foto: Pixabay/Pondělní mentální rozcvička
Pondělí. Naivní tvrdí, že modré, realisté říkají, že děsivé. Mozek je v nehybnosti zaklíněn někde o víkendu a spousta práce a povinností dělá z nového týdne strašáka. Chce to vzpruhu hned na úvod. Nastartujte svůj mozek a vykročte do nového týdne v ideální kondici.
Pondělí 8. srpna:
Přesně před 100 lety se narodila nejvýraznější představitelka krkonošské regionální literatury. Narodila se však v Praze a v mládí se dokonce vrhla na dráhu lékárnice. Později ji však zlákaly hlavně krkonošské bylinky a literární odkaz její matky Amálie Kutinové. Patřila k vynikajícím vypravěčkám. Dokázala mistrně vystihnout podstatu příběhu a vždy oživila děj krkonošskými reáliemi. Víte, kdo by dnes slavil sté narozeniny?
Nápověda: Bez ní by nebylo legendární hlášky: Anče, Kuba, hajnej
Úterý 9. srpna:
Osmdesát let dnes slaví Efrajim ben Šimon Alexander. To jméno je poměrně neznámé, ale když dodáme, že jde o dramatika, spisovatele, myslitele, disidenta, bývalého chartistu, vrchního zemského rabína a bývalého vrchního pražského rabína, tak máte určitě jasno v tom, pod jakým jménem je tento muž znám.
Nápověda: Je počtvrté ženatý, má dva syny a dvě dcery a jedna z nich – Magdaléna je herečkou v divadle Na Zábradlí
Středa 10. srpna:
Rovných 90 let je dnes jednomu z kdysi nejúspěšnějších československých a českých spisovatelů. S literární tvorbou začínal na začátku 60. let a jeho díla jako Veletrh splněných přání či Soukromá vichřice působila v československé literatuře jako výrazné oživení. S normalizací však přichází mnohem větší autorova podlézavost režimu, která končí ubohými nevkusnými literárními pokusy plnými rádoby šokujících pohledů do nespoutaného světa sexu. Tady už o umění vůbec nešlo. Víte, o kom mluvíme?
Nápověda: Byl veden i jako informátor StB ve dvou svazcích
Čtvrtek 11. srpna:
Před 140 lety se poprvé rozezvonily v Praze telefony. Tento den byl totiž zahájen veřejný provoz zdejší telefonní sítě. Ústředna, bez které by nebylo telefonování možné, sídlila v Richterově domě na Malém náměstí. Dokážete odhadnout, kolik bylo tehdy v Praze telefonních účastníků?
Nápověda: Jedná se o páté nejnižší prvočíslo, které má co do činění s fotbalem
Pátek 12. srpna:
Dnes by slavil sté narozeniny jeden z nejnápadnějších československých politiků 80. let minulého století. Zapsal se ale do dějin ani ne snad svým významem a svými společenskými a politickými postoji, ale svými velmi neuváženými proslovy, ve kterých si pletl často význam slov a slova vzájemně zaměňoval. Není asi potřeba víc o muži, který zemřel v roce 2020, hovořit. Máte v jeho jméně jasno?
Nápověda: Bojler a brojler
Sobota 13. srpna:
Před 131 lety se uskutečnil první dálkový let balonem. Balon se jmenoval Victor Hugo a vznesl se k obloze v rámci Zemské jubilejní výstavy, která se konala v Praze. Místem startu byla pražská Stromovka a balon se na nebesích držel dvě hodiny. Následně přistál. Víte, u jakého to bylo českého města?
Nápověda: Hokej, železnice, perník
Neděle 14. srpna:
Před 135 lety se narodil jeden z nejproslulejších českých humoristů, spisovatelů, hudebních skladatelů a kabaratiérů Jiří Červený. Tento muž je otcem slavné operní divy Soni Červené. Když jeho slavný kabaret zanikl, vrátil se Červený k soukromé advokátní praxi. Víte, jak se jmenoval slavný kabaret, který společně s dalšími přáteli v roce 1909 založil?
Nápověda: Název má cosi do činění s jeho jménem a balíčkem karet
Správné odpovědi:
Pondělí 8. srpna: Marie Kubátová
Úterý 9. srpna: Karol Sidon
Středa 10. srpna: Vladimír Páral
Čtvrtek 11. srpna: jedenáct
Pátek 12. srpna: Milouš Jakeš
Sobota 13. srpna: Pardubice
Neděle 14. srpna: Červená sedma