Na knižní trh přichází novinka Kde jste ještě nebyli

29. 03. 202408:52
Na knižní trh přichází novinka Kde jste ještě nebyli
foto: Jakub Pokorný, se svolením k užití/Hrabalova chata v Kersku

Při listování knihou od Jakuba Pokorného Kde jste ještě nebyli, která nabízí 107 tipů na netradiční výlet, jsme si říkali, že fotografie musely být pořízeny po celé České republice. To byl ale omyl, všechna zajímavá místa se totiž nacházejí v Praze a jejím okolí. Novinář Jakub Pokorný je všechny sám navštívil a nafotil.

Tipy na výlety publikuje pravidelně již deset let i v médiích, konkrétně v MF DNES a na iDNES.cz, kde je čtenáři mohou najít v rubrice Český výletník. „Čas od času si říkám, že by bylo dobré, aby je čtenáři měli shrnuté pohromadě a pak udělám knížku. Vyšly takhle už knihy Výletník a Výletník II,“ popisuje Pokorný naší redakci.


Jakub Pokorný. Autor: Archiv Jakuba Pokorného, se svolením k užití

V knize se věnuje i místům, která nejsou primárně známa jako výletní cíle. To jsou třeba Štěrboholy nebo Horní Měcholupy, Klánovice či Ďáblice.

Kdyby měl ale vybrat nejzajímavější místo, které by si návštěvu zasloužilo, bylo by to prý Nákladové nádraží Žižkov.

„Pro lidi, kteří se tam dostali prvně, je asi obrovským pozitivním šokem opuštěné Nákladové nádraží Žižkov. To je monumentální industriální katedrála, ocelové město. Vstup do areálu nikdo nezakazuje. Je to památka na dobu, kdy se uhlí vozilo ve velkém až do centra Prahy a byly ho potřeba spousty vagónů,“ popisuje Jakub Pokorný.

Nákladové nádraží Žižkov. Autor: Jakub Pokorný, se svolením k užití

Dále zmiňuje například Kersko ve středních Čechách. „Dokonce je tam ve třech různých kapitolách. Je to hrozně uklidňující lokalita, fakt tam ta hrabalovská atmosféra je pořád přítomná. Byl jsem tam jednou i za tmy a jak je to lesní město se slabým osvětlením, tak působí fakt mysticky. Vystál jsem si tam i frontu na jediný den otevřených dveří do Hrabalovy chaty, když ji odkoupil stát. A o ní taky píšu. V době, kdy vychází tahle kniha, už by měla být přístupná po opravě jako muzeum veřejnosti. A vtipná je tamní hospoda Hájenka, kde teď servírují i jídlo nazvané Talíř Hájenka - talíř má uprostřed přepážku a na půlce je kanec se šípkovou omáčkou, na půlce se zelím. Pro nerozhodné,“ říká autor pro PrahaIN.cz.

Hájenka v Kersku. Autor: Jakub Pokorný, se svolením k užití

Na přebalu knihy je známá lávka ve Vestci, která se do povědomí dostala zejména díky sociálním sítím. To Jakub Pokorný potvrzuje. „Dát fotku na přebal byl nápad nakladatele a myslím, že výborný. Je tam i ta symbolika té cesty někam do dáli. Jako kdyby ta fotka vábila člověka se tam vydat. Paradoxně to není žádná zkratka a rybník se dá snadno obejít. Je to prostě promenáda. Podobná lávka je třeba i na rybníku Hejtman na Třeboňsku a taky je populární na Instagramu. Ta dokonce vede na ostrov,“ říká Pokorný.

Na některá místa dostal tip od svého kolegy, který do práce jezdí na kole a zajímavými místy někdy projíždí. Například na mokřad Triangl. V knize jsou také známé lokality ze sociálních sítí, ale také ty, o kterých roky věděl a chystal se tam, došlo k tomu ale až nyní.

„Třeba jsem se vypravil do muzeí Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka, která existují desítky let, ale moc lidí tam podle mě nechodí. Kniha je ještě trochu produktem doby covidu, kdy jsme si víc všímali zajímavostí v našem městě a moc daleko se jezdit nedalo. Někdy sám vymýšlím různé scénáře, protože cestování má být hra. Třeba jsem zkoumal, jestli jde projít od Staromáku k Vltavě jen průchody v domech. A někde mě provedly známé osobnosti, třeba bývalý rektor a prezidentský kandidát Tomáš Zima Karolinem,“ uzavírá Jakub Pokorný.

Knihu vydala Euromedia Group v edici Universum.

 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných