foto: Facebook Martin Šalek/Pietní akce na Kobyliské střelnici
Výročí 80 let od popravy českého generála a účastníka odboje si v neděli 19. června připomene Kobyliská střelnice. Pietní akt začne v 18 hodin, jak informoval web Prahy 8.
Od popravy Aloise Josefa Eliáše, českého generála, politika, účastníka odboje a předsedy protektorátní vlády, uplyne v neděli přesně 80 let. Smrt Eliáše byla výjimečná i proto, že se stal v Evropě jediným popraveným premiérem okupovaného státu.
V návaznosti na pietní akt zazní také hymna, kterou zazpívají žáci ZUŠ Taussigova.
Alois Eliáš využil svého postavení
Generál Eliáš byl nucen přijmou místo premiéra v protektorátní vládě, i když byl rozhodnutý se aktivně účastnit domácího či zahraničního odboje. Své pozice mohl ale při odboji využít a stal se tak unikátním protektorátním premiérem a odbojářem v jedné osobě.
Ilegálně se například angažoval v Obraně národa, spolupracoval s ostatními odbojovými skupinami a dovolil si jménem vlády odmítnout Přísahu vůdci. Stal se také spojkou mezi Prahou a londýnskou exilovou vládou Edvarda Beneše. Po vojenských potlačeních protiněmeckých demonstrací se pokusil podat demisi, kterou ale tehdejší prezident Hácha nepřijal.
Před odhalením ještě stihl otrávit chlebíčky
Poslední akci, odplatu udavačskému novináři, se mu podařilo vykonat za pomoci manželky a známého lékaře. Napustili mu chlebíčky bakteriemi botulotoxinu, tyfu a tuberkulózy. Nacisté už ale mezi tím zrádce z vysokých politických kruhů identifikovali.
Sám Reinhard Heydrich si 27. září 1941 vzal na starosti Eliášovo zatčení. Ten ale v rámci výslechů přiznal pouze prokazatelné činy. Umístěn byl v Petschkově paláci. U soudu 1. října byl obžalován z velezrady a odsouzen k trestu smrti.
Na svůj trest pak čekal v Pankrácké věznici. O jeho milost prosil dokonce i prezident Hácha, a tak byla poprava odložena. Hlavním impulzem se pak stal atentát na Heydricha, který rozpoutal stanné právo a stovky neopodstatněných poprav.
Po smrti získal hodnost armádního generála
Alois Josef Eliáš byl popraven 19. června 1942 na příkaz Karla Hermanna Franka, státního tajemníka Úřadu říšského protektora. V doprovodu ředitele Pankrácké věznice byl převezen právě na Kobyliskou střelnici a popravčí četou zastřelen.
Eliáš byl po válce povýšen do hodnosti armádního generála. Jeho ostatky spolu s ostatky jeho ženy Jaroslavy byly uloženy v Národním památníku na Vítkově a v místě jeho bydliště v Praze-Bubenči. Jeho jméno tam nese i jedna z ulic.
Psali jsme
SERIÁL K VÝROČÍ Příběh, který začal v Heydrichově zatáčce na okraji Kobylis, pro mnohé vlastence skončil na popravišti ve stejné pražské…