foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Královský rytířský turnaj
REPORTÁŽ: Nechyběl královský rytířský turnaj, živá dobová hudba, šermířské vystoupení, historické tance a dobové tržiště. Na louce pod hradem byl velikonoční trh s pochutinami, suvenýry a několika málo atrakcemi pro děti. A PrahaIN.cz byla u toho.
Akce se tradičně těší velké přízni rodin s dětmi. Auta návštěvníků zcela zaplnila jak placené parkoviště, tak i dlouhé desítky metrů všech okolních komunikací.
Na louce pod hradem byl jarmark s velikonočními předměty a různými pochutinami, kterým vévodily trdelníky, klobásy a langoše. Byl zde ale i stánek pro odvážné, který nabízel pražené cvrčky a jiný hmyz. Prodávalo se pivo několika menších pivovarů. Pro děti zde byl starý kolotoč, houpačky a aquazorbing. Oblíbené malování na dětský obličej se již vyšplhalo na astronomických 150 korun a byl o něj minimální zájem.
Kolotoč pro děti na Okoři. Autor: PrahaIN.cz
Nepříjemný zážitek však čekal u vstupu na celou akci. U brány, kam automaticky zamíříte po cestě k hradu, vystojíte menší frontu těch, kteří dostávají na zápěstí „sticker“, aby vám slečna následně sdělila, že nejdříve musíte do sousedního objektu pro vstupenku.
Před pokladnou čekalo odhadem asi 30 lidí, zdržení bylo skoro na 20 minut. V pokladně hradu, která je v malé místnosti, byla jen jedna kasa. Až před vstupem jsme si všimli, že nelze platit kartou a přijímá se pouze hotovost, což je v dnešní době zarážející.
Vzhledem k nemalé částce za vstup se hned několik lidí otočilo a návštěvu s nelichotivými poznámkami po čekání vzdalo, protože hotovost neměli.
Vstupenka pro dospělého stála 265 korun, dětská za 160 korun, zakoupit jste také mohli rodinnou za 840 korun.
Na dotaz PrahaIN.cz, zda obsluze při předpokládané až několikatisícové návštěvnosti připadá organizace prodeje lístků adekvátní, nás obsluha odbyla, ať si jdeme stěžovat ke starostovi.
Vstupenka se prodává i v dražší variantě s jakousi místní mincí (První Okořské platidlo), která lze uplatnit pouze v jedné restauraci a v jednom občerstvení a na dvou atrakcích na louce.
Pokud tuto informaci člověk přehlédne a chce ji využít v jednom z mnoha jídelních stánků, má smůlu. Mince v hodnotě 70 korun je bůhvíproč uplatnitelná pouze ve dvou vybraných podnicích, které jsou tak zvýhodněny před ostatními. Při drobné nepozornosti vám tak v ruce může zbýt jen zbytečný kus kovu.
Vystupující u stánku. Autor: PrahaIN.cz
Díky dlouhému zdržení u kasy přicházíme na hlavní polední šermířské představení o několik minut později. Relativně malé prostranství je už zcela zaplněné a děti nebo osoby menšího vzrůstu už na podium takřka nevidí. Přitom by stačilo udělat zónu pro děti s pár lavičkami vpředu. Prostor ještě výrazně zmenšují tři nesmyslně vměstnané stánky do okolí pódia, přestože na přístupové cestě je několik desítek metrů místa.
Samotná představení plná dobových tanců, zpěvů a her určená právě pro dětské diváky byla nápaditá a se zajímavými kostýmy. Když například dobová kapela zapomněla kusy textu, tak si pomohla popěvkem „ná na ná” a na konci se pochválila, že i přes výpadky skladbu úspěšně dohrála. Herci si občas i na pódiu povídali mezi sebou, když měli part jejich kolegové. A když zrovna nehráli, tak v honosných dobových kostýmech tvořili štěbetající hloučky kolem pódia nebo obléhali stánky s občerstvením, protože zázemí neměli žádné. Na požádání se však ochotně fotili.
Skvělý byl ale výkon moderátora, který byl zároveň jedním z rytířů v hlavním vystoupení skupiny Allgor. Ten všechna představení vyplňoval hláškami, které často pobavily i dospělé.
Samotné hlavní šermířské vystoupení rytířů bylo poutavé a nápadité, a především dětským návštěvníkům se velmi líbilo.