foto: PrahaIN.cz/Mural Milady Horákové na Letné
REPORTÁŽ: Na Letné vznikl nový mural na počest Milady Horákové. Zástupcům médií byl představen ve čtvrtek dopoledne. Autorem je známá výtvarnice Toy Box, nástěnná malba nicméně vznikla na popud nečekané osoby z Německa.
„Milada Horáková byla političkou v době, kdy stejně jako dnes důležité hodnoty zažívají takovou inflaci a ztrácejí na důležitosti. Stejně jako dnes to byla doba, kdy hodnota života ztrácí svoji důležitost. Mír je slovo, které také najednou není jasné, co znamená a v této nejisté době Milada Horáková vždy poctivě hájila zájmy těch, které zastupovala. Tahle doba potřebuje podobné vzory,“ uvedl při představení muralu starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha sobě).
Ačkoli nástěnná malba vznikla u příležitosti 75. výročí justiční vraždy Milady Horákové, nechybělo málo a na zdi domu č. p. 4 v ulici Milady Horákové mohl teď být úplně jiný mural. Petr Hájek z festivalu Urban Pictus a další zástupci artové scény prý měli zeď vyhlédnutou již dávno. A když oslovili majitelé objektu, Katarynu Lazarjevu a jejího německého partnera Joachima Trosta, kteří provozují pěveckou školu praguesirens, tak právě Trost byl tím, kdo řekl: „Ano, mural tady namalovat můžete, ale pod podmínkou, že na něm bude Milada Horáková“.
„Od toho jsme se odpíchli, byl to skvělý nápad. Začali jsme hledat autora, oslovili jsme jich několik, včetně španělských muralistek z Barcelony, které nám udělaly realistickou skicu. Pořád jsme ale nebyli spokojení, nepřišlo nám, že je to to, co by to mělo vystihovat. Spojili jsme se tedy s Toy Box a pochopili, že je důležité, aby to dělal někdo z Česka, kdo rozumí kontextu osobnosti, která na muralu je,“ popsal Hájek.
Chtěla jsem podtrhnout osobnost Horákové, říká výtvarnice
Sama Toy Box považuje ztvárnění Milady Horákové za velkou zodpovědnost. „Mým záměrem bylo, aby se nejednalo o mé silné vyjádření, ale spíš to podtrhlo osobnost Milady Horákové. Barevnost jsem zvolila tak, aby se ideálním způsobem hodila k fasádám, které mají podobně hnědé odstíny. Fialové momenty v abstraktní částí jsou fialově, protože je to typická liturgická barva, která odkazuje k víře Miladě Horákové, které ji pomohla překonat všechny těžké okamžiky. Začala jsem tím, že jsem si znovu přečetla její dopisy z vězení, odkud také pochází citát na muralu. Chtěla jsem zobrazit brutalitu, jak se k ní zachoval osud. Pohled Milady Horákové pak směřuje ke kostelu svatého Antonína Paduánského na Strossmayerově náměstí,“ popsala výtvarnice dílo, které vytvořila na ploše 140 metrů čtverečních.
Nejvíce autorka používala štětec a válečky, což je podle ní klasická malířská technika. „A to je pro mě nové. Protože jsem vždy malovala spíš spreji, neboť jsem se bála, že to nestihnu. Tady jsem ale měla ideální podmínky. Tak jsem si řekla, že je to na čase vyzkoušet. Celé je to pojaté malířským gestem.“
Podle místostarostky Prahy 7 Hany Třeštíkové (Praha sobě) je nutné odkaz Milady Horákové stále připomínat. „Takhle velká ulice nese jméno takto známé ženy, Miladu Horákovou jsme snažili připomínat už v minulých letech skrz různé akce a happeningy ve veřejném prostoru. Ale myslím, že mural nesoucí její podobiznu a odkaz přímo na ulici Milady Horákové, je přesně to, po čem jsme toužili. Jsem velice šťastná.“