foto: David Hora pro PrahaIN.cz/Kristian Kodet
Díla známého malíře Kristiana Kodeta se nacházejí na všech kontinentech naší planety. Jeho obrazy se pravidelně draží na aukcích a zdobí příbytek nejedné slavné osobnosti. Obraz si od něj koupil například exprezident USA Ronald Reagan nebo slavná herečka a držitelka Oscara Charlize Theron.
Malíř obdivuje všechna roční období, ale nejvíce jaro. „Je nádherné a výjimečné, plné naděje, vůní, radosti a inspirace. To letošní je ale pořád poněkud chladné a přepadá mě skepse,“ svěřil se redakci PrahaIN.cz Kristian Kodet.
Mnohokrát prohlásil, že do svých obrazů zaznamenává pocity, zážitky i vjemy. Vzhledem k jeho akční, neklidné povaze a celé sérii dramatických zážitků disponuje téměř nevyčerpatelnou zásobou námětů. Mimořádné postavení ovšem hraje v jeho životě zmíněné jaro.
„Mnoho umělců z různých oblastí jaro inspirovalo k mimořádným výkonům. Každé období má v sobě něco pozoruhodného, zvláštního, a přitom úplně jiného a neopakovatelného. Jaro je ovšem výjimečné po všech stránkách a oslovuje mě nejsilněji,“ řekl redakci PrahaIN.cz Kristian Kodet.
„Teď jsem ale poněkud skeptický a místo radosti mě občas navštěvují drobné chmury. Letošní jaro totiž přichází neobvykle pomalu. I když venku svítí slunce, je pořád zima. Dokonce taková, že musíme ještě pořád topit. S trochou nostalgie proto vzpomínám na Floridu, kde touto dobou už všechno dávno jásá a kvete,“ dodal.
Psali jsme
VÍME PRVNÍ: Mimořádnou událost zažijí účastníci aukce galerie Kodl v paláci Žofín, která proběhne v neděli 28. května. Během aukce se budou dražit…
Volá Reagan
Kristian Kodet nepřetržitě dostává množství pozvánek na nejrůznější akce a patří k velmi společenským lidem. Život každého známého umělce se ale odehrává v poněkud hektickém tempu. Proto občas zatouží po samotě.
„Nemám důvod si na cokoliv stěžovat. Musím se ale přiznat, že jediné, co mi chybí, je trochu více klidu a volna. Jsem totiž absolutně vytížený. Pracuji na několika plátnech, každý den se mi ozve čtyři až pět zájemců o obrazy, chodí mi hodně pozvánek, a také mám i určité společenské povinnosti, a samozřejmě se snažím věnovat i rodině. Den by měl být o něco delší,“ konstatoval umělec.
Koncem sedmdesátých let (1979, pozn. red.) emigroval Kristián Kodet do USA. Po krátké aklimatizaci zde navázal na svoji tvorbu. Začal malovat nové obrazy a prezentoval svá díla na samostatných výstavách. Jméno Kodet začalo mít zvuk a malíř si zde záhy vytvořil klientelu. Aniž by cokoliv tušil, jeho výstavu navštívil nákupčí prezidenta Ronalda Reagana a vybral pro něj obraz. „Zazvonil mi na stole v pracovně telefon a s úžasem jsem slyšel prezidenta USA Ronalda Reagana. Zavolal mi, aby se mnou dohodl podrobnosti a koupi obrazu. Pokud si dobře vzpomínám, tak si prezident vybral obraz s názvem Freedom. Než Ronald Reagan ukončil funkční období, nějakou dobu zdobil interiér Bílého domu,“ vzpomíná malíř.
Psali jsme
ROZHOVOR: Už téměř čtyři měsíce je hlavní město bez vedení a vleklé spory politických stran už dosáhly nevídaných rozměrů. Podivné dění…
Po listopadu 1989 se vrátil domů a pokračoval v malířské tvorbě.
Po nějaké době se na veřejnost dostala historka s Ronaldem Reaganem.
Na stránkách tisku ji k překvapení Kristiana Kodeta zpochybnil bývalý rektor Akademie výtvarných umění v Praze Milan Knížák, který prohlásil, že Reagan si jeho obraz koupil z lítosti.
„Je to už poměrně dlouho a dnes je mi to už vlastně jedno. Nebylo to ale tehdy od něj nejhezčí. Nikdy jsem nepochopil, proč se do mě Milan Knížák tehdy tak pustil. Netuším, co ho k tomu vedlo. Především to nebyla pravda. Svoje obrazy jsem nikdy nikomu nevnucoval, protože si kupce vždy našly, a tak je to dodnes. Na druhé straně: kde je dnes Milan Knížák? Není po něm ani vidu, ani slechu. Je to pro mě trochu taková satisfakce. I když on má jako umělec široký záběr,“ ukončil Kristian Kodet.