foto: Česká televize / Páchová, se svolením pro média/Krakonošovo tajemství
RECENZE PrahaIN.cz se už na Štědrý den věnovala televizní premiéře pohádky Tajemství staré bambitky 2. Hodnotili jsme ji dvaasedmdesáti procenty a našli v ní několik narážek na současnou společenskopolitickou situaci. Krakonošovo tajemství, odvysílané ve své premiéře na Boží hod na obrazovkách České televize, zase automaticky znamená srovnání s „krkonošským“ večerníčkem, ačkoli se tomu tvůrci vehementně brání. Jak toto porovnání dopadlo?
Její jméno znají pouze vyložení odborníci. Věra Jordánová se přitom jako režisérka podílela na desítkách filmových pohádek a cyklů. Z těch všech je jednoznačně nejznámější večerníčkový seriál Krkonošské pohádky z roku 1974. Když se na něj podíváte dnes, určitě si všimnete jednoduchých kulis, vodících šňůrek na sojčině hlavě a dalších banalit. To všechno ale jasně přehlušila pětičlenná herecká sestava: František Peterka, Zdeněk Řehoř, Hana Maciuchová, Jaroslav Satoranský a Ilja Prachař. Na živu je už jenom Kuba... Dne 17. prosince oslavil třiaosmdesátku.
Každý je zná a viděl minimálně jednou.
A ačkoli by se dalo očekávat, že Krakonošovo tajemství se ponese ve stejném duchu, opak je pravdou. Koprodukční česko-slovensko-německá romantická pohádka režiséra a producenta Petera Bebjaka nemá s Krkonošskými pohádkami nic společného.
Psali jsme
RECENZE: Tajemství staré bambitky režiséra Iva Macharáčka mělo loni kulatiny. Premiéra proběhla už v roce 2011. Pohádka se velmi rychle stala…
Do hlavních rolí producentský tým obsadil Davida Švehlíka, Jana Nedbala, Jakuba Prachaře, Ondřeje Sokola, Dianu Mórovou, Norberta Lichého nebo Martina Hubu. Komtesu Blanku ztvárnila velmi nadaná slovenská zpěvačka, u nás prakticky neznámá Dominika Morávková-Zeleníková.
„Rozporuplná a tajemná postava Krakonoše patří k nejzajímavějším hrdinům našich pověstí a pohádek. Lidé si o vládci a ochránci Krkonoš a jejich pokladů vyprávějí už několik století, knížek o Krakonošovi jsou desítky, možná stovky. Ale ani vědci se neshodnou na tom, kdo to vlastně Krakonoš je a odkud se vzal? Náš příběh přináší jednu z možných odpovědí na tuto věčnou otázku,“ vysvětlila autorka scénáře a kreativní producentka České televize Barbara Johnsonová, když v červenci letošního roku veřejnoprávní instituce poprvé představila svůj vánoční trumf. PrahaIN.cz byla tehdy u toho.

Krakonošovo tajemství. Zdroj: Česká televize / Páchová, se svolením pro média
Pocity? Smíšené
Krakonošovo tajemství, což musíme zdůraznit už nyní, není žádná pohádka. Spíše bychom měli hovořit o rodinném filmu. Něco jako Pelíšky, něco jako americké Jumanji. Oproti předešlým snímkům podobného rázu nesmíme zapomenout ani na to, že málokdy se v dětském filmu střílí ostrými náboji na bezbranné. Trochu zvláštní prvek, ale do celkového děje zapadal.
Jinak můžeme mluvit o klasickém souboji dobra a zla, kdy v první části dominuje postava Jakuba Prachaře alias Trautenberka juniora. V této poloze se mu náramně daří. Zvláštní rovinu nastavil Ondřej Sokol. Pokud jste Krakonošovo tajemství neviděli, vězte, že je něco mezi učitelem ve škole a lektorem kurzu němčiny z České sody. Poté, co se Prachař promění v havrana a naváže tak na Rumburaka, jde tempo dolů.
Důvodem jsou málo známí herci, od nichž jsme nevěděli, co očekávat. Průběh táhnul Sokol. Profesně nejlepším hercem byl jednoznačně Martin Huba, jemuž se ale nedostávalo tolik prostoru. Absence Jakuba Prachaře byla znát.
Co je vůbec nejpodivnější, je mizivá stopáž Krakonoše. Představte si, že by ve večerníčku, o němž jsme psali, hráli jen Anče, Kuba a hajný. Málo, že?
David Švehlík vypadá a působí jako chlap, byť je vůči Peterkovi třetinový a nedůrazný, což je asi největší rozdíl. Vymazání Prachaře v polovině nedává smysl.
Celkově se Krakonošovo tajemství povedlo. Jde o nadprůměrný počin, ovšem scénáristická stopa zůstala hodně mělká. Vyndat zásadní postavu, z Krakonoše udělat nahodilou figuru a do popředí sunout vedlejší hrdiny, je hodně netypické.
Chyběl i větší počet lokací, rychlejší dění a pestřejší pohled na hory.
Celkově hodnotíme 60 procenty.