foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Jedno z průčelí paláce Savarin, kde by měla být do budoucna umístěna Slovanská epopej Alfonse Muchy.
Praha se zřejmě blíží ke konci sporu o osud Slovanské epopeje. Monumentální dílo Alfonse Muchy, které umělec věnoval hlavnímu městu, by mohlo být v následujícím čtvrtstoletí k vidění v paláci Savarin v centru Prahy. Pražští radní schválili dokument, který by měl ukončit vleklý soudní spor s Muchovými dědici. Sama epopej je ale stále v Moravském Krumlově.
Alfons Mucha patří mezi ikony secesního malířství a ve světě patří mezi nejznámnější Čechy. Jeho monumentální soubor dvaceti pláten nazvaný Slovanská epopej byl jeho darem hlavnímu městu. Podmínkou umělce však bylo, aby mělo dílo své stálé místo. To Praha dosud nesplnila, také proto je dnes Slovanská epopej zapůjčená do Moravského Krumlova. Tam bude až do roku 2026, kdy se bude moci vrátit do Prahy.
Konec letitého sporu?
„Mám velkou radost, že se nám podařilo schválit dokument, který řeší základní podmínky umístění tohoto významného díla v paláci Savarin. Znamená to také vidinu konce vleklého sporu mezi Prahou a Johnem Muchou, který je dědicem slavného umělce,“ uvedla na tiskové konferenci po jednání městské rady Hana Třeštíková (Praha sobě). Podle jejích slov teď město musí vyřešit tři základní smlouvy, které po schválení v zastupitelstvu definitivně ukončí spor.
„Za prvé budeme řešit narovnání sporu s Johnem Muchou, za druhé podmínky pronájmu prostor v paláci Savarin a za třetí samotný provoz expozice,“ upřesnila Třeštíková na dotaz PrahaIN.cz s tím, že dohody by ráda uzavřela do letošního léta.
Dědic uzná vlastnictví
V případě podpisu dohody se John Mucha zaváže do měsíce stáhnout své žaloby a uznat vlastnické právo Prahy na Slovanskou epopej. Město se naopak zaváže, že cyklus obrazů nepřemístí jinam, než do vlastních prostor určených výhradně pro toto dílo. Tak bude naplněno i přání Alfonse Muchy, které bylo jádrem celého sporu mezi hlavním městem a dědici.
Iniciativa hledá místo pro Slovanskou epopej
Umělec si totiž jako podmínku kladl vybudování samostatné stavby pro toto jedinečné dílo. Plánů už v hostorii několik, například budova připomínající krabičku sirek, umístěná na pražské Výstavišti. Nadační fond podnikatele Richarda Fuxy, který sám vlastní obsáhlou sbírku Muchava díla, zase vidí budoucnost Slovanské epopeje v nově vybudovaném prostoru na hraně Letenských sadů, pod někdejším Stalinovým pomníkem nebo na žižkovském vrchu Vítkově.
Takto vidí iniciativa možnou budovu pro slavné dílo na Letné. Zdroj: Iniciativa Epopej v Praze
Nyní se ale zdá, že je jasno. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) k chystané dohodě dodal, že samotná expozice bude po dohodě s dědicem doplněna i o rodinnou sbírku děl Alfonse Muchy. Rodina umělce se bude podílet i na kurátorství celé expozice. Podle dohody ale nebudou ostatní díla nijak narušovat expozici samotné Slovanské epopeje, kterou umělec tvořil od 1910 celých osmnáct let. Sál, kde epopej bude, by podle dokumentu měl mít na šířku 23 metrů a na délku více než 60 metrů. Plátna by měla být umístěna proti sobě, mezi nimi bude zhruba patnáctimetrový prostor.
V Savarinu na čtvrt století
Dohoda stran umístění v paláci Savarin počítá s nájmem na dobu 25 let s pětiletou opcí. Zajišťovat ji bude majitel objektu, společnost Welwyn, případně některá z jejich firem. Do Prahy by se cyklus výjevů ze slovanských dějin měl dostat na začátku roku 2027, kdy skončí smluvní zápůjčka v Moravském Krumlově, kde je dílo od loňského roku vystaveno už podruhé.
Podle agentury ČTK je starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP09) ochoten s hlavním městěm jednat i o prodloužení zápůjčky. K tomu ale podle informací PrahaIN.cz zřejmě nedojde.
Jeden z obrazů Muchovy Slovanské epopeje. Zdroj: Iniciativa Epopej v Praze
„Podle aktuální dohody má developer firma Welwyn, dokončit prostory pro slovanskou epopej v paláci Savarin do čtyř let, od rozhodnutí o umístění stavby paláce Savarin. To bylo uděleno už v roce 2020, do současnosti ale není pravomocné.
Výtěžek z provozu stálé expozice, tedy z prodeje vstupenek a dalších aktivit půjde hlavnímu městu prostřednictvím Galerie hlavního města Prahy a také Nadaci Mucha. Sloužit by měly především k pokrytí nákladů na provoz expozice.
Sklízela úspěchy doma i ve světě
Prvních 11 pláten epopeje bylo v roce 1919 vystaveno v pražském Klementinu a v letech 1920 až 1921 sklízela úspěchy na expozicích v New Yorku a Chicagu. Celá epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze a obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy. V roce 1933 byla plátna srolována a uložena do depozitáře. Až v roce 1963 byla opět vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Po roce 1989 ale zámek, kde dříve sídlilo mimo jiné i železniční učiliště, chátral.
Psali jsme
Slovanská epopej Alfonse Muchy je téma, které nedává spát už dlouhá léta mnoha pražským odpovědným osobám. Stále se hledá vhodné místo, kam rozsáhlé…