Nejdražší film v historii ČR Jan Žižka. Za vidění rozhodně stojí

08. 09. 202209:29
Nejdražší film v historii ČR Jan Žižka. Za vidění rozhodně stojí
foto: Bioscop /Z filmu Jan Žižka

RECENZE Očekávání byla převeliká, historický film Petra Jákla o Janu Žižkovi se stal vůbec tím nejdražším dílem v historii české kinematografie vstupuje do kin. Naše redakce měla možnost snímek vidět už před několika dny. Stojí Jan Žižka za návštěvu biografu? Naplnil očekávání?

„Já se snažím nemít žádná očekávání, protože když je člověk má, tak potom může přijít zklamání. Já neočekával vůbec nic, jsem pouze rád, že mohu film ukázat. Ale věřím a doufám, že se aspoň někomu bude líbit. Udělal jsem pro to maximum, je tam všechno, co jsem chtěl,“ prohlásil Petr Jákl po vůbec první projekci Jana Žižky v České republice.

Režisér sice zmiňoval, že samotný žádná očekávání nemá, ale je potřeba nalít si čistého vína, že nejdražší film v historii české kinematografie je zkrátka plný očekávání. Diváci nejen v českých kinech na tento snímek vyčkávali dlouhou dobu.

Filmů z tuzemské dílny se o slavném vojevůdci z Trocnova natočilo už několik, například ten od režiséra Otakara Vávry z roku 1955. Jenže film Jan Žižka v obsazení s hollywoodskými herci a rozpočtem kolem 450 milionů, tak to je zkrátka něco úplně jiného.

Delegace po historicky prvním promítaní v Česku 5.9.2022

Perfektní atmosféra a lokace

Právě Jáklův film se odehrává ještě před Husitskými války, tedy za doby, kdy byl Jan Žižka žoldákem. „Dlouho jsem přemýšlel, jaké by bylo nejlepší období pro film. Právě rok 1402 se jevil jako dobrý, byl tam unesený král, politici fungovali proti sobě a začínala nespokojenost obyčejných lidí. Lidé ztráceli víru, bohatí začínali být ještě více bohatí. Chudí zase ještě chudší,“ zmínil režisér.

Lokace filmu jsou opravdu brilantní. Vidět Karlův most na počátku patnáctého století, který je samozřejmě počítačově upraven, ale také českou přírodu a hrady na velkém plátně za účasti světoznámých herců, to je vskutku magický pocit. A kdo by se strachoval, že přes účast zahraničních herců nedýchne atmosféra Česka, tak je na omylu. 

Film je skvělou exkurzí do našich luhů a hájů, ovšem v dobách temna. 

Právě doba, kdy je na trůnu Václav IV. a jeho bratr Zikmund Lucemburský alias liška ryšavá touží po této moci ukazuje, že začátek patnáctého století nebyl zrovna žádný med. Jáklovi se podařilo diváka výborně dostat do této atmosféry, kdy možná budete mít chvíli pocit, že se zde opravdu nacházíte.

Zdroj: Bioscop/Stanislav Honzík

Zahraniční herci v českých postavách

Asi si mnoho lidí položilo otázku, jak může fungovat zastoupení hollywoodských herců v postavách české historie. Ve filmu se objevil třeba šlechtic Boreš, Jindřich z Rožmberka a jeho snoubenka Kateřina, Václav IV., Zikmund Lucemburský, a samozřejmě Jan Žižka.

Odpovíme jednoduše, herci se rolí zhostili brilantně. 

Třeba herecká hvězda, která získala Oscara v každém desetiletý od roku 1960 Michael Caine, představil Boreše. Role mu náramně sedla a ačkoli nepatřil ve filmu k těm hlavním, jeho postava měla velký význam pro celou dějovou linku. 

Ale také Till Schweiger jako Jindřich z Rožmberka předvedl skvostný výkon. To samé však můžeme říct i o Matthewu Goodiem v roli Zikmunda Lucemburského. 

Till Schweiger a Mattew Goodie. Zdroj: Bioscop

A ten hlavní? Jan Žižka? Petr Jákl udělal při obsazení rozhodně šťastný krok. Ben Foster působil v roli budoucího vojevůdce, toho času ještě žoldáka, velmi přesvědčivě. 

Lovestory v krvavém filmu? Děj ubíhá rychle

Celý snímek se pak odehrává v krátkém časovém sledu. Není tak v žádném případě autobiografií Jana Žižky. Zobrazuje pouze dobu, kdy se vše, co vybudoval Karel IV. rozpadá. Jeho syn vládu příliš nezvládá, do toho si dělá na trůn zálusk Zikmund. 

Celý děj je vlastně jednoduchý, ačkoli dojde k několika zápletkám. Jan Žižka dostane se svojí skupinou úkol, unést snoubenku Jindřicha z Rožmberka. Kolem toho se pak točí celý film. Aktéry čeká velmi krvavá cesta, během níž vzniká i lovestory, prozrazovat mezi kým však nebudeme.

Řekněme pouze, že byla vyobrazena vskutku dobře. Děj velmi svižně ubíhá, neustále se něco děje. Návštěvník kina si také bude muset poradit s několika emočně náročnými scénámi, ve kterých, jak asi nikoho nepřekvapí, vždy figuruje Ben Foster alias Jan Žižka. 

U někoho možná nezůstane oko suché.

Zdroj: Bioscop/Stanislav Honzík

Bitvy se nezdařily

Zatím jsme popsali pouze pozitiva, kterých má Jan Žižka nespočet. Co se však přiliš nepovedlo, tak jsou bitvy a souboje. To je u historického válečného filmu poněkud zásadní. Souboje byly dosti nepřehledné, množství střihů nepřineslo příliš zábavy. Divák tak dlouhou dobu nemusel vědět, kdo vlastně bojuje na jaké straně. Bitvy se opravdu nezdařily.

Ve filmu jich je přitom celá řada. Pochválit však můžeme jednu, kdy si Jan Žižka z Trocnova střihne one man show, i za účasti Ondřeje Vetchého, více však nebudeme prozrazovat. 

Každopádně nepřehlednost v soubojích na život a na smrt je vlastně téměř jedinou negativní věcí na celém snímku. Ale opět nutno říct, že je zásadní. 

Zdroj: Bioscop/Stanislav Honzík

Ve filmu se objevili i čeští herci. Ve většině případů to byly malé role, ale je potřeba zmínit tři, které dostaly opravdu velký prostor. Nejprve Karel Roden, který ztvárnil krále Václava IV. Pokus jste někdy, například v učebnicích dějepisu, viděli dobovou fotografii českého krále a syna Karla IV., tak potvrdíte, že Roden se pro roli opravdu hodil.

Poměrně mnoho prostoru dostal i Ben Cristovao, zpěvák a příležitostný herec. „Byla to pro mě obrovská výzva, Petr Jákl je pro mě skvělý režisér, vizionář. Ačkoli v tu dobu jsem měl kalendář dost vytížený, tak jsem to neřešil a přišel na casting. Bál jsem se, že tu roli nezvládnu, ale Petr mě ujistil, že ano,“ zmínil Ben Cristovao. 

„Na tu roli jsem pozval mnoho lidí, dal jsem si mnoho práce, abych zjistil co a jak. Ben mi tam vyšvihnul pár částí toho, co jsem potřeboval... Hned jsem věděl, že je to ten, kterého do filmu potřebuji,“ dodal režisér. 

Zdroj: Bioscop

Bena Cristovaa si ve filmu příliš neoblíbíte. Ale Jana Budaře rozhodně. Ten dostal také solidní prostor, pravděpodobně ještě větší než zpěvák. „Když přišla nabídka zúčastnit se kamerových zkoušek, tak jsem byl nadšený. Chtěl jsem i zažertovat, že jsem to udělal kvůli prachům, ale asi není prostor pro vtipy, takže... Budu dále říkat pravdu. Moc mě to bavilo, obdivuju cestu tohoto projektu,“ řekl Jan Budař po historicky první projekci v Česku. 

Závěr? Za návštěvu kina to stojí

O Janu Žižkovi můžeme hovořit jako o povedeném snímku. Scénář je opravdu velmi dobrý, děj svižně ubíhá, divák se rozhodně nenudí. Největší kaňkou jsou už zmiňované souboje. 

Ty jsou přitom v podobném snímku naprosto zásadní. 

Ale i fakt, že bitvy jsou opravdu špatné, nemění nic na tom, že Jan Žižka je opravdu dobrý film. Může za to právě skvělý děj a scény, které si hrají s emocemi diváků. Tomu pomáhá perfektní herecké obsazení. 

Slyšet zpívat píseň Ktož jsú boží bojovníci opravdu nahání mráz po zádech. Stejně jako několik dalších věcí ve filmu, u kterých mohou někteří diváci uronit slzu.

To samé platí u závěru snímku, který je opravdu emotivní a dechberoucí.

Jan Žižka je opravdu dobrý film, který si zaslouží úspěch. 

Jen škoda těch soubojů..

Hodnocení filmu 7/10

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných