foto: Stanislav Honzík/Karel Roden a Michael Caine ve filmu Jan Žižka
Patrně každý viděl vysokorozpočtový film, ve kterém jsou stovky trikových záběrů. Ty jsou známé především z hollywoodských blockbusterů, v české kinematografii se hledají stěží. Vše se teď změnilo, v září přijde do kin nejdražší snímek v historii Česka - Jan Žižka. Komplikované natáčení bylo ve vodě, ale třeba také s agresivním lvem, jenž se nacházel pouhý jeden metr od režiséra Jákla a herce Karla Rodena.
Už teď je jasné, že tento počin bude historicky tím nejdražším v Česku. Dlouhá léta okupoval první příčku film Jana Svěráka o letcích druhé světové války. Mluvíme o Tmavomodrém světu, jehož natáčení vyšlo na více než 220 milionů korun. Král je mrtev, ať žije král, říká proslulá fráze středověku.
Ve stejném období se odehrává i film Petra Jákla - Jan Žižka. Hlavní role obsadil například Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger, Sophie Lowe, či Karel Roden.
„Jeden ze zásadních důvodů, proč jsem natočil film o Žižkovi, je fakt, že jsem opravdu hrdý na to, že jsem Čech. Myslím si, že Češi mají dobrou náturu v tom, že se umějí dohodnout, ale když je potřeba bojovat, dokážou i to. Nejsme horké hlavy, jdeme cestou kompromisů. Poté, co jsem procestoval opravdu celý svět, mi tahle povaha vyhovuje nejvíc. My Češi bychom měli být víc hrdí na to, kým jsme,“ prohlásil režisér Petr Jákl v jedné z několika tiskových zpráv, které byly rozeslány médiím.
Celý svět bude mít díky filmu možnost vidět české krásy. Natáčelo se například na hradě Točník, Kokořín, Zvíkov, nebo Křivoklát. Filmaři však zavítali i do metropole a jejího okolí. K vidění bude Karlův most a lom Velká Amerika.
„V Praze se dá natočit opravdu téměř cokoli. Jsou tam zachovalé uličky, Staré město vypadá na některých místech skoro netknutě,“ doplnil režisér.
Náročné natáčení
S hollywoodskými herci se ve filmu roztrhl pytel. Samotný režisér Petr Jákl bral inspiraci u trháků jako Statečné srdce s Melem Gibsonem, či Poslední samuraj s Tomem Cruisem. „Tyto filmy miluju a natočit něco podobného, byť s nižším rozpočtem, je pro mě splněný sen.“
V Janu Žižkovi se nachází více než šest sest trikových záběrů. Ty jsou známé především z amerických blockbusterů. Na vlastní kůži to zažil třeba dvojnásobný držitel Českého lva Karel Roden. Ten ve filmu ztvárnil postavu krále Václava IV. „Karel Roden byl pro mě naprosto jasná volba už od začátku. Krále Václava jsem si vždycky představoval takhle,“ poznamenal režisér pro média.
Český herec se zkušenostmi z amerických snímků jako Blade 2, nebo Prázdniny pana Beana, měl ve filmu jednu velmi náročnu scénu. Týkala lva a souboje s ním, proto byl tvor naučen útoku na člověka. Každopádně celý záběr se musel upravit pomocí speciálních efektů.
„Museli jsme dodržovat odstup od mříží, protože lev byl agresivní a mohl napadnout kohokoliv. S Karlem Rodenem jsme stáli u mříží a najednou lev stál metr od nás. V podstatě jsem Karla odtáhl na poslední chvíli, protože lev zezadu zaútočil skokem na mříž. Byl opravdu nevypočitatelný,“ zavzpomínal Petr Jákl.
Karel Roden jako Václav IV. Foto: Stanislav Honzík
Představitel českého krále a syna císaře Svaté říše římské Karla IV., měl ve filmu scénu během které střílel z luku. Samotná zkouška střelby nastala až den před začátkem natáčení. Roden prý střílel ze středověké zbraně vůbec poprvé, na zkoušení byly vyhrazené přibližně dvě hodiny.
„Karel po chvíli řekl: Dáme jablko na tréninkový terč, a když ho trefím, tak zkouška skončila. Vzal luk a šíp, jablko trefil, zkouška skončila a ve finále jsme šli rovnou na plac. Pro zajímavost, během natáčení a zkoušek nastřílel přes tři sta ran,“ zmínil Igor Krištof, odborník na zbraně, v tiskové zprávě.
Scény ve vodě? Fuška
Digitální efekty se musely použít také pro scény ve vodě, které mimochodem Petr Jákl řadí mezi ty nejnáročnější v celém Janu Žižkovi. Zmiňované záběry se pořizovaly v lomu Velká Amerika, ale také v bazénu, kde byla vytvořena umělá jeskyně.
„Natáčení pod vodou bylo neuvěřitelné komplikované, do té doby jsem ho nikdy nezažil. Zkoušel jsem, zjišťoval jsem plno věcí. Dělal jsem si několik testů. Točili jsme jak v lomu Velká Amerika, tak především v bazénu, jenž jsme na to měli vytvořený. Měli jsme tu udělanou jeskyni, kde se herci potápěli. Už jenom to, že každý herec k sobě měl jednoho potápěče, který ho kontroloval, bylo dost komplikované. Když bylo pět herců ve vodě, tak k nim musela být pětice potápěčů,“ rozpovídal se Jákl o náročných scénách v medailonku o natáčení.

Natáčení v lomu Velká Amerika a v bazénu. Foto: obě Bioscop
„Natáčení pod vodou trvá zhruba třikrát déle než normální natáčení. To samozřejmě prodlužovalo a zpomalovalo všechny věci. Pak byla najednou voda moc teplá, takže těm hercům začalo být špatně a museli vylézat z vody. Naopak jindy byla voda zase příliš studená, tudíž tam dlouho nevydrželi. Poté na sobě měli třeba moc brnění, takže nedokázali udělat ty věci pod vodou. Zkrátka jsme se potýkali s obrovským množstvím problémů, ale nakonec to vlastně stálo za to,“ uzavřel režisér Jákl.
Premiéra očekávaného snímku se pomalu ale jistě blíží.
V českých kinech bude k vidění jíž pátého září.
Psali jsme
Film Prezidentka v hlavní roli s Aňou Geislerovou a Ondřejem Vetchým měl premiéru letos v červnu. O filmu režiséra Rudolfa Havlíka, který má…
Psali jsme
RECENZE, ROZHOVORY Dlouho očekávaný film Martyho Pohla alias Řezníka je tady. Párty Hárder: Summer Massacre má za sebou několik předpremiér.…