili jsme uměleckou vizi toho bytu geniálnímu Markovi Cpinovi a pokaždé, když vidím záběr z filmu, tak se zaraduju, že jsme se to dali právě jemu,“ řekl režisér filmu.

Ano, právě dekorace bytu se povedla na výbornou. Na tom se shodne snad každý. Interiér připomíná typický socialistický byt ze sedmdesátých let. Je zde vidět plno věcí, které ocení především starší publikum, jež se bude moct nostalgicky vrátit do svého mládí. A komu by se staromódní kulisy nelíbily, má smůlu. Děj se totiž, jak už režisér zmiňoval, odehrává v jednom bytě.

Foto: Bontonfilm

Nabízí se srovnání s bijákem Jiřího Havelky Vlastníci.

Každopádně ale není na místě tyto dva plody české kinematografie srovnávat, jelikož Hádkovi jsou mnohem živější. To však neznamená, že jsou zábavnější, spíše naopak.

Hádkovi mají i širší lokaci.

Kromě několikaminutových venkovních scén se vše odehrává už ve zmiňovaném bytě. Konkrétně pak ve velikosti 3 plus 1 s lóóóžií, tedy aspoň dle slov hlavní postavy, kterou ztvárnila Sandra Nováková. Na mysli je samozřejmě balkonová lodžie umístěná v Hloubětíně.

Ten ukazuje pravou a nefalšovanou atmosféru pražského sídliště. 

Málo herců, značné vlastnosti 

Celý film se pak natáčel dvanáct dnů. 

Pokud vydělíme toto číslo dvěma, tak nám vyjde počet herců, jenž ve filmu účinkovali. Jmenovitě Lucie Polišenská, Ondřej Pavelka, Hynek Čermák, Jitka Čvančarová, Jakub Prachař a Sandra Nováková.

U posledních dvou začíná děj. Když se vydají do prázdného bytu svého dědy. Ten v tu dobu leží s rakovinou v nemocnici a nevypadá to s ním vůbec dobře. 

A hned od prvních vteřin filmu je poznat, jaké budou vlastnosti postav. Sandra Nováková naléhá na svého manžela Jakuba Prachaře, aby šli změřit velikost bytu a celkově si ho ozkoušet před budoucím prodejem, tedy za předpokladu, že zdědí třetinu. A hned probíhají hádky. Na tom také závisí celý konverzační film. Sandra Nováková se role zhostila dobře. Motivovaná, ambiciózní a taky trochu, možná trochu víc, hloupá. 

S tím souvisí i několik úsměvných přeřeků.

Například už zmiňovaná lóóóžie, personál místo persony, tedy osobnosti nebo hovorové označení pro remízu ve sportu, myšleno plichtu. Podle hlavní postavy je to však plachta. 

Každopádně úvod filmu moc zábavy nepřinesl. Jasně, hádky mezi Prachařem a Novákovou někoho mohly pobavit, ale zkrátka to nebylo to pravé ořechové, co by diváka dostalo lidově řečeno do kolen.

Úvod nudný, na scénu přichází další manželský pár

Po pozvolném začátku do hry přichází další manželský pár. Bratr Prachaře Hynek Čermák a Jitka Čvančarová. Na první pohled vypadá duo herců velice podobně jako to první. A to se s průběhem filmu potvrzuje. Manžel i manželka mají naprosto totožné vlastnosti jako první manželská dvojice, ale zároveň je každý úplně jiný.

Jitka Čvančarová je také ambiciózní, ctižádostivá a chamtivá. Na první pohled to sice nedává tolik najevo jako Sandra Nováková, ale zájem o dědictví má minimálně stejný. Když už jsme zmínili, že Sandře Novákové role sedla (tím však neříkáme, že to bylo zahrané na jedna s hvězdičkou), tak to stejné musíme říct i o Čvančarové. 

Právě s jejím příchodem začala ve filmu alespoň nějaká zábava. Začaly totiž bizarní situace, kdy se první manželský pár snažil zatajit, že do bytu přijel jako první za účelem průzkumu. 

Foto: Bontonfilm

Hynek Čermák má pak podobné vlastnosti jako jeho bratr. Klidný (to se ale může změnit) a ve svém vztahu je také trochu jak se říká „podpantoflák“. Do toho fušuje do politiky, právě kvůli které se dokáže rozčílit. Na svoji ženu si ale tak tvrdá slova, jako když jde například o názor na Evropskou unii, zkrátka nedovolí.

Jaký otec, takový syn(ové)

Do děje se dostane taky otec dvou bratrů. Herec Ondřej Pavelka byl opět vybrán brilantně. Role kliďase mu téměř vždy sedí. A zde má jeho postava právě tuto vlastnost. Ve filmu je také znát, že Čermák a Prachař jsou opravdu jeho synové. Na první pohled flegmatická povaha, které však vždy může přetéct pohár trpělivosti. 

„Ten tatínek je takový chlápek, který toho už toho hodně v životě viděl. Hodně toho v životě zažil. Myslí si tak, že ho v životě už nikdy nic nepřekvapí. A ejhle... Překvapí ho rodina. Překvapuje ho pořád,“ okomentoval svou postavu herec Ondřej Pavelka.

Postava otce je patrně klíčovou pro celý děj filmu. Ačkoliv se svým hereckým výkonem může zdát nevýrazná. Je to totiž nejméně problémový článek celé domácnosti. Neodpustí si však skleničku tvrdého alkoholu. Každopádně ve společnosti, která se okolo něj ve filmu nachází, tak se mu málokdo může divit. 

Foto: Bontonfilm

Bizarní situace někdy dají úsměv na tváři, ale ne smích 

Ale po panáku nefalšované kořalky sáhnou i ostatní protagonisté. Aby také ne, společnost pěti lidí v bytě se zdá jako psychicky náročná a vysilující.

Celou dobu se řeší především dědictví, sem tam dovolená u moře.

Konverzace, a především pak hádky dají někdy sice úsměv na tváři - divák velmi ocení humor a vtip, ale že by to zvedlo ze sedaček či dalo podnět k hlasitému smíchu, tak to zase ne. Tím však neříkáme, že by byl film nějak trapný či nevkusný. Zkrátka to ale není něco, co by vám zaručeně zvedlo náladu.

Nepovedl se závěr filmu.

Nebudeme samozřejmě prozrazovat, jak dopadl, ale pravděpodobně měl nést nějaké poselství. To se příliš nepovedlo. Konec měl kombinovat dojemné situace s humornými, ale našla se i jedna akční scénka za pomocí zpomaleného záběru, která byla mimochodem naprosto šílená a svou nudností trumfnula i některé hádky mezi Sandrou Novákovou a Jakubem Prachařem. 

Ondřej Pavelka, Vojtěch Moravec, Sandra Nováková, Hynek Čermák

Závěr?

O snímku Hádkovi, který bude v kinech od 14.7. 2022, se rozhodně nedá říct, že by byl špatným či trapným. Každopádně to není dílo, na které by člověk vzpomínal.

Sandře Novákové a Vojtěchu Moravcovi se povedlo napsat scénář, který se může zdát bizarní, ale v životě může potkat naprosto každého. Je to taková sonda do rodiny, která vlastně nemusí být vůbec nereálná. 

Obsazení herců je skvělé, byť rozsahem komorní. 

Jak už bylo zmíněno, není to veledílo kinematografie na které by se dlouho vzpomínalo. Některé situace jsou sice humorné, ale v některých případech i nudné. Děj neubíhá příliš rychle a zkrátka nemá takový ten „wow efekt“.

A ptáte se jestli na film vyrazit do kina?

To je individuální.

Nicméně je potřeba zmínit, že pokud vydělaly peníze některé české komedie z posledních let, tak by si je zasloužila i tato. Protože opět říkáme - vyloženě špatná není. 

Je ale asi pravdou, že víc by byla oceněna při dlouhých zimních večerech na platformách jako Netflix či HBO Max. Tam pravděpodobně taky jednou zamíří...

Film Hádkovi neurazí, ani nenadchne. 

Hodnocení filmu: 5.5/10

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných