Hynek Čermák inspirovaný Ivanem Hlinkou. Děti Nagana vtrhnou do kin už v únoru

01. 12. 202219:31
Hynek Čermák inspirovaný Ivanem Hlinkou. Děti Nagana vtrhnou do kin už v únoru
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Delegace filmu Děti Nagana při setkání s novináři

ROZHOVOR: „Otevíráme zlatou bránu olympijského turnaje. Jsme olympijští vítězové, přepište dějiny!“ Nefalšovanou radost komentátora Roberta Záruby po senzačním triumfu v Naganu mají pamětníci v hlavě dodnes. Ale i mladší generace zná tato slova nazpaměť. Pravděpodobně největší úspěch českého hokeje se dočká další pocty, do kin už v únoru vtrhne film Děti Nagana.

Nejprve je potřeba si ujasnit, že se nejedná o dokumentární film o cestě českého nároďáku za zlatou medailí na olympiádě, nýbrž o rodinný film odehrávající se v roce 1998. Celý děj se točí kolem party mladých žáků, které omámí hokejová horečka.

Turnaj století v Japonsku vrcholí, děti během vyučování ve školách sledují počínání svých hrdinů. Lang, Ručinský, Moravec, Jágr nebo Hašek, mnoho dětí chtělo být jako oni. Právě poslední zmiňovaný brankář se na úspěchu turnaje století výrazně podepsal.

Taky hlavní postava filmu Dom, kterého ztvárnil mladý Tomáš Richard Brenton, chce být jako brankář Buffala Dominik Hašek. Jeho rodiče ale mají zrovna hluboko do kapsy a hokej se řadí mezi finančně náročnější sporty. A Dom navíc není ani nejostřejší tužka v penále.

Vášeň ale nezmizí, a tak hlavní postava založí dětský hokejbalový tým. Role trenéra se ujme někdejší extraligový hráč Karel, kterého zahrál držitel Českého lva a stálice Dejvického divadla Hynek Čermák.

Nic není víc než tým

PrahaIN.cz měla při setkání filmové delegace se zástupci médií možnost exkluzivně vidět několik záběrů z filmu. Zmíníme třeba proslov trenéra: „Nejdůležitější pravidlo, který chci, abyste si odsud dneska odnesli, zní: Nikdo není víc než tým. I soupiska nejzvučnějších jmen, největších hvězd, nezmůže nic, pokud se nepodřídí týmu!“

Hynek Čermák se při natáčení musel popasovat s typickým knírem, který může v lidech evokovat úplně jinou filmovou tvorbu: „Musel jsem hodně dlouho vydržet různé narážky na téma, jestli jsem nepřešel z činoherního herectví k nějakému jinému druhu herectví,“ pronesl s úsměvem Čermák a dodal, že jediný, kdo to bez problému snášel, byla jeho manželka, která je na podobné změny zvyklá: „Celoživotně bych si knír nenechal, je to strašně nepraktické, zvlášť když třeba jíte v cateringu.“

Záběr z filmu Děti Nagana. Zdroj: Jana Lábrová/BONTONFILM, se svolením

Herecké výkony dětí si pochvaloval jak režisér Dan Pánek, tak i Hynek Čermák a Klára Issová. Další výraznou mladou krví ve snímku je Johana Racková, která rozhodně zboří stereotypy ohledně žen a hokeje. „Álo, já už vím, kdo budu. Jirka Dopita. Prostě se mi líbí. Tečka,“ říká ve filmu Děti Nagana. 

Mladá herečka pak médiím přiznala, že předtím netušila, kdo Jiří Dopita je.

„Nevýhoda českého filmu je, že na nic není moc času. Měli jsme opravdu málo dní na to, udělat ty věci tak, jak jsme chtěli. Ale teď upřímně myslím, že dost z toho, co jsem tím filmem chtěl říct a ukázat, se povedlo. Byly to teda hrozné nervy, bylo to fyzicky náročné. Ale děti byly fantastické, těším se, až je uvidíte. Měly hlavně skvělé parťáky z řad dospělých herců,“ řekl režisér Dan Pánek novinářům. 

Snímek vtrhne do českých kin už v únoru příštího roku. 

Rozhovor s režisérem Danem Pánkem

Dan Pánek. Zdroj: PrahaIN.cz

Kdy se zrodil nápad na scénář? 

Během prvního covidového lockdownu. To bylo jaro roku 2020. Byl jsem v té době v depresi, protože jsem vůbec nevěděl, co se bude dít dál... Byly prognózy, že kina zůstanou zavřená a podobně. Zkrátka, že nebudu moct dělat to, co dělám. Jednou jsem takhle stál na zastávce a náhodně mi v uších vyskočila písnička, která jako by evokovala celé moje dětství. Najednou se mi obrázky z Nagana začaly objevovat před očima. Přijel jsem domu a okamžitě jsem začal psát. První verze scénáře byla asi za tři měsíce hotová. Pak jsme začali pracovat s dramaturgy dál, dal jsem to přečíst hercům, aby mi řekli, jestli to má smysl. Jim se to líbilo, takový vítr do plachet jsem potřeboval.

Vám bylo během turnaje století deset let. Kde jste olympiádu sledoval?

Zápas s Kanadou jsem prožíval právě takhle během vyučování. (pozn. red.: jako protagonisté ve filmu). Finále jsem viděl doma, protože to bylo v neděli, jestli se nepletu. To jsem ráno tahal babičku s dědou k televizi a sledoval to u nich.

V jedné ze scén, kterou jste nám ukázal, říká hlavní dětská postava filmu, že fotbal je nuda, jedenáct otrapů se honí za míčem, proto je hokej lepší. Vy jste to taky v dětství takhle měl? Hokej byla jasná volba?

V té době byl hokej favorit. Já jsem obdivoval Dominika Haška, vždy jsem chtěl být gólman. Ale pak jako starší jsem začal hrát víc fotbal. Takže jsem se k němu nakonec propracoval a hrál ho asi do osmnácti let, než jsem se začal věnovat jiným věcem. 

Motivovalo vás k natočení filmu i to, že děti potřebují vzory?

Věděl jsem, že po covidu bude spousta dětí mít problémy vracet se ke sportům. Takže jsem si říkal, že by bylo fajn, udělat i zároveň film, který řekne rodičům: Pojďme děti podporovat ve sportu. Protože, co jsem se dozvěděl až teď nedávno, spousta spolků na vesnicích zaniklo. I v Praze s tím spousta klubů bojuje. Takže pokud tento film přivede alespoň jedno dítě ke sportu, tak budu jedině rád a šťastný. 

Zeptám se na Hynka Čermáka, který se ujal role hokejového kouče. Byla zde konkrétní inspirace některým českým trenérem?

U role Hynka jsme od začátku měli jako inspiraci Ivana Hlinku. Ten film vzdává hold celému týmu, a taky Ivanovi. Říkal jsem, že by bylo fajn, kdyby měl Hynek v sobě něco trochu z Ivana. Ale stejně jsem nakonec dal Hynkovi volnou ruku a on si tu roli postavil naprosto nádherně, emotivně. 

Překvapilo mě, že jste chodil na střední školu TRIVIS. Vy jste chtěl být policista?

Nevím, jestli já, ale spíš rodiče ze mě chtěli mít policistu nebo někoho, kdo dělá ve státní správě. Shodou okolností to pro mě byla moc dobrá volba. Měli jsme tam právo, ať už trestní nebo správní... Mně to dalo dobrou průpravu a naučil jsem se mluvit. Takže jsem za to rád, ale samozřejmě jsem v tom pokračovat nechtěl.

Rozhovor poskytl režisér Dan Pánek serveru PrahaIN.cz a rádiu Impuls.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných