foto: Eigasai/Festival potrvá do neděle 27. února.
Kino Lucerna Praha bude od 21. do 27. února hostit již 15. ročník festivalu japonského filmu a kultury Eigasai 2022. Po dvou komplikovaných pandemických letech se tentokrát uskuteční v relativně standardních podmínkách. Letošním tématem jsou Ztráty a nálezy. Nejedná se však zdaleka o téma jediné.
„Rádi bychom připomněli i japonský princip „omotenaši“ (srdce na dlani). Tento projev japonské tradiční pohostinnosti je patrně nejlepším způsobem, jak s pokorou pečovat o své hosty. Současná situace by nás měla inspirovat k ohleduplnosti a toleranci, které jsou stále lidskou přirozeností,“ říká organizátorka festivalu Klára Poskočilová.
Na co všechno se návštěvníci mohou těšit? Film Kapka lásky vypráví příběh studentky Šiori, která se chce stát someliérkou. Shodou okolností se však dostane na praxi do vyhlášeného sakevaru. Sice tedy na čas ztratí možnost studovat své milované víno ve Francii, zato však po různých peripetiích objeví kouzlo tradičního japonského nápoje a také své vlastní země.
Stane se z přátelství láska?
Dalším snímkem je romantická komedie Jahodová píseň, která pojednává o setkání dvou bývalých spolužáků po deseti letech. Dvojice se záhy domluví, že z toho udělá každoroční pravidlo. Smutná událost, která je v minulosti rozdělila, je opět spojí a kdo ví, možná se přátelství změní v lásku.
V biografickém filmu Doma u Moriho si uznávaný malíř a kaligraf Morikazu Kumagai dobrovolně zvolí izolaci ve své zahradě, kterou neopustil posledních 30 let svého života. Zde získává vhled do životů místních tvorů, jenž je běžným lidem odepřen. Příběh excentrického umělce, který z vlastní skromnosti odmítl řád japonské kultury, je zároveň jedním z posledních filmů oceňované herečky Kirin Kiki. Ta ve filmu ztvárnila umělcovu manželku.
Herecký osud
Dalším zajímavým festivalovým „kusem“ je unikátní časosběrný dokument Zrozeni ke slávě. Pokud se dítě narodí do tradiční rodiny herců divadelního žánru kjógen, je jeho životní dráha dosti předurčena. Dědeček je hlavou rodu a pradědeček národním pokladem. Nejtěžší je však role otce, který v malém človíčku musí probudit vášeň pro předem naplánovanou cestu. Podaří se mu to?
Hrdinové venkovské romance s názvem Hotel u jezera si musí uvědomit, že nezáleží na vlastním původu, ani na jazyku, kterým mluví či na společenském postavení. Primární je vždy, co nosí ve svém srdci. Film je režijním debutem Jay Cherna, jenž pochází z Tchaj-wanu.
Zkrotí všechny duchy?
O tom, jak probíhá život, když sdílíte byt s duchem, může vyprávět hlavní hrdinka komedie Krotitelka duchů. Ta se v rámci své brigády stěhuje do bytů, kde v minulosti někdo zemřel. Následně se pak snaží, aby duchové nalezli svůj klid. Ve chvíli, kdy však narazí na oběť vraždy, která je plná nenávisti, situace se značně zkomplikuje.
Závěrečným film festivalu nese název Sbohem ústa. Ten diváky zavede do světa nezávislé hudební scény. Konkrétně do okamžiku, kdy se rozpadá populární dívčí duo Haru-Leo. Dívky čeká poslední turné a rozloučení s fanoušky. Návštěvníci kina se dozvědí, jakým způsobem skupina vznikla a co vedlo k jejímu rozpadu.
Vstupenky na festival lze zakoupit jak online, tak i v pokladně kina Lucerna. Vstupné na jednotlivé filmy je 130 korun. Akreditace na 8 filmových projekcí bude za zvýhodněnou cenu 800 korun. Všechny filmy jsou v japonském znění se souběžnými českými a anglickými titulky.
Psali jsme
Příběh Veroniky Pospíšilové by se klidně mohl stát předlohou pro hollywoodský film. Tato absolventka etnologie se zaměřením na vietnamistiku…