OMEZENO VĚKEM Marty Pohl alias Řezník o svém novém filmu

10. 06. 202205:50
OMEZENO VĚKEM Marty Pohl alias Řezník o svém novém filmu
foto: Archiv Martyho Pohla/Marty Pohl alias Řezník

ROZHOVOR S Martym Pohlem alias Řezníkem jsme dělali rozhovor už v dubnu. Řešili jsme především jeho hudební tvorbu a hlavní město. Kromě toho, že Řezník je nejvýznamnějším představitelem žánru horrorcore u nás, tak dokáže rozvířit emoce i jinak než hudbou. Režii se věnuje už více než dvacet let. Zkoušel i přijímačky na FAMU, to ale nevyšlo. V jeho kariéře ale vzniknul počet snímků, které se nejen mezi „Sodomagory“ považují dnes už za kultovní. Mezi širokou veřejnost se v roce 2019 dostala černá teenage komedie Párty Hárd. Ta se vysílala ve vybraných kinech a poté byla (a je) volně k dispozici na Youtube. V současné době hlásí více než milion zhlédnutí.

Osudy tří středoškolských kamarádů, kteří chtějí uspořádat mejdan, pobavily mnoho lidí. Komedie z režie Martyho Pohla zaznamenala velký úspěch. Na trhu se zaplnila díra podobného žánru, lidé ocenili, že se natočil film určený pro mladší cílovou skupinu. To znamenalo pokračování snímku ze stejného univerza.

Tentokrát bude film oficiálně distribuován do všech kin v Česku. Párty Hárder: Summer Massacre bude mít premiéru 23. června 2022. Opět bude mapovat osudy Petra, Tomáše a Mikiho. Teď se vydají na mejdan do české Ibizy, tedy Máchova jezera.

Pozn. redakce: Pro sledování filmu musíte být přihlášeni na Youtube, aby se ověřila plnoletost diváka.

Necelé dva týdny před premiérou jsme si s Martym popovídali nejen o očekávaném bijáku.

Premiéra filmu se nezadržitelně blíží, budeš navštěvovat někdy i běžná představení? Abys třeba zjistil bezprostřední reakce diváků.

Těžko říct. Máme v plánu objet několik regionálních předpremiér a premiér, tak už toho pak možná budu překoukanej. Ale na léto se plánují ještě letní kina, kde bych se taky občas ukázal. No rozhodně jsem velmi zvědav!

Jak moc obtížné bylo a jak vlastně probíhal proces, zařídit distribuci po všech kinech v Česku?

Tohle bylo paradoxně vlastně dost snadný. Díky úspěchu jedničky jsme měli dveře otevřený, oni byli rádi, že tu mají film, kterej dokáže oslovit trochu jinou diváckou obec. Na jedničku přišli do kina lidi, který jinak běžně na českej film nejdou.

Zdroj: Cinemacity

Můžeš prozradit ještě nějakou lokaci filmu? Kromě Mácháče a tvého rodného Rumburku.

Nazval bych to spíš oblastí, Rumburk a Mácháč. Těch jednotlivejch lokací je tam pak samozřejmě hodně. Pro čtenáře s bujnou fantazií zmíním například mrdací kopec, ošetřovnu s operačním sálem, nebo indiánský tábor.

Jak se pracovalo s komparzisty, kteří si svojí roli vydražili na Doniu?

Úplně v pohodě. Ty lidi věděli, do čeho jdou... až na jednoho. Ten měl původně hrát vojáka, ale z časových důvodů to nestihnul. Takže jsem mu narychlo vymyslel roli latexového otroka s přízviskem „hltač hoven“. To se mu úplně nelíbilo, takže jsme se uchýlili ke kompromisu - nakonec jenom kloktal.

Jak zhruba dlouho probíhalo natáčení?

Myslím, že to bylo třiadvacet natáčecích dnů plus pak asi padesát dnů ve střižně. Těch natáčecích dnů by bylo samozřejmě ideální mít víc, ale nějak jsme se s tím popasovali. Stres jsme mírnili alkoholem, ale to se pak zase projevilo na následujícím ránu, takže to byla taková začarovaná spirála, která nás ve výsledku proměnila v odporné trosky s kombinovanými závislostmi.

Foto: Bontonfilm

Prozradíš, jaká scéna byla nejnáročnější?

Tak obecně řečeno, noční natáčení byly hodně vyčerpávající. Pak venkovní scény na přímým sluníčku. Pro mě osobně bylo nejnáročnější, když jsme nestíhali podle plánu a musel sem se rozhodovat, jestli něco úplně vypustíme, nebo jestli to natočíme někdy jindy.

Ve filmu dojde i na koncert Sodomy. Nelákala Haadese nebo DeSada i nějaká větší role? Michal už zkušenosti má ze ZNK filmu a Dokundamentu.

S DeSadem jsme se o tom nebavili, ale Haadese bych rád ještě někdy použil. Hrál krátkou roli ve filmu Máma Ma Raka, tam byl dost přesvědčivej. Až budu chystat film s drogovou tématikou, tak na něj budu určitě myslet.

Soundtrack ve filmu obstará i DOPE D.O.D. nebo Ouija Macc, jste nějak v kontaktu, že budou mít možnost snímek zhlédnout? Budeš připravovat do budoucna i anglické titulky?

Jo, jsme v kontaktu a určitě jim pak film ukážu, tedy, až budou titulky.

Největší zájem však projevují kluci z Freewill, ty měli v jedničce song Handlebars (při nástupu Poulíčka) a teď tu mám od nich tři skvělý pecky, přičemž na jedný i hostuju. První díl milujou, dost se zasazujou o to, aby se dvojka nadabovala do angličtiny. Mají celkem slušný konexe na americkej filmovej průmysl, takže to reálně řešíme s tím, že by nám někdo pomohl to zprocesovat, i zafinancovat. Je to to takový zbožný přání, ale bylo by to skvělý. Pro ně je to samozřejmě taky atraktivní, takový prcičky z východu se spoustou bizárů.

Minule si zmiňoval, že kromě rozpočtu bylo i personální obsazení cirka desetkrát větší. Jak si sháněl štáb?

Tohle celý zařizovala výkonná produkce, tedy Pavel Vácha a bratři s.r.o., který se mnou film připravovali.

Věříš, že tvůj film by mohl odstartovat revoluci české kinematografie? Teď už to možná pomalu začíná s Vyšehrad: Fylm. Do té doby byla většina českých komedií pro úplně jinou cílovou skupinu…

Revoluci už odstartoval první díl!

Doufám v to. Zároveň se trochu bojím, aby se místo pásový výroby romantických komedií nerozjela pásová výroba crazy komedií. Vyšehradu se to myslím povedlo dobře a jsem za to rád, jen houšť!

Když už jsme u českých filmů, tak najde se aspoň nějaká výjimka, která by se ti líbila?

Sem tam na něco narazím a řeknu si třeba - ok, tohle je docela v pohodě. Ale nikdy to není – kurva, to je ale nářez, to potřebuju vidět znova! Naposledy mě takhle bavil Most!, ale to není film. Každopádně tohle je ten směr.

Jak moc byl ovlivněn tvůj život natáčením filmu? Viděl jsem, že si například po stříhaní filmu jel hned na show.

Dost zásadně. Bylo to dost vyčerpávající, ke konci už sem měl fakt dost. Ve střižně jsme trávili dny a noci, do toho koncerty. Až sem si chvíli říkal, jestli to za to vůbec stojí. Ale pak jsem se odbuznil a profackoval... jasně, že to za to stojí!

A co dál? Album Sodomy je na cestě. Plánuješ i sólo desku?

Ano, album Sodomy je skoro hotový, doděláváme vlastně už jenom nějaký kosmetický věci a promo materiály, ale chci to rozjet až bude odbavenej film, aby se to teď netlouklo a mělo to prostor, kterej si to zaslouží.

Nad sólovkou zatím jenom přemýšlím. Mám ready koncept a témata tracků, ale reálně se do toho pustím až příští rok, potřebuju ještě dořešit jednu věc...

ZNK hra?

To je právě ta věc.

Se hrou se to má tak, že je z 98 procent hotová, ale je potřeba jí teď přes léto pořádně otestovat, abychom jí mohli na podzim vydat. Je to už opravdu ostuda. Bohužel zásadní problém je v tom, že to dělá opravdu malej tým. Programátor na tom maká ve svým volným čase a zadarmo. Bohužel má k tomu dost náročnou práci, takže toho času moc není. Přibrali jsme druhýho programátora, kterej to hodně nakop, ale teď momentálně dělá na diplomce, takže je taky trochu out. Ždímu je, co to jde, ale všichni mají svoje limity. Jak říkám, všechno je to už hotový, jenom je teď potřeba odladit chyby o kterých víme, pak rozjet betatest a opravit chyby o kterých nevíme.

Ve tvých filmech se často objevují staré známé postavy. Zeptám se konkrétně na Petra Grimma, neplánoval jsi ho ještě někdy obsadit?

Haha, to jsi mě docela pobavil. Péťu už sem léta neviděl. Řekl bych to asi tak, že Deprivační Staniol je z jinýho univerza, než ostatní ZNK filmy. Je to odlišnej žánr, asi by to ani nikdo moc neocenil.

A o podobném žánru si nepřemýšlel?

Momentálně nic takovýho nechystám, ale rozhodně se tomu nebráním. Určitě bych chtěl někdy natočit horor.

V Párty Hárd se objevilo nespočet geniálních vtipů, ale i jeden pro fajnšmekry. Šňupaní na Chorvata – do Splitu, to bylo z tvé hlavy?

Bohužel ano. Vlastně mě mrzelo, že u tohohle fóru pro fajnšmekry se v kinech téměř nikdy nikdo nesmál. Možná to bylo i úplně ne vychytaným zvukem na Shit Párty, třeba si to pak lidi víc našli při sledování doma. No tuším, že ve dvojce je minimálně taky jeden takovej, tak sem zvědav jak se chytí.

Z filmu Párty Hárd

Už tak jsi dost vyhledávaný na ČSFD, ale s příchodem filmu budeš určitě ještě víc. Co říkáš na popisek tvé biografie? Cituji: Po dlouhé filmařské pauze, kterou režisér vyplnil tvorbou her, hudební produkcí či závislostí na drogách se Martin vrátil za kameru v roce 2005.

Haha, ano je to tak! Je to vlastně dost vtipný. Tu biografii psal můj dlouholetý kamarád a frotér Adam Žáček, kterej hrál například dlouhovlasýho kámoše v Jehovově Pomstě či bookmakera v Máma Má Raka. Zná mě od dětství, takže tam uvedl moje prvotiny a dětské filmy, které sem natáčel v sedmi letech, jako Nebezpečný byt a pak v jedenácti až třinácti letech - Nebezpečný Byt 2 s podtitulem „Sám Doma aneb jak to bylo doopravdy“, kde Adam hrál malého Kevina, který na konci zemře pádem z balkonu. Pak ještě snímek Terminádor. A neopomněl ani mou závislost na Nasivinu!

Na závěr řekni v pár větách, proč by měli lidé navštívit film.

Pokud chcete v dnešní turbulentní době přijít na jiný myšlenky, nechat se audiovizuálně pošimrat po nadvarleti, tak rozhodně vyražte do kina na Párty Hárder: Summer Massacre. Nic podobnýho jste v českých kinech ještě nikdy neviděli, je možný, že už ani nikdy neuvidíte. Přijďte nás podpořit ať můžeme svobodně natočit zase něco dalšího.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných