foto: PrahaIN.cz/Já, secese
TISKOVÁ KONFERENCE: Přiblížit mimořádnou éru umění secese a mimořádný talent Alfonse Muchy. Nejen malíře, ale také designéra a vizionáře. A to současným jazykem, s nadhledem tak, aby to zaujalo i mladé diváky. Multimediální představení Já, secese, které má ve čtvrtek premiéru v divadle Hybernia, s tímto záměrem originálně propojuje oživlé obrazy, stínohru i tanec s originální hudbou.
Nejde jen o velkolepou podívanou, ale současně o promyšlenou uměleckou výpověď, která by ve formátu hudebního představení prezentovala rozsah originality a talentu Alfonse Muchy.
Vnučka Alfonse Muchy Jarmila Mucha Plocková velmi oceňuje, že je jeho talent představen atraktivní formou, která využívá technické možnosti jednadvacátého století a myslí na současného diváka. „ Alfons Mucha byl také velký inovátor a nadšenec do technologií,“ připomíná pro PrahaIN.cz.
Představení je podle ní unikátní i ve světovém kontextu, nejde totiž jen o „rozhýbané obrázky“. „Tady je to samostatný příběh, kde je Alfons Mucha přítomen stále, ale je součástí toho příběhu,“ oceňuje.
Láska od dětství
Příběh vypráví mladý kreslíř komiksů z New Yorku, kterého zaujme dívka, která jako kdyby vypadla z Muchova plakátu. Studentka z Paříže skutečně má secesi a Muchu jako svou vášeň, tím strhává na „cestu za mužem z minulosti“ i zamilovaného Američana. Ten v sobě současně objeví superschopnost vstupovat do obrazů, což mu otevře fascinující svět.
Režisérem a spoluautorem hudby je Michal Dvořák. Pro PrahuIN.cz přiznal, že on byl Muchou uhranut úplně stejně jako postava Drawmana. „Do Alfonse Muchy se nemůžete nezamilovat. Kromě toho, že mu dost zásadně vděčíme za vznik Československa, tak to taky byl obrovský vizionář. On třeba miloval divadlo, když jsem třeba viděl, jaké pro něj navrhoval kostýmy, tak by ho ještě dneska Hvězdné války braly všemi deseti,“ vyznal se.
Alfonse Muchu měl prý rád od malička. „Jsem přesvědčen, že je to nedoceněný umělec,“ říká. Ale při práci na projektu zjistil mnoho dalších věcí, které jej ohromili. Seznamoval je s nimi hlavně autor libreta Tomáš Valko. „Jako je „cifršpión“, tak Tomáš je „storyšpion“. Načetl si o tom úplně všechno,“ vyprávěl pro PrahuIN.cz Michal Dvořák.
Díky tomu se v komiksovém putování kreslíře superhrdiny prolíná umění, láska i velké dějiny světa. V tomto smyslu dostává představení náboj jako osudový souboj dobra a zla.
Michal Dvořák. Foto: PrahaIN.cz
Vazba obou hrdinů na Francii a Ameriku umožňuje využít odkazy na Muchův mimořádný úspěch v obou těchto zemích. Michal Dvořák vysvětloval, že to ovlivnilo i hudbu, vycházející z blues i francouzských šansonů.
„Na umění se vždy odráží doba, ve které vznikalo. A já mám trochu pocit, že čím jsou lidi ve větším srabu, tak to propsání do té hudby je intenzivnější. Asi když jsou lidi na dně, tak jsou ty emoce prostě silnější,“ myslí si Michal Dvořák.
Představení ale není žádné „encyklopedické pásmo“. Kromě toho, že využívá nejmodernější technologie, používá i způsoby vyprávění z dnešních časů.
„Pracujeme s komiksem, takže jsme chtěli, aby to celé bylo veselejší a mluvilo mladším jazykem,“ říká libretista Tomáš Belko.
„V Já, secese se zaměřujeme na pozitivní aspekty života, vyprávíme o dynamice tvorby, o té nádheře, když člověk propadne vášni je schopen se jí věnovat třeba šestnáct hodin denně, což pro Muchu bylo malování. Chceme lidi inspirovat, připomenout jim, že člověk drží svůj osud pevně ve svých rukách a pakliže si umane, docílí v životě čehokoliv,“ zvou do divadla autoři.