Na zdi Tyršova domu je další sokolský mural od Michala Škapy

02. 07. 202409:03
Na zdi Tyršova domu je další sokolský mural od Michala Škapy
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Michal Škapa

Michal Škapa alias Tron je jeden z nejznámější autorů spojených s graffiti scénou. Dříve patřil mezi takzvanou zlatou generaci, byl například součástí pražské DSK s Janem Kalábem nebo Romeem. Jako jeden z mála se dokázal prosadit i v galeriích, také reprezentoval Českou republiku na EXPO 2010 v Šanghaji.

Jeho nejnovější mural vznikl k XVII. všesokolskému sletu na zdi Tyršova domu. PrahaIN.cz byla u jeho představení přítomna.

„Snažím se malovat venku, pak se to překlopilo v takovou spíše ateliérovou tvorbu, v současné době spíš vystavuju v galeriích. K tvorbě na ulici jsem se ale trochu vrátil kolem roku 2008, když jsem začal malovat muraly. To jsou velkoformátové malby na zdi. Začalo to na festivalu Names, pro který jsem dělal velký mural kovboje na Meet Factory. Ten mám už patnáct let v ateliéru,“ uvedl pro PrahaIN.cz.

Kdyby měl uvést rozdíl mezi graffiti a muralem, graffiti by označil spíše jako divočinu. „To člověk prožívá v nějakém období, maluje po ulicích, co ho napadne. Muraly jsou promyšlenější, je to na místech, kde je to domluvené, kde se člověk na to musí připravit. O to více se dá klást důraz na jeho obsah. Může to souviset s místem jako výraz umělce. Snažím se malovat ročně pět, šest věcí. Nedávno jsem byl pozvaný do Hongkongu na jeden mural festival. To bylo asi nejdál, kde jsem kdy maloval,“ říká.

Mural na zdech Tyršova domu dělal zhruba tři dny. „Samotná tvorba byla rychlá, jinak dlouhá byla příprava. Různě jsme skicovali, vymýšleli, zakomponoval jsem tam i dílo od Jaromíra 99, který dělal celou kampaň sletu. Je to můj druhý mural na tomhle místě, už jsem dva roky zpátky maloval, když měl sokol výročí 160 let. Jsem rád, že jsem tady v té exkluzivní zóně na Praze 1 mohl udělat nové dílo,“ uvedl pro PrahaIN.cz.

Všekokolský slet v metropoli odstartoval v neděli 30. června a vyvrcholí 4. - 5. července hromadnými skladbami ve Fortuna Aréně v Edenu. V Praze se sejde téměř 20 tisíc účastníků, z toho více než 1.500 ze zahraničí. Pořadatelé očekávají na 50 tisíc diváků.

 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných