Pohlův film uchvátil i legendu CZ rapu. Rekordy netrhá, ale má ty nejskalnější fanoušky vůbec

22. 08. 202209:24
Pohlův film uchvátil i legendu CZ rapu. Rekordy netrhá, ale má ty nejskalnější fanoušky vůbec
foto: Jiří Zemen PrahaIN.cz/Daniel Žáček, Jiří Bohatý a Marty Pohl aneb Filmová delegace po představení v letním kině Klubovna

FOTO, ROZHOVORY V celostátní distribuci je pro kina od června. Rekordy netrhá, zatím se ještě nezaplatil. Ale i přesto má první celovečerní biják Martyho Pohla alias Řezníka ty nejskalnější fanoušky vůbec. Těžko najít film v historii české kinematografie, na který by lidé vyráželi do biografů poněkolikáté.

Mluvíme o letní teenage komedii Párty Hárder: Summer Massacre. Ta je pokračováním prvního dílu, na který se také dalo podívat v kině, ovšem v omezené míře. Režisér filmu musel s každým biografem řešit individuálně podmínky, snímek tak viděli opravdu jen ty nejskalnější příznivci.

Pokračování ze stejného univerza a celostátní distribuce znamenala nejen revoluci v českých kinech, ale také v celé kariéře Martyho Pohla. Natáčet začal už ve svých sedmi letech. Postupně začaly vznikat nové věci. Ty se pak dostaly na Youtube, kde jsou volně k zhlédnutí. Zmínit můžeme filmy jako Život není krásný, Jehovova Pomsta, či Máma Má Raka.

Pro fanoušky jeho tvorby jsou tato díla kultem. Není tak divu, že nejen pro samostatného režiséra, ale také pro jeho příznivce, je celovečerní film vysílaný všude zkrátka nepopsatelnou událostí. To se potvrdilo při několika předpremiérách a promítáních s delegací, kde tvůrci filmu obráželi česká města, aby představili nový trhák.

„Ohlasy na film byly skvělé. Obzvlášť na předpremiérách a promítáních s delegací, kde to bylo většinově zastoupené nejskalnějšími fanoušky. Tam byli vždy všichni nadšení. Kdybych měl vypíchnout jedno promítaní, tak řeknu Ústí nad Labem. Za mě bylo velmi překvapivé, nečekal jsem tak vysoký počet lidí. Rozhodně jsem taky nečekal, že se tam bude tolik chlastat. Například Marty (režisér) se tam zlil tak, že nebyl schopný odpovědět fanouškům na jedinou otázku. Byl tam také Radim Neuvirth (postava doktora, otec Petra), který nahý předváděl rimming, svojí scénu z filmu. Tam se to vskutku vyvedlo, měli jsme se dobře,“ zavzpomínal pro PrahaIN.cz hlavní herec Daniel Žáček, postava Tomáše.

Jiří Bohatý, Marty Pohl, Daniel Žáček a Adam Ernest na konci června po novinářské projekci filmu Párty Harder: Summer Massacre

Film našel nejskalnější příznivce

„Já jsem film viděl tak desetkrát, možná jedenáctkrát. Nemám teď úplně přehled,“ dodal Daniel Žáček. To by u hlavního herce nebylo nic překvapivého, zmiňované projekce s delegací se konaly na mnoha místech po Česku, tři zastávky byly dokonce na Slovensku.

Jenže Párty Hárder: Summer Massacre našel ty nejskalnější příznivce vůbec. Mnoho lidí vidělo film několikrát, a to stále není k dispozici na blu-ray, ani streamovacích službách. O tom, že fanoušci zašli do kina několikrát, jsme se přesvědčili ve středu večer, když se film promítal v letním kině Klubovna. 

V Dejvicích jsme dělali průzkum s otázkou, kolikrát už diváci film viděli. Na celé akci mohlo dle našich odhadů být více než čtyři sta lidí. My jsme se dotázali zhruba stovky z nich. Přibližně polovina jich byla na filmu poněkolikáté. „Já jsem potřetí, kamarád, co šel pro pivo, je podruhé. Dvakrát jsem byl normálně v kině, dnes v letním. Je tady dobrá atmosféra, solidně popijeme,“ sdělil nám jeden z návštěvníků. 

Podobných vět jsme slyšeli desítky.

Fanoušků filmu si váží všichni tvůrci filmu, včetně toho hlavního, Martyho Pohla. Znát je to z ochotného poskytování fotografií a odpovídaní na dotazy nejen ohledně snímku. Ten sice netrhá rekordy jako například Vyšehrad: Fylm, ale těžko najít počin v české kinematografii, na který by diváci chodili do biografů zas a zas.

„V tuhle chvíli má film zhruba šedesát tisíc návštěv. Zatím ještě nevím přesná čísla ze Slovenska. Aby se nám film zaplatil, tak jsme potřebovali něco k osmdesáti tisícům. To znamená, že z kin ty náklady ještě nejsou pokryté. Domlouváme teď streamovací služby, doufám, že z toho se to zaplatí,“ prozradil nám režisér Marty Pohl.

Co říkáš na skalní fanoušky, co jsou tady poněkolikáté?

„Je to super. Já myslím, že je to v české kinematografii docela unikum, že by člověk šel do kina na stejný film znova. Já bych třeba tohle nikdy v životě neudělal, že bych šel na film dvakrát, třikrát. Těší mě to. Není to zatím nikde, těch fórů je tam dost, takže to lidé třeba všechno nezachytí napoprvé, tak na to přijdou znovu. Je to skvělý, jsem za to rád,“ odpověděl režisér.

Unikátní atmosféra letního kina

Jak už jsme zmiňovali, středeční večer patřil promítaní Párty Hárder: Summer Massacre v letním kině v Praze 6. Pivo teklo proudem, dobrá atmosféra byla na místě. Opravdu výrazné zástupy lidí přišly, aby mohly poprvé, či poněkolikáté, vidět tento unikátní počin Martyho Pohla.

Diváky ovšem nalákala i účast delegace snímku. Kromě hlavního tvůrce Pohla se zúčastnily také dvě ústřední postavy jak prvního dílu, tak i nynějšího pokračování. Zajímavostí je, že ani jeden nemá téměř žádné herecké zkušenosti, nikdo z nich není profesionál. Na výkonu to však nebylo téměř vůbec znát. Pokud porovnáme herectví s prvním dílem, tak v celovečerním bijáku je posunuté ještě na další level.

Jiří Bohatý si zahrál Mikyho, Daniel Žáček zase Tomáše. 

Děj a hodnocení naší redakce pak netřeba vypisovat. Už v červnu vyšla na PrahaIN.cz historicky vůbec první recenze filmu Párty Harder: Summer Massacre. Udělili jsme opravdu netradiční počet bodů.

Po skončení promítaní se před diváky představilo už zmiňované autorské a herecké trio. Pohl vyprávěl o natáčení filmu, ale především odpovídal na dotazy diváků. Ty byly mnohdy úsměvné. Přeci jen, bylo už před půlnocí a někdo měl upito. Pohl má s vystupováním před davy lidí velké zkušenosti, jako rapper Řezník toho zažil nespočet.

Při odpovídaní na otázky to bylo opět znát. Fanoušky dokáže pobavit, ale i pohltit do děje svých historek. Smích při jeho nejen ironických odpovědích byl častý. Každopádně nejvíce diváky zbourala odpověď tria na otázku jednoho z lehce omámených návštěvníků. 

„Dobrý večer, já bych se chtěl zeptat, kdo z vás hrál ve filmu největšího kripla... A kdo z vás je největší kripl,“ zeptal se do mikrofonu. „Tak největšího kripla jsem asi hrál já,“ řekl Daniel Žáček alias postava Tomáše.

„A největší kripl jsi ty,“ dodal herec Jiří Bohatý. 

Publikum v tu chvíli explodovalo smíchy a tleskalo. Každopádně jak už jsme psali, úsměvné situace nastaly i při vyprávění historek z natáčení. 

Ve filmu se mimo jiné objevil také youtuber Misha z kanálu Mishovy šílenosti. Se svými bizarními tracky, jako například Minecraft Song, získal miliony zhlédnutí. V Párty Hárder: Summer Massacre je k slyšení též.

„Já jsem si říkal, že je to taková nejhorší věc, kterou můžou lidi na dětském festivalu potkat, taková extrémní srač..a. Já jsem s nimi shodou okolností spolupracoval, někdy asi osm let zpátky, když mi volal jeho bratr Metadon. Bylo takové video, kdy Pan Au přijede k nim na vilu a zneužije Mishu. Takže od té doby jsem na ně měl kontakt, teď jsem ho využil. Tomu Mishovi je teď už třeba šestnáct, takže je to už takový fracek, že není to moc legrační, ale furt je otrok té své persony. Myslím, že to bylo zábavné. Pak jsme si do konce dne zpívali ten jeho Minecraft Song, terorizovalo nás to,“ zavzpomínal Pohl na natáčení. 

Film uchvátil i legendu CZ rapu

Na projekci v letním kině Klubovna byl přítomný také rapper James Cole. Ten je dnes už pasován na legendu českého rapu. Na scénu přišel společně s Hugo Toxxem, se kterým vytvořil uskupení K.O. Kru. Zmiňované duo později založilo Supercroo. Největší průlom přišel v roce 2004, kdy vyšlo album, které je považováno jako možná vůbec nejzásadnější v dějinách našeho rapu - Toxic Funk. Rozdělilo českou posluchačskou společnost, někdo byl nadšený, jiní byli pohoršení.

Každopádně Supercroo vydala další LP jako třeba České: Kuře Nerufolk. Umělci poté pracovali především na svých sólových tvorbách, často si ale na svých albech hostovali.

James Cole toho vydal zkrátka nespočet. Nejnovějším počinem je letošní album ALIEN.

Cole byl ze snímku Párty Hárder: Summer Massacre nadšený: „Bylo to skvělé, takový remix filmu Prci, prci prcičky.“

Tobě se tento druh filmů líbí?

„Zase tolik ne. Moje nejoblíbenější komedie jsou s Fantozzim, s Paolem Villaggiem, ale tohle bylo geniální. Martyho sleduji, známe se dlouho, takže když dělá film, samozřejmě to vím. Každopádně jsem se k tomu dostal až teď. Stálo to za to,“ sdělil nám James Cole.

Ještě připomeňme, že James Cole hostoval Řezníkovi ve dvou hitech na albu Vzestup Zla. Byly to dnes už kultovní tracky Žižkovský Bary a Ta Holka V Mým Sklepě. Objevil se ale také v songu Penetrační Touhy, kde byly na featu především zástupci horrorcore rapu. 

James Cole v obklopení delegace Párty Hárder: Summer Massacre

Promítaní Párty Hárder: Summer Massacre v Dejvicích se zkrátka vydařilo.

Početné zástupy lidí se nad filmem zasmály i poněkolikáté, následně se pobavily i při debatě s tvůrci bijáku. Návštěvníci brali útokem fotografie s tvůrci, ale také s významnými zástupci české rapové scény.

Zatím můžou pouze hádat, kdy se film objeví na streamovací službě, především pak na jaké. Netflix, Voyo? Vše je zatím v řešení.

Komu by nestačila tvorba Martyho Pohla, tak máme tip na akci, která je mimo hranice hlavního města, ale ani pro Pražana není nedostupná. Osmého října se v Českých Budějovicích v areálu MC Fabrika uskuteční Den filmů Martyho Pohla.

Bude se promítat jeho kompletní filmografie, včetně toho nejnovějšího. 

A samozřejmě s jeho účastí. 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných