foto: Sarah Louise Bennet, Eurovision Song Contest, pro média/Tisková konference po semifinále Eurovize 2024
Eurovision song contest, česky Velká cena Eurovize, letos vyvrcholí velkým finále v sobotu 17. května. Hostitelským městem 69. ročníku je díky loňskému vítězství nebinárního interpreta Nema švýcarská Basilej. Ještě před samotným začátkem však soutěž vyvolala vlnu kritiky.
Velká cena Eurovize je hudební soutěž, kterou pořádá Evropská vysílací unie (EVU) nepřetržitě už od roku 1956. Jedinou výjimkou byl rok 2020, kdy konání překazila pandemie covidu. Každou zemi v soutěži reprezentuje jeden interpret s jednou soutěžní písní, přičemž vítěze vybírají diváci společně s odbornou porotou. Švýcarsko bude letos Eurovizi hostit poprvé od roku 1989. S celou historií seznamuje web eurovision.tv.
Jako vždy bude soutěž sestávat ze dvou semifinále a velkého finále. První semifinále proběhne v úterý 13. května, druhé semifinále je naplánováno na čtvrtek 15. května. Ti nejlepší, kterým se podaří postoupit, pak o vítězství zabojují v sobotu 17. května v rámci velkého finále. Přímý přenos ze všech tří večerů bude již tradičně vysílat Česká televize na programu ČT1.
Českou republiku bude letos v rámci druhého semifinále reprezentovat slovenský zpěvák ADONXS s písní Kiss Kiss Goodbye. Bude mít možnost zlepšit skóre z loňského roku, kdy se česká reprezentantka Aiko s písní Pedestal vůbec neprobojovala do finále. V roce 2023 se naše delegace v čele s kapelou Vesna umístila na celkovém 10. místě. Lépe se z Čechů umístil jen Mikolas Josef, který v roce 2018 bral celkové 6. místo. Z dalších jmen, která soutěží prošla, můžeme jmenovat například kapelu Kabát, Martu Jandovou, Gabrielu Gunčíkovou, kapelu Lake Malawi nebo We Are Domi.
Psali jsme
Reality show TV Nova Extrémní proměny sklízí na tuzemských obrazovkách úspěch. Populárními se stávají i samotní účastníci, kteří se snaží…
Kritika letos odstartovala s předstihem
Ačkoli samotnou soutěž provázejí kontroverze poměrně pravidelně, letošní kritika ze strany diváků odstartovala ještě před začátkem celého klání. Kritická slova upozorňují především na ideologickou agendu a rostoucí politizaci hudební soutěže. Debatu podle informací, které přinesla agentura Reuters, vzbudil například neúspěšný pokus o blokování veřejného financování letošního ročníku ze strany švýcarské Federální demokratické unie (EDU).
Podle té soutěž dává až příliš prostoru transgender a queer tematice na úkor tradičních hodnot. Ostatně to bylo i téma loňské vítězné písně The Code od švýcarského nebinárního interpreta Nema. Ten v textu zachytil svou cestu za sebeobjevením pohlaví.
Zákaz LGBTQ+ vlajek na pódiu
Na pódiu budou navíc letos zakázány všechny vlajky, kromě národních. V minulosti přitom řada interpretů v rámci úvodního nástupu přinášela také vlajky různých sexuálních menšin. Ty budou letos povoleny pouze ve veřejných sekcích pro umělce a fanoušky. Vlnu kritiky a nesouhlasu takové rozhodnutí vzbudilo především na sociálních sítích. LGBTQ+ komunita totiž několik posledních let tvoří jádro celé soutěže. Jak mezi diváky, tak i mezi samotnými interprety.
„Eurovize nepotřebuje vlajky pro demonstraci spojenectví a oslavu LGBTQ+ komunity. Důležité je vidět tu show, vidět účastníky a slyšet, o čem zpívají,“ uvedl k celé situaci pro Reuters ředitel EBU Martin Green.
Problematická je i účast Izraele
Diváci už druhý rok protestují také proti účasti Izraele, a to kvůli probíhajícímu konfliktu v Gaze. Proti účasti této země se vyjádřili například představitelé Španělska, Slovinska a Islandu, stejně jako některé švýcarské organizace bojující za lidská práva. EBU je v tomto případě kritizována především za dvojí metr, protože Rusko bylo po své invazi na Ukrajinu ze soutěže vyloučeno.
Na hladký průběh soutěže by mělo letos v Basileji dohlížet více než 1.300 policistů a dalších bezpečnostních expertů. Jak pořadatelé informovali v tiskové zprávě, soutěž do Švýcarska přiláká diváky z více než 80 zemí z celého světa. Kromě Švýcarů si nejvíce vstupenek zakoupili obyvatelé Německa, Velké Británie nebo Francie. Chybět ale nebudou ani fanoušci z USA, Austrálie, Nového Zélandu nebo Argentiny.