Kniha Bizarní Česko přináší více než stovku výletů, které ohromí

10. 07. 202414:10
Kniha Bizarní Česko přináší více než stovku výletů, které ohromí
foto: Bára Richterová, PrahaIN.cz/Bizarní Česko

Novinář Jakub Pokorný vydal další knihu plnou výletů. Tentokrát se ale nezaměřil jen na Prahu a její okolí, ale na celou Českou republiku. Tipy na výlet publikuje pravidelně v médiích, konkrétně v MF DNES a na iDNES.cz, kde je čtenáři mohou najít v rubrice Český výletník. Nyní se věnoval bizarním místům.

„Vlastně jsem si zpětně uvědomil, že lidé si odjakživa žádají ulítlá, bizarní a kuriózní místa a že spousta mých dřívějších výletních cílů tu definici splňuje. Takže, když jsme se s nakladatelem dohodli na tomto tématu, začal jsem je hledat ve svém archivu,“ uvedl pro PrahaIN.cz Pokorný.

A druhou půlku míst cíleně vyhledal a projel je. „Od mostu, napůl ponořeného v přehradě u Chebu, na západě až po osadu Sidonie ve Zlínském kraji, která se stěhovala na Slovensko a zpátky. Vše jsem osobně projel a nafotil,“ říká Pokorný.

„Bizarní místa jsou na české mapě do značné míry hodně originální a v běžných průvodcích se neobjevují. Když jsem přemýšlel proč, došlo mi, že pro autory průvodců asi nebudou dost uhlazená a oficiální. Dost často jsou to díla bez větší publicity, která nějaký člověk vytvořil sám sobě pro radost , i když jsou veřejnosti přístupná,“ říká.

Jakub Pokorný. Autor: Archiv Jakuba Pokorného, se svolením k užití

Kniha je rozdělena na několik částí. Příkladem můžeme jmenovat anomálie na mapě, místa s pohnutou historií, díla přírody či recese a blázniviny. Všech 113 míst je nafoceno a u každého je uvedena trasa, jak se na místo dostat. Nechybí ani další zajímavosti v okolí, restaurace či webové stránky.

Jakuba Pokorného jsme se ptali na tři konkrétní místa, která by čtenářům doporučil.

Příští kniha bude plná strašidel

„Muzoleum populárního sochaře Davida Černého v Praze na Smíchově, i díky tomu, že okolí Lihovaru (sídlo muzea) bude ta nová Praha, kde to bude nejvíc žít. Muzeum věžáků v Kladně, které funguje v domě, kde nájemníci pořád žijí. A do třetice nejvyšší rozhlednu v Česku, která sedí jako taková prosklená budka na kotli tepelné elektrárny Ledvice v Ústeckém kraji,“ uvedl Jakub Pokorný.

Jak sám říká, je rád, když s ním poté lidé sdílí zážitky z výletů, které doporučuje. „Těší mě to, a to nejen proto, že je zjevné, že si tu knihu pořídili. Ale i proto, že evidentně splnila svůj účel. Třeba mi nedávno známí poslali fotku z transbordéru u Liberce, jak v té kleci jedou nad řekou. To je zrovna fotogenické místo,“ říká.

A ačkoliv je kniha čerstvou novinkou, autor už na příští rok chystá další. Opět plnou výletů.

„Už jsme se s nakladatelem dohodli, že příští rok vyjde kniha Strašidelné Česko o místech, kde se vyskytují nejzajímavější česká strašidla, duchové, čerti a draci. Tak už je objíždím. Myslím, že to bude ještě větší legrace než bizarní místa. Bude tam i leccos z Prahy - třeba mě nedávno pan děkan lékařské fakulty provedl Faustovým domem, odkud doktora Fausta podle legendy odnesl čert,“ uzavírá Pokorný. 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných