Očekávaný film Děti Nagana: Obrovské zklamání

16. 02. 202320:28
Očekávaný film Děti Nagana: Obrovské zklamání
foto: Jana Lábrová/BONTONFILM, se svolením pro média/Z filmu Děti Nagana

RECENZE: O jeden z nejvíce očekávaných filmů roku 2023 se hned v druhém kalendářním měsíci postaral pětatřicetiletý režisér Dan Pánek. Jedná se o snímek Děti Nagana, který má vzdát hold zlatým medailistům z olympiády v osmadevadesátém.

Nejedná se o dokument, ale o rodinný sportovní film. Nic podobného dosud Pánek nenatočil. Za sebou má zkušenosti se studentskými snímky, ale také thrillerem z roku 2016, jenž byl inspirován skutečnými událostmi, vraždami taxikářů. Počin Taxi 121 byl kritiky hodnocen slušně.

Pánek se také postaral o klip rappera Huga Toxxxe Nemůžeš koupit (2016).

Nápad na film se zrodil v okamžiku, kdy režisér stál během pandemie na autobusové zastávce. Řekl to už v prosinci při rozhovoru pro server PrahaIN.cz a rádio Impuls.

„Byl jsem v té době v depresi, protože jsem vůbec nevěděl, co se bude dít dál... Byly prognózy, že kina zůstanou zavřená a podobně. Zkrátka, že nebudu moct dělat to, co dělám. Jednou jsem takhle stál na zastávce a náhodně mi v uších vyskočila písnička, která jako by evokovala celé moje dětství. Najednou se mi obrázky z Nagana začaly objevovat před očima. Přijel jsem domu a okamžitě jsem začal psát. První verze scénáře byla asi za tři měsíce hotová. Pak jsme začali pracovat s dramaturgy dál, dal jsem to přečíst hercům, aby mi řekli, jestli to má smysl. Jim se to líbilo, takový vítr do plachet jsem potřeboval.“

Čermák to celé zachránil

Hlavní role se ujal Hynek Čermák, hokejový trenér, jehož inspirace pro stvoření postavy byla od začátku jedna jediná, legendární kouč zlatých hochů Ivan Hlinka.

Film vzdává hold celému týmu a taky Ivanovi. Říkal jsem, že by bylo fajn, kdyby měl Hynek v sobě něco trochu z Ivana. Ale stejně jsem nakonec dal Hynkovi volnou ruku a on si tu roli postavil naprosto nádherně, emotivně.

Hynek Čermák ve filmu Děti Nagana. Zdroj: Jana Lábrová/BONTONFILM, se svolením pro média

Právě Hynek Čermák, který ve filmu hrál někdejšího extraligového hokejistu a nyní otce od rodiny, byl tím nejlepším na celém snímku. Výborný. Nechceme říct, že bez něj by bylo celých 102 minut úplným propadákem, ale asi bychom film zařadili do sekce velmi podprůměrných. 

V první polovině Dětí Nagana ale příliš prostoru nedostal. To se naštěstí ve druhé polovině změnilo a film šel výrazně nahoru.

Perfektní atmosféra maloměsta i kamera, ale nuda...

Děj je jednoduchý.

Točí se okolo party žáků páté třídy na maloměstě. Významná část tudíž stála na dětských hercích. Proti těm nemůžeme říct ani popel. Tedy až na některé scény, ve kterých je (i s pomocí speciálních efektů) tvořena lovestory mezi hlavním hrdinou Domem a jeho kamarádkou. 

Hlavní hrdina chtěl začít hrát hokej, ale rodiče mu to nepovolí. Rozhodne se proto, že založí vlastní tým - hokejbalový (pozn. aut. jedná o hokej na betonu s tenisovým míčkem). Celý snímek je přípravou na jeden zápas, potažmo dva...

Musíme ale pochválit, že se zde docela dobře mísí sportovní prvky s rodinným dramatem. Hlavní dětský herec to nemá doma úplně lehké, neboť jeho otčím herec Pavel Baťek ho zrovna nemusí. Mimochodem Baťek zahrál tuto postavu excelentně.

Celkově se velmi dobře podařilo nastínit atmosféru maloměsta a jedná se v podstatě o sondu do české rodiny. S tím souvisí i perfektní rekvizity. Na první místo řadíme žvýkačku, na kterou dělal kdysi reklamu Jaromír Jágr: „Když mám hlad, utrhnu si malej kousek.“

Z filmu Děti Nagana. Zdroj: Ondřej Soukup/BONTONFILM, se svolením pro média

Dobře hodnotíme i práci kameramana, a to včetně zápasů v hokejbale. Film ale bohužel plyne velmi pomalu.

Povedené byly ale třeba krátké scény, kdy hlavní dětská postava vyrazí se svým dědou, hercem Otakarem Brouskem mladším, do sázkové kanceláře. „Na Senators nikdy nesázej, nemám je rád,“ radil Dom svému dědovi. 

Otakar Brousek mladší podle našeho názoru zvládl svou roli dobře. Bývalý hokejový brankář, který to svému vnukovi však tajil. Prozrazovat proč, to nebudeme... Ale třeba takový Dušan Salfický by věděl.

Celkově se toho v Dětech Nagana (vyjma Otakara Brouska mladšího v závěru filmu) o hlavních postavách příliš nedozvíte. 

Především neočekávejte, že se budete neustále smát. To vůbec. Nejedná se o komedii, nýbrž o rodinný film, kde je o vtipné situace spíše nouze. 

Závěr filmu špatný

Druhou polovinu filmu jednoznačně zachránil Hynek Čermák, který si později dětský tým bere na starost. Finálové scény se mu přesto zachránit nepodařilo. Zřejmě měly být dojemné, ale nepůsobily tak. Závěr filmu nám připadal jako přehnaný a nereálný.

Každopádně jsme si říkali, že přehnanosti by tečku zasadilo, kdyby se na závěr filmu objevila některá legenda z Nagana, takže třeba Dominik Hašek či Jaromír Jágr.

Inu, prozravovat dál nechceme....

Celkové hodnocení

Děti Nagana rozhodně nejsou průkopníkem v historii české kinematografie. Dle našeho názoru se režisérovi Danielu Pánkovi podařilo natočit spíše průměrný snímek.

Rekvizity jsou skvělé, někteří herci také a především atmosféra maloměsta je perfektně popsaná. Aby ne, režisér říkal, že si tohle sám zažil a vlastně je to zčásti i film o něm. To se mu povedlo.

Ovšem děj je takový nijaký, nemastný, neslaný. Někdy i nudný. 

Nikdo však neodpáře filmu to, že se jedná o sportovní rodinný film, který tu dlouho nebyl.

Slavnostní premiéra proběhne ve středu 22. února, kde bude i několik našich hokejových legend z turnaje století.

Tam ho konečně uvidí i Dominik Hašek, který řekl, že: „Film jsem neviděl, ale z jediného důvodu. Vím, že to bude výborný a šetřím se na premiéru. Vše si nechávám na dvaadvacátého.“

Dominik Hašek po tiskovce k filmu Děti Nagana. Zdroj: PrahaIN.cz

My se slovem výborný popravdě nesouhlasíme. Ale to neznamená, že nestojí za návštěvu. 

Hodnocení filmu 5/10

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných