foto: ČT / David Raub/Jak si nevzít princeznu: Marek Adamczyk a Anna Fialová
Češi očividně preferují na Štědrý večer pohádky. To se obecně ví, proto také Česká televize každý rok alespoň jednu novou natočí. A letos, zdá se, měla šťastnou ruku: Nejsledovanějším pořadem celého včerejšího dne se stala premiérová štědrovečerní pohádka ČT Jak si nevzít princeznu režiséra Karla Janáka, který pro veřejnoprávní televizi točí se střídavým úspěchem vánoční pohádky již od roku 2012. Jeho letošní kousek vidělo 62 % všech, kteří měli v danou dobu zapnutou televizi, celkem tedy více než 2,63 milionu diváků starších 15 let. Což je pěkný úspěch.
Co ale nemá snad v české historii obdoby, je neselhávající přízeň pro bezmála padesát let staré (přesněji 48 roků) Tři oříšky pro Popelku, které si nenechalo ujít 2,3 milionu diváků (podíl na sledovanosti 53,7 %) a obsadily tak, již po sto a prvé, druhou příčku v žebříčku sledovanosti. Třetí byly Pelíšky s 1,8 miliony diváků (share 52,5 %).
O čem je letošní vítězná pohádka
Pohádka Karla Janáka zaujala nejvíce také dětské diváky, sledovalo ji 261 tisíc dětí ve věku 4-12 let, s podílem na publiku 70,5 %. Tři oříšky pro Popelku pak 196 tisíc dětí (share 51,9 %) třetí v pořadí sledovanosti u dětského publika byl Honza málem králem se 132 tisíci (share 47,8 %). Z této snešní čerstvé informace ČT plyne, že klasiky si prostě drží své místo, a to české klasiky, to je nutno říci. Až a jestli Janákovy pohádky budou populární a milované i třicet, čtyřicet let po natočení, pak si teprve budeme moci říct, že jsou opravdu úspěšné...
Velká výpravná pohádka scenáristy Petra Hudského a režiséra Karla Janáka Jak si nevzít princeznu začíná ve chvíli, kdy na zámek přicházejí tři sudičky, aby předpověděly osud malému princi Leopoldovi. Cestou se zastaví u velitele stráží, kterému se také právě narodil syn. Jeho předpověď příliš slavná není. Z Hynka má být nešika, který bude myslet hlavně na jídlo. Malému Leopoldovi sudičky věští, že si vezme za ženu dceru sousedního krále. Princ a princezna se ale jako děti od prvního okamžiku nesnášejí, jenže rodiče trvají na vyplnění věštby. V den svého sňatku Leopold a Josefína objeví cestu, jak jej překazit. Ukradnou sudičkám kouzelné hodinky a s jejich pomocí se vrátí do doby princova narození, aby zabránili sudičkám pronést věštbu. To se jim sice podaří, jenže po svém návratu zjistí, co tím všechno způsobili nejen sobě, ale hlavně celému království. Pohádka se natáčela na hradech Pernštejn a Frýdlant v mezinárodní koprodukci České televize, KIKA, RTVS, UPP a FilmWorx Studios.
Princezna Josefína a princ Leopold (Marek Adamczyk a Anna Fialová) se mají brát, akorát se nemohou ani vystát. Podaří se prolomit předpověď sudiček, která jim upírá svatbu z pravé lásky? Kdo ji nestihl, nalezne na iVysílání ČT. Foto ČT
Zázračné ‚Tři oříšky‘
Všichni jsme je viděli stokrát a zas a znovu se rádi podíváme. Obzvláště letos s hořkosladkým pocitem odchodu Libušky Šafránkové, jsou to první Vánoce s Popelkou bez Popelky… Z našich milovaných herců dále již na tomto světě není ani Helena Růžičková a její syn Jiří Růžička ml. (kuchtík), Jan Libíček, princův parťák Jaroslav Drbohlav, Vladimír Menšík, Míla Myslíková, Petr Svojtka, který prince namluvil, nejsou tu už ani režisér Václav Vorlíček, scenárista František Pavlíček a autor hudby Karel Svoboda. Z německých herců pak chybí i zlá macecha Carola Braunbock a král Rolf Hoppe.
Pojďme si naše rodinné televizní stříbro připomenout pár zajímavostmi, které o notoricky známých ‚Třech oříškách‘ možná nevíte:
- Za hudbu k tomuto filmu inkasoval Karel Svoboda tehdy 40 000 Kčs. Průměrná hrubá mzda v roce 1973, kdy ‚Tři oříšky‘ vznikly, přitom činila 2 164 Kčs.
- V německé distribuci je i remasterovaná verze Blu-ray, obsahující vedle originálního formátu 4:3 i variantu 16:9. Byla upravena z původního formátu tím způsobem, že ořez se vytvářel pro každou scénu zvlášť, aby obraz působil co nejpřirozeněji.
- V Česku existují dvě restaurované verze filmu. Jedna je v distribuci na Full HD blu-ray. Tu digitalizoval většinou z originálního negativu Národní filmový archiv do 4K rozlišení. Výsledný obraz je upraven podle prvních distribučních kopií tak, aby co nejvíce připomínal první uvedení v kinech. Druhá verze náleží České televizi. Prakticky celou hotovou odkoupila v roce 2014 z německé distribuce, pouze úvodní a závěrečná titulková pasáž byla nově digitalizována a remasterována. Obě verze mají viditelně různé podání barev.
- V době natáčení měla představitelka Popelky (Libuška Šafránková) 53 centimetrů v pase. Do role prince byli zvažováni Jan Hrušínský nebo Jaroslav Drbohlav. Druhý jmenovaný nakonec hrál princova pobočníka Vítka.
- Ples královské rodiny byl natáčen na německém zámku Moritzburg. Před dveřmi na schodech je umístěn památeční kovový střevíček, do něhož si turisté mohou dát nohu.
- Pavel Trávníček účinkoval v roce 2018 i v muzikálové rodinné show „Tři oříšky pro Popelku“. Ve filmu hrál prince, v muzikálu s ohledem na plynoucí roky ztělesnil krále.
- Václav Vorlíček prohlásil, že Tři oříšky pro Popelku jsou jeho druhým nejoblíbenějším filmem.
- Kočár z pohádky Tři oříšky pro Popelku je vystavený v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem.
- V Norsku byl zvolen překrývaný dabing, takže v pozadí je slyšet čeština. Všechny postavy nadaboval norský herec Knut Risan.
- V roce 2005 vyšla pohádka v Norsku na DVD a hned první týden se prodalo více než 21 tisíc kusů.
- Protože by ve scénách, kdy se princ s Popelkou (Libuše Šafránková) honí šumavským lesem, herci uvízli hluboko ve sněhu, musel jim celý štáb předem prošlapat a upěchovat cestičky. Kamery se následně umísťovaly tak, aby nebyly viditelné.
- Až po ukončeném natáčení vyšlo najevo, že představitelka Popelčiny macechy Carola Braunbock je odsunutá sudetská Němka, která stále umí česky. Přesto celou dobu natáčení mluvila pouze německy.
- Juráškové byly ve skutečnosti tři. Rozdíl lze poznat podle srsti. Zatímco ve stáji je kůň se zimní srstí, v záběrech, kdy na něm Popelka jede v lese, srst je jiná. Kůň u zámku je pak opět se zimní srstí.
- V posledním záběru filmu jedou Popelka a princ na koních přes zasněženou pláň. Pavel Trávníček při natáčení této scény zapadl i s koněm do sněhu a Libuše Šafránková tak pokračovala v jízdě dál sama, protože scénu nebylo možné kvůli nutnosti použít zasněženou louku beze stop opakovat.
- Popelka a princ se oproti zvyklostem z jiných pohádek za celý film ani jednou nepolíbí.
První Vánoce s Popelkou bez Popelky, snad se na nás shora Libuška Šafránková šibalsky usmívá, tak, jak to uměla jen ona...
- Popelku měla původně hrát Jana Preissová. Když jí režisér Václav Vorlíček sdělil termín natáčení, role se vzdala, neboť byla těhotná a v době natáčení filmu by Popelka v jejím podání měla již pěkné bříško.
- Když se princ chystá vystřelit na srnku, hodí po něm Popelka sněhovou koulí a trefí ho do hlavy. Záběr byl realizován následovně: Pavel Trávníček postavil velmi blízko ke kameře, za níž stál režisér Václav Vorlíček s připravenou sněhovou koulí v ruce. Když se začalo točit, tak ji po Trávníčkovi na hodně malou vzdálenost hodil - a trefil.
- Preceptor (Jan Libíček) si po celou dobu natáčení neustále stěžoval na těžký kožich. Při běhu či pouhé chůzi mu neustále padal, případně ho za sebou různě vláčel ve sněhu, což pro něj bylo velmi vysilující.
- Droběna (Helena Růžičková) se v německé verzi jmenuje Kleinröschen, v překladu Růžička.
Zdroj: ČT, ČSFD.cz