foto: Leoš Kučera, HZS Praha/Jeden z největších požárů, jaké kdy Praha zažila v roce 2008 zcela zničil levé křídlo Průmyslového paláce včetně cenných uměleckých děl.
Hlavní město žádá veřejnost o pomoc s restaurováním vyhořelého levého křídla Průmyslového paláce na bubenečském Výstavišti Praha. Restaurátoři totiž nemají k dispozici původní podobu štítové vitráže, jejímž autorem je sám Mikoláš Aleš. Máte-li její fotografii, můžete se podepsat pod záchranu legendární pražské památky.
Zatímco v areálu Výstaviště Praha panuje čilý stavební ruch, ke slovu se postupně dostávají i specialisté, jejichž úkolem je restaurování jednotlivých cenných architektonických a uměleckých prvků na budově Průmyslového paláce.
Podle oficiálního tiskového prohlášení hlavního města již několik měsíců běží i práce na deinstalaci původních vitráží, které hojně zdobí celou budovu. „V Průmyslovém paláci jsme v oblasti záchrany historické hodnoty a cenných prvků již odvedli kus práce. Teď máme před sebou opravdu velkou výzvu: vytvořit repliku vitrážové malby od Mikoláše Alše na ploše 19 metrů čtverečních. Věřím, že nám s tímto úkolem mohou pomoci i Pražané, případně kdokoli, kdo má k dispozici kvalitní fotodokumentaci vitráže ze štítu levého křídla paláce,“ říká Pavel Vyhnánek, náměstek primátora, který má areál výstaviště na starosti.
Jde o přesné odstíny
Cílem města a restaurátorů je získat snímek, na kterém by byla patrná barevnost vitráže, která zdobila štít levého křídla Průmyslového paláce, které lehlo popelem po obrovském požáru v listopadu 2008.
Jeden z mála snímků, které má město k dispozici. Nyní hledá lepší a pomoci může právě ten váš. Foto: archiv MHMP
Fotografie by měla pomoci uměleckému skláři Zdeňku Kudláčkovi určit přesnou barevnost repliky unikátní vitrážové malby při jejím vzniku. Motivem díla legendárního malíře z přelomu 19. a 20. století je Orba a lov. Tak zní ostatně i název malby, která vnikla v roce 1890.
Pošlete fotky do konce roku
„Pevně usilujeme o to, aby rekonstrukce Průmyslového paláce probíhala tak, aby byla maximálně zachována jeho původní podoba. Dalším důležitým milníkem rekonstrukce je tak zhotovení co nejpřesnější kopie vitrážní malby od Mikoláše Alše. Nejen Pražany proto prosíme, aby nám své fotografie posílali do konce letošního roku na email: HledaSeAles@navystavisti.cz. Jako odměnu za poslané fotografie nabízíme komentovanou prohlídku stavbou za doprovodu architekta Vladimíra Thieleho,“ vzkázal Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha.
Orba a lov nepřežila, Průmysl a věda ano
Jedinečné umělecké dílo zobrazuje na ploše 5,8 na 3,3 metru ženu s obilným snopem představující orbu a muže s oštěpem jako alegorii lovu. Druhá vitráž s názvem Alegorie Průmysl a věda, která se nachází na štítu pravého křídla, a proto zůstala před požárem uchráněna, se právě nyní ve sklářských dílnách Kolektiv Ateliers renovuje.
Náměstek Vyhnánek hovoří v souvislosti s vitráží o možnosti zachránit kus historie, restaurátoři totiž mají k dispozici jen dochovanou kresbu původního díla. Fotografie z doby před požárem by tak měla pomoci stanovit přesné odstíny detailní malby.
Alchymie uměleckých sklářů
Ta podle dostupných informací bude vznikat ojedinělým způsobem. „Ve skutečnosti nejde o barvu, ale jemně namleté nízkotavitelné sklo, ze kterého vytváříme jemný pudr. Tento skleněný pudr pak smícháme na skleněné pískované destičce pomocí tříče s pojidly. Rozdílně pracujeme i podle toho, jestli chceme získat mastnou, nebo vodovou konzistenci. Mastná varianta vzniká smícháním pudru s terpentýnem a damarou nebo sítotiskovým olejem, někdy přidáváme i petrolej. Naopak vodová varianta se míchá s destilovanou vodou a medem nebo cukrem, případně s arabskou gumou, občas i s trochou octa,“ vysvětluje umělecký sklář Zdeněk Kudláček postup připomínající alchymii.
Zajímavostí je pak například i použití štětců z jezevčích, kuních či veverčích chlupů. Po namalování skla do patřičného odstínu jsou jednotlivé díly vitráže vypalovány při teplotě 550 °C a následně jsou šetrně ochlazovány, aby do budoucna nepraskaly. „Tvorba kopie zabere zhruba tři měsíce. K tomu ještě měsíc a půl na tvorbu šablony, řezání, skládání, letování, kytování, čištění a montáže,“ odhaduje Kudláček. Celé dílo se podle jeho slov skládá z 980 dílů.
Psali jsme
Průmyslový palác prochází již od února rekonstrukcí. Dnes však přestavba přilákala řadu zvědavců. Dělníci se totiž pustili do spouštění dominanty…
Psali jsme
Dlouho očekávaná obnova Průmyslového paláce byla zahájena před dvěma měsíci. Zhruba polovina výkopů už je hotova. Celkem 1020 nákladních aut už…
Psali jsme
Největší a dlouho očekávaná památková obnova v Praze míří k realizaci. Už příští týden bude oficiálně zahájena dostavba levého křídla Průmyslového…