„Méně zajímavější než Wikipedie.“ Zahraniční recenze na Žižku si servítky neberou

18. 09. 202216:01
„Méně zajímavější než Wikipedie.“ Zahraniční recenze na Žižku si servítky neberou
foto: Bioscop/Z filmu Jan Žižka

První víkend filmu Jan Žižka v kinech je minulostí, začíná další. Tržby z českých biografů jsou prozatím úspěšné, s americkými už to tak slavné není. To stejné se však dá říct také o recenzích. Za oceánem se film s takovou popularitou zatím nepotýká.

Je na místě předem říct, že film není pro Ameriku takovou událostí, jako pro naše končiny. U nás se jedná o bezkonkurenčně nejdražší snímek v historii české kinematografie. Za oceánem je to spíše takový nízkorozpočtový film.

Jan Žižka stál zhruba dvacet milionu dolarů. Pro zajímavost, například film Statečné srdce 53 milionu dolarů, Gladiátor přes sto milionů.

A první víkend v amerických kinech neznamenal převratný úspěch ve výdělku, naopak. Portál moviezone.cz uvedl, že Jan Žižka vydělal zatím 810 tisíc dolarů. To není na poměry Spojených států mnoho. V žebříčku po prvním víkendu se tak umístil na 131. fleku.

V Česku je to mnohem lepší. Více než sto tisíc lidí zašlo do kina, aby mohlo vidět na velkém plátně příběh slavného vojevůdce. Letos byly úspěšnější pouze tři filmy. Prvenství drží bezkonkurenčně Vyšehrad:Fylm, na který první víkend zašlo 173 tisíc lidí.

 Pořadí návštěvnosti za první víkend 2022 (čt – ne)

1. Vyšehrad:Fylm - 173 tis.

2. Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství – 150 tis.

3. Thor: Láska jako hrom - 136 tis.

4. Jan Žižka - 104 921 tis.

Žižku tedy kromě celovečerního filmu podle seriálu z fotbalového prostředí, překonaly ještě dva snímky z dílny Marvel Studios. Opět pouze pro zajímavost, oba blockbustery měly oproti počinu Petra Jákla více než desetinásobný rozpočet.

Recenze?

Na portálu ČSFD si Jan Žižka před druhým víkendem v kinech vysloužil 68 procent. Hlasovalo přes dva tisíce uživatelů. Naše redakce přinesla recenze očima dvou redaktorů, řadíme se mezi tu spokojenější část. 

Na webu IMDb hlasovalo o kvalitách Jáklova filmu přes 500 uživatelů. Celkový průměr je pak podobný, jako na Československé filmové databázi. Anglická/mezinárodní databáze hlásí hodnocení 6.5/10.

Recenzí je po internetu nespočet.

„Nejlepší vlastností filmu Jan Žižka je, že vás možná přiměje číst, ale jako film o vojevůdci a jeho životě je to méně zajímavější než několik záložek na Wikipedii,“ uvedl v recenzi portál pastemagazine.com

V zahraničí jsou recenze o poznání kritičtější. Žižkovi jsou často vytýkány bitvy s malým počtem bojovníků. Nikoliv jako byly například v trilogii Pán Prstenu. Velkolepá bitva se totiž objevila na pár sekund až v závěru filmu. Ale znovu je potřeba zmínit, že snímek měl rozpočet pouhých 20 milionu dolarů.

Třeba na portálu rottentomatoes hlasovalo prozatím pouze 25 neověřených uživatelů. Z jejich hodnocení vyplývá průměr 40 procent. Ověřených hodnocení proběhlo více než 100, zde je to už o poznání lepší, uživatelský průměr se pohybuje kolem hranice 70 procent. 

„Hrozné. Pokud to má být historicky přesné, je to vtip. Katharine stojící uprostřed neustálých krvavých koupelí, přesto se nikdy nezranila...,“ napsal jeden z uživatelů, který dal Žižkovi nejnižší hodnocení.

Každopádně někteří diváci udělili i nejvyšší počet bodů: „Byla radost dívat se na Bena Fostera. Skvěle natočený film o vojevůdci z historie.“ „Výborný film, mnoho akce.“

Sto lidí, sto chutí

Ve filmové branži se nedá zavděčit všem. Někomu se snímek líbit bude, někomu ne. Pro tvůrce filmu bude patrně nejdůležitějším výdělek. V Česku se zatím daří, v Americe nikoliv.

„Jsem nadšený, že přišlo tak velké množství lidí. Tento termín bych si pro českou distribuci nikdy nevybral, ale musel jsem se přizpůsobit Americe. Navíc jsem se dost obával toho, že nejen covid, ale především energetická krize, naprosto zásadním způsobem ovlivní návštěvnost kin. Což se bohužel děje, ale s tím se prostě nic dělat nedá,“ zmínil režisér Petr Jákl.

Recenze jsou v naší zemi pozitivnější než v zahraničí. Každopádně samotný režisér zmiňoval, že snímek je natočený pro Čechy. Takže záměr očividně vychází. 

„O Janu Žižkovi můžeme hovořit jako o povedeném snímku. Scénář je opravdu velmi dobrý, děj svižně ubíhá, divák se rozhodně nenudí. Největší kaňkou jsou už zmiňované souboje. Ty jsou přitom v podobném snímku naprosto zásadní. Ale i fakt, že bitvy jsou opravdu špatné, nemění nic na tom, že Jan Žižka je opravdu dobrý film. Může za to právě skvělý děj a scény, které si hrají s emocemi diváků. Tomu pomáhá perfektní herecké obsazení. Slyšet zpívat píseň Ktož jsú boží bojovníci opravdu nahání mráz po zádech. Stejně jako několik dalších věcí ve filmu, u kterých mohou někteří diváci uronit slzu. To samé platí u závěru snímku, který je opravdu emotivní a dechberoucí. Jan Žižka je opravdu dobrý film, který si zaslouží úspěch. Jen škoda těch soubojů..,“ píše se v závěru jedné z recenzí naší redakce.

Další víkend je před námi. Je otázkou kolik film Jan Žižka vydělá. 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných