foto: archiv pořadatele (se svolením)/Přehlídka Pokoje tradičně oživuje jinak nevyužité interiéry hostorických budov.interiéry
TIP NA VÍKEND: Tradiční přehlídka mladého umění nazvaná Pokoje se blíží do finále. Navštívit ji můžete až do neděle v Hrzánském paláci v Celetné ulici. Instalace letos vedle studentů a studentek vysokých uměleckých škol z Česka připravili i jejich kolegové a kolegyně z Německa, Polska, Slovenska a Maďarska. Jedinečná výstava nabídne neotřelý vhled do témat současné nejmladší umělecké generace.
„Okraje společnosti, okraje pozornosti nebo okraje chleba,“ zní jeden z průvodních sloganů letošních Pokojů. Ty se letos konají v Paláci Hrzánů z Harasova, který pasáží propojuje Celetnou a Kamzíkovu ulici v samotném srdci staré Prahy. Právě v ní přitom kdysi provozovali textilní obchod rodiče Franze Kafky a později obchodník František Stadler. Díky hudební nadaci Stadler-Trier Foundation se letos část památkově chráněného paláce otevírá veřejnosti a hostí jedenáctý ročník zavedené přehlídky mladého umění – Pokoje 2022.
Na přehlídku se vstupuje Hrzánskou pasáží z Celetné nebo Kamzíkovy ulice. Foto: Pokoje 2022
Pokoje uvnitř barokního paláce
„Jak název napovídá, účastníci z řad studentů a studentek uměleckých oborů kreativně přetvářejí jednotlivé pokoje a další zákoutí historického paláce. Výstavu tak tvoří více než tři desítky dočasných uměleckých instalací, které svébytným jazykem vypráví palčivá témata současné mladé generace – ať už jde o tematiku postavení LGBTQ menšiny, situaci v Íránu, klimatickou krizi, válku na Ukrajině, nebo postupující digitalizaci a nástup umělé inteligence do našich životů,“ popisuje za pořadatele Kateřina Písačková.
Přehlídka mladého umění Pokoje 2022
Kde: Palác Hrzánů z Harasova, Celetná 12, Praha 1
Kdy: 12. - 20. 11. 2022 od 10:00 do 21:00
Vstupenky budou k dostání v prodejní síti GoOut a na místě.
Dospělý: 150 Kč, Studenti/důchodci: 100 Kč, Studenti uměleckých škol: 80 Kč
Školní skupina: 50 Kč/osoba + pedagogický doprovod zdarma
|
Některým instalacím je přitom i přes závažnost témat vlastní především humor a nadsázka. A tak se mimo jiné dozvíte, jestli je opravdu možné uklouznout po slupce od banánu, že země je láva nebo jestli jsou fotografové nesmrtelní. A využít budete moci i lezecké boty.
Studenti z Česka i zahraničí
„Do otevřené výzvy se letos přihlásilo 60 uskupení z uměleckých škol z celé republiky, do kurátorského výběru se v závěru dostaly projekty reprezentující třináct institucí – od pražské AVU, která pod svá křídla přijala i studentky z Ukrajiny prchající před válkou, přes brněnskou FAVU až po Technickou univerzitu v Liberci. Novinkou letošního ročníku je účast studentů a studentek čtyř zahraničních vysokých škol – Maďarské univerzity výtvarného umění, Akademie výtvarných umění ve Varšavě, Akademie umění v Banské Bystrici a Bard College z Berlína,“ upřesnila Písačková.
Přehlídka mladého umění v prostorách Hrzánského paláce v Celetné ulici. Foto: Pokoje 2022
Okraje jako téma k vyjádření
Společným tématem jsou přitom podle jejích slov okraje, jak už je ostatně naznačeno v úvodu tohoto článku. Právě okraje tvoří zastřešující rámec přehlídky a vystavujícím slouží jako odrazový můstek a prvotní inspirace, byť mají podle organizátorů ve zpracování „svých pokojů“ zcela volnou ruku.
„Výsledkem je každopádně zajímavý a dosti pestrý soubor rozličných způsobů vnímání a přístupů, který nabízí cenný vhled do uvažování, předmětů zájmu i obav nejmladší generace umělců a umělkyň,” vysvětluje v oficiálním komuniké programová ředitelka přehlídky Pokoje Kamila S. Huptychová.
Každý pokoj nabídne v rámci přehlídky svébytnou instalaci. Foto: Pokoje 2022
Vize, umělá inteligence, klimatická změna
V rámci přehlídky se podle jejích slov setkávají vizionářské experimenty s využitím umělé inteligence s projekty, které tematizují obavy z nevratných klimatických změn, ale nechybí ani nadsázka, s níž někteří studenti téma okrajů dovádí „do absurdní a zábavné doslovnosti“.
Letošní Pokoje zapojují ateliéry čistě uměleckých, ale také designových škol. Rozptyl jejich zaměření tak sahá od sochařství, přes průmyslový design nebo filmový střih až po nová média, textilní tvorbu či malbu. Celkem se na výstavním projektu podílí zhruba dvě stovky studentů minimálně ze šesti evropských zemí.