foto: Pixabay/Pondělní mentální rozcvička
Pondělí. Naivní tvrdí, že modré, realisté říkají, že děsivé. Mozek je v nehybnosti zaklíněn někde o víkendu a spousta práce a povinností dělá z nového týdne strašáka. Chce to vzpruhu hned na úvod. Nastartujte svůj mozek a vykročte do nového týdne v ideální kondici.
Pondělí 4. července:
Před 55 lety zemřel známý kreslíř a ilustrátor. Málokdo o něm však ví, že bez něj by nebylo v Česku ragby. Zasloužil se o jeho rozšíření, byl jeho velkým propagátorem. Druhou světovou válku prožil v pracovních koncentračních táborech. Jeho nejznámnější kreslená postavička prý nese řadu autobiografických prvků. Kdo to byl?
Nápověda: Práce všeho druhu
Úterý 5. července:
Státní svátek, který připomíná příchod dvou věrozvěstů na Velkou Moravu. Jeden z bratrů se jmenoval Metoděj, druhý Cyril – staroslovansky Kyril. A tato verze jeho jména vám vždy pomůže s jejich identifikací. K jako Kyril stejně tak K jako Kapuce. A právě v té je v drtivé většině tento bratr zobrazen. Nebudete mít tak problém s jejich rozpoznáním. Víte ale, odkud k nám přišli?
Nápověda: Druhé největší řecké město
Středa 6. července:
Je tomu už přesně 55 let, co bylo v české metropoli otevřeno kino, které se stalo prvním pražským sedmdesátimilimetrovým biografem. To tehdy znamenalo širokoúhlý filmový pás a vskutku převratný divácký zážitek. Znáte název tohoto kina?
Nápověda: Václavské náměstí 785/28
Čtvrtek 7. července:
135 let nás dělí od narození jednoho z největších výtvarných umělců světa. Je sice spojován s Francií, ale jednalo se o běloruského Žida, jehož rodina prchla ze země před komunistickou zvůlí. Jeho díla jsou ozdobou řady světových galerií; zemřel v požehnaném věku 97 let a je pohřben v malém francouzském provensálském městečku Saint-Paul-de-Vence.
Nápověda: Nesmrtelnost mu zajistily fresky v Metropolitní opeře v New Yorku a v pařížské Opeře.
Pátek 8. července:
Jeden z největších českých vynálezců František Křižík se narodil před 175 lety. Vynalezl obloukovou lampu, zdokonalil tramvaje, sestavil elektromobil. Díky němu vyjely mašiny na první českou elektrifikovanou trať mezi Táborem a Bechyní. Když však jeho zadluženou firmu pohltila banka, zatrpkl a stáhl se do ustrání. Zemřel v době Protektorátu ve věku 93 let. Víte ale, kde se František Křižík narodil?
Nápověda: Rodný dům hledejte v pošumavském městě v okrese Klatovy
Sobota 9. července:
V magické datum 9. července 1357 přesně v 5 hodin a 31 minut byl položen základní kámen Karlova mostu. Termín byl vybrán zcela úmyslně, protože v tu dobu došlo k ideálnímu spojení Slunce a Saturnu. To prý zajišťuje dlouhověkost, a to se také potvrdilo. Most tu stojí už 665 let. Dokážete ale odhadnout, jak je dlouhý?
Nápověda: Číslo je dělitelné čísly 5 a 103.
Neděle 10. července:
Přesně před sto lety se narodil režisér, který byl označován za mistra české detektivky. Z té se ovšem přeorientoval na komedie a svými díly vdechl život svérázným manželským párům Bartáčků a Nováků. Sám režisér se narodil v židovské rodině v Berlíně, traumata války a holocaustu v něm prohlubovaly psychické běsy. I proto si byl velmi blízký s podobně postiženým Milošem Kopeckým. Tíhu běsů a počínající nemoci nezvládl a dobrovolně odešel ze života v roce 1986 ve věku 63 let. Víte, jak se režisér jmenoval?
Nápověda: Jeho jméno prostým překladem z němčiny znamená: Naděje školy
Správné odpovědi:
Pondělí 4. července: Ondřej Sekora
Úterý 5. července: ze Soluně
Středa 6. července: kino Alfa
Čtvrtek 7. července: Marc Chagall
Pátek 8. července: v Plánici
Sobota 9. července: 515 metrů
Neděle 10. července: Petr Schulhoff
Psali jsme
Toto oslovení bývá často chápáno spíš hanlivě, ale udělejme z něj na PrahaIN.cz přednost. Správný Pražák jako poleno totiž zná svůj les, kde roste…
Psali jsme
Toto oslovení bývá často chápáno spíš hanlivě, ale udělejme z něj na PrahaIN.cz přednost. Správný Pražák jako poleno totiž zná svůj les, kde roste…