BEZ CENZURY Rapper Řezník: Nové cyklopruhy vymyslel zm*d! Houmlesáci v Praze? Ukrajinky?

01. 04. 202206:00
BEZ CENZURY Rapper Řezník: Nové cyklopruhy vymyslel zm*d! Houmlesáci v Praze? Ukrajinky?
foto: Řezník (stejně jako ostatní fotografie v článku)/Řezník

ROZHOVOR Martin Pohl alias Řezník je rapper a nejvýznamnější představitel žánru horrorcore v České republice. Po absolvování inženýrského studia na Vysoké škole ekonomické v Praze se vydal na hudební dráhu. Začal nosit masku a vystupovat pod pseudonymem Řezník. Na scéně je přes dvacet let. Během té doby stihl vydat víc než 14 studiových alb a nasbírat miliony zhlédnutí na Youtube. Je také režisérem filmů a tvůrcem videoher. Opomíjená není ani facebooková stránka Martyho Frky, kde tvoří kresby s černým humorem. PrahaIN.cz jej vyzpovídala. Svému stylu a drsnému pohledu na věc zůstal věrný i v dnešní době.

Na hudební scénu si vstoupil skoro před dvaceti lety. Jak se od té doby změnil tvůj vztah s médii? Jak dlouhá byla cesta alespoň k částečnému pochopení tvé tvorby u široké veřejnosti?

S médii pracuju už od začátku kariéry, pamatuju si, jak sem rozesílal první dema a klipy na různé hiphopové servery, které to tenkrát kupodivu zveřejňovaly. Cesta k pochopení byla dlouhá. Největší náraz byl právě kolem první kauzy se Slavíkem, tam to hodně lidí objevilo a nedokázalo to vstřebat. V současné době už ale tyhle šokovaný reakce moc nepřichází.

Poznámka redakce:

Řezník se měl v roce 2013 stát vítězem Českého slavíka Mattoni v kategorii Hvězda internetu. Nakonec byl ze soutěže diskvalifikován.

„Rádi bychom se vyjádřili k výsledkům ceny Český slavík Hvězda internetu 2013. Interpret vystupující pod jménem Řezník byl ze soutěže vyloučen, neboť se v textech svých písní vulgárním způsobem vyjadřuje na adresu vybraných skupin obyvatel, explicitně zobrazuje násilí a užívání návykových látek. Vyhlašovatel v tomto spatřuje závadné jednání, které je v rozporu s principy soutěže a vedlo k jeho vyloučení,“ znělo oficiální prohlášení.

Ocenění dostal Johny Machette. Na to zareagoval například Matěj Rupert, který cenu vrátil z důvodu nesouhlasu s cenzurou.

V reakci na to vznikl singl Pořád Jenom Hate a později také Pořád Jenom Hate 2.

 

Hudební žánr horrorcore má největší a nejvýznamnější zastoupení v USA. Ale co Evropa? Jaké země vládnou? Dokázal bys ty největší porovnat se scénou u nás?

Už to tak aktivně nesleduju, ale vždy to dost dobře fungovalo v Německu, tam těch kapel bylo hodně. V současný době tam dominujou Zombiez, které jsou opravdu výborné a stojí za pozornost. Dál vnímám třeba Polsko, kde je hodně dobrý rapper jménem Słon a jeho label BDF. U nás ta scéna byla živější dříve, kdy působili ještě Masový Wrazi a Terror Crew. Teď tu sice pár menších jmen je, ale moc se neprosazujou.

Bylo ve škole něco, co tě bavilo? V jakém stavu je české školství?

Školu jsem bral spíš jako takovou nutnost, než že bych se v tom nějak našel. Většina věcí mě moc nebavila, nevyhovovalo mi tempo ani výběr látky. Školství je v hajzlu. Je sice hezký, že člověk umí po škole počítat integrály, ale nenaučí ho to, jak se orientovat v praktickém životě. Proč se neučí finanční gramotnost? Možná tomu křivdím. Už je to přeci jen nějaký pátek, tak se to třeba změnilo, ale pokud se pořád musí děti biflovat nazpaměť údaje a letopočty, které se zvládnou za pět sekund dohledat na internetu, tak je to špatně.

V jaké chvíli sis uvědomil, že se hudbou chceš živit?

Měl jsem toho vždycky rozjetého více, takže jsem se nespoléhal pouze na hudbu. Ale bylo to někdy koncem vysoké školy, kdy mě moje tvorba uživila, takže jsem si pak nemusel hledat zaměstnání, ale mohl sem plynule přejít do „podnikání“.

Co ty a Praha?

Žiju tu už přes patnáct let. Tenkrát si pamatuji, že jsem měl o Praze dost zkreslené představy. Myslel jsem, že mě tu na každém rohu čeká bitka, dealer nebo nějaký podvod. Bohužel tomu tak nebylo, takže jsem se pro podobný zážitky musel vždy vracet do rodného Rumburku. Žižkov šel za tu dobu nahoru, ale chybí mi tu takový to cikánství. Když si chci nechat vyvěštit z ruky nebo nakoupit okapy, tak musím až na Palmovku.

Co tě v Praze nejvíc vytáčí?

Nově vybudované cyklopruhy, díky kterým se už tak dost špatná doprava po městě stala peklem. To mohl vymyslet jedině zmrd! Bohužel řídím po Praze dost často. Když člověk vozí zboží nebo osoby, tak si nevybere a těch kol tu jezdí úplný minimum. Většinou kurýři s jídlem. A auta jsou v píči!

Pak mě samozřejmě vytáčí houmlesové. Takový ty agresivní smradlavý zlitci, který nevím, proč fízlové neřežou obuchama na potkání! Minule jsem před barákem viděl chcát houmlesbábu přímo na chodníku, a i když mě na chvíli ten otevřený pohled na chundelatý šlic vzrušil, tak nažluklý odér mě zase rychle navrátil na zem. Vyřešil bych to plechovýma oborama za městem jako na Slovensku.

Plánuješ se někdy odstěhovat? Nějaká vysněná destinace?

Šluknov.

Jaký singl v té kariéře způsobil největší kontroverzi na internetu?

Ta Holka v Mym Sklepě, na to lidi reagujou dodnes.

(pozn. redakce. Pro spuštění videoklipu Ta Holka v Mym Sklepě musíte být přihlášeni na Youtube, aby byla ověřena plnoletost diváka.)

V songu „Potřebujem Další Válku“ kritizuješ společnost kvůli měkkosti. Do jaké míry je to názor Martyho a do jaké Řezníka?

Sdělení toho tracku je spíš o tom, že lidé jsou zhýčkaní a řeší píčoviny. Válka ti změní priority, a to se teď přesně ukazuje. To není žádný zvláštní názor nebo velebení války, to je fakt.

Jak by to v České republice vypadalo v případě ozbrojeného konfliktu? Utekli by všichni pryč? Nebo myslíš, že by spousta Čechů bránila svoji zem?

Záleží, proti komu by to bylo, kdyby se sem nasunulo Rusko, tak by to byla asi rychlá kapitulace a úprk, ale kdyby se o to pokusili například Slováci, tak bychom se kousli! Možná bychom na ně preventivně měli zaútočit jako první!

Nejsem politolog ani odborník, takže to přenechám jiným a nebudu si tu tahat názory z prdele. Doufám jen, že bude brzy konec.

Veřejná podpora Ruska je v současné době brána prakticky jako trestný čin. Je to správně? Nemělo by tady platit právo veřejného vyjadřování?

Sám jsem na tenhle paragraf narazil, když mě z něj nařkli při prodeji triček s Breivikem, takže se nedivím, že platí i na tuhle situaci. Otázkou je, jestli by tu takový zákon měl být. Já jsem zastáncem svobody slova, takže bych řekl, že ne. Ale na druhou stranu nežijeme v Americe, kde tohle bere do rukou lid, cancel culture, což často dopadá ještě hůř, než když to řeší zákon.

Přichází, hlavně tedy do Prahy, spousta uprchlíků z Ukrajiny. Bereš to jako nutnost pomoct?

Ve Šluknovském výběžku už zase všechny bordely vyvěsily tabule s nápisem NEUE MÄDCHEN. Ano, pomáhat je potřeba.

Přemýšlíš i nad odvrácenou stránkou této situace? Kam to až může přerůst?

Prostší lidé už začínají být nasraní a jenom se děsím toho, až někdo začne tisknout trička s nápisem MAKE UKRO GREAT AGAIN.

Jsi i režisér. Letos půjde tvůj film do kin. Jak se liší oproti tvým ostatním snímkům?

Dejme tomu, že to bylo třeba desetkrát větší, co se týče rozpočtu i personálního obsazení. Scénář byl trochu naddimenzovaný, takže ten rozpočet a natáčecí doba mohly být ještě o něco větší než předchozí filmy, ale zvládlo se to na výbornou.

Představ krátce očekávaný snímek.

Film PÁRTY HÁRDER: SUMMER MASSACRE je černá teenage komedie, která půjde do kin 23.6. Bude to nejlepší česká komedie za poslední dekádu a upřímně se divím, že to vůbec pustí na plátno. Je to odvážný krok, kterého ale rozhodně nikdo nebude litovat!

Z natáčení filmu

 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných