foto: Jan Holoubek, PrahaIN.cz/Prašina - knihy i komiksy.
Nominace na ocenění Magnesia Litera za knihu pro děti a mládež v roce 2019 překvapila asi jen ty, kteří Prašinu Vojtěcha Matochy nečetli. Svět, do kterého autor otevřel dveře, zaujal rázem po prvním vydání děti i dospělé.
Velmi se blíží světu Jaroslava Foglara, o kterém PrahaIN.cz nedávno dvakrát psala. Upozornili jsme jak na jeho unikátní deníky z let 1920-1937 (ZDE), tak na naši návštěvu muzea v Ledči nad Sázavou (ZDE).
Při detailním srovnání se samozřejmě nabízí logický protiargument: Foglar vycházel ze skutečnosti. Prašina je tajuplné místo uprostřed dnešní Prahy. Je bez elektřiny a moderních technologií, bez počítačů, bez mobilů, leží ve stínu. V příběhu přesto významnou roli sehrává technika. Dva třináctiletí kluci Jirka a Tonda spolu s kamarádkou En opouštějí pod tlakem okolností bezpečí dětského světa. Dostávají se do střetu s realitou dospělých, především bezohledného developera, který má se zapomenutou, komerčně nevytěženou pražskou čtvrtí své plány a je rozhodnutý odstranit každého, kdo mu stojí v cestě.
Doposud vyšly tři knižní pokračování včetně speciálního boxu, později se přidaly sedmidílné sešity Prašina: Křídový panáček a třídílné Podivné procházky.
Psali jsme
ROZHOVOR: Co novinka, to bestseller. Co kniha, to ojedinělý nápad. Za svou prvotinu, román s detektivní zápletkou Kroky vraha, ostatně obdržela…
„Rozhodnutí to bylo poměrně snadné, všichni jsme knize věřili, i když tak fenomenální úspěch jsme neočekávali. Jinak děti literatuře naštěstí ještě stále holdují, i díky školám, rodičům a různým iniciativám se k nim knihy dostávají,“ zavzpomínal pro PrahaIN.cz Lukáš Růžička za nakladatelství Paseka, jak to v březnu 2018, kdy vyšla Prašina s pořadovým číslem jedna, bylo.
Doposud, jak Lukáš Růžička také potvrdil, se celé série prodalo na 150 tisíc kusů. Mezi nakladateli a knihkupci se mimochodem za bestseller označuje prodej kolem 4-5 tisíc kusů. U poesie se bavíme o tisícovce. Jde však o číslo, které je často z říše snů. Řada titulů z této oblasti má náklad kolem 200-300 kusů.
Foto: PrahaIN.cz
Příběh Prašiny rozhodně nekončí
Přestože se knižní trilogie završila už v roce 2020, stále patří k nejpopulárnějším sériím na knižních pultech. V anketě Kniha dětského srdce nyní získala třetí místo za Deníkem malého poseroutky a sérií Harry Potter. Úspěšná komiksová série Křídový panáček ze světa Prašiny získala nominaci na Zlatou stuhu.
V minulosti knižní Prašina získala Cenu učitelů nebo Cenu Noci s Andersenem.
Nyní uspěla v rámci 30. ročníku ceny Kniha dětského srdce, ceny V. F. Suka, v hlasování dětí. Série od autora Vojtěcha Matochy a ilustrátora Karla Osohy obsadila třetí místo, umístila se nejlépe z tuzemských knih. První místo získala série Deník malého poseroutky Jeffa Kinneyho, druhá skončila série Harry Potter J. K. Rowlingové.
Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 25 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Z loňských laureátů jmenujme Odsunuté děti (Jan Blažek, Marek Toman) nebo Obra Terezy Šiklové.
Psali jsme
Norský fenomén Jo Nesbø přiletěl do Prahy, aby představil svoji novou knihy Krysí ostrov a další povídky. V rámci besedy jsme s ním měli…
Jak si stojí poezie?
„V roce 2020 jsme v rámci nakladatelství Odeon otevřeli novou Edici poezie, kterou jsme chtěli nepřímo navázat na někdejší odeonské Skvosty poezie, jež vycházely v letech 2001 – 2010. Ty se ale zaměřovaly jen na výbory klasických básníků. Nová Edice poezie chtěla dát naopak prostor současným autorům a jejich současné tvorbě. Zatím jsme vydali dvanáct svazků, na květen připravujeme třináctý – sbírku Ladislava Zedníka Složenýma očima. Poezii tiskneme vždy v nákladu 600 kusů a některé svazky jsme už dotiskovali,“ stálo ve vyjádření Jindřicha Jůzla, šéfredaktora nakladatelství Odeon, pro PrahaIN.cz.
„Poezie oslovuje specifickou část čtenářů a čtenářek. Zároveň je počet sbírek výrazně menší, až neporovnatelný, proti klasické spotřební beletrii. Máme ovšem příklady autorem, které dokázali i v této době prodat desetitisícové náklady. Jedná se o Rupi Kaur a její první sbírku Mléko a med. Jedná se o zástupce trendu instagramové poezie. Tato poezie se dočkala několika dotisků a jedná se o mimořádně úspěšný titul, který stále láká nové čtenáře,“ doplnil za Knihy Dobrovský Adam Pýcha.
„Pokud se v roce 2023 bude průměrný knižní náklad v ČR pohybovat kolem 4.000 kusů, tak básnické sbírky budou opravdu v řádu stovek. Náklad poezie nad 2.000 kusů lze vnímat jako opravdu velký a takový autor musí mít již značnou čtenářskou základnu,“ uzavřel.
„Prodeje poezie jsou v porovnání s beletrií obecně sice nižší, ale naštěstí je i mnoho výjimek. Určitě nevyjmenuji všechny, ale například v rámci Velkého knižního čtvrtku jsme loni uvedli nový překlad Pusté země od T. S. Eliota a dosud se prodalo skoro tři tisíce kusů, dlouhodobě se poměrně dobře prodává klasika - „prokletí básníci“ Rimbaud, Baudelaire, Verlaine, z Čechů Kainar, Hrabě, Gellner, Ivan Blatný, poměrně zajímavý je i český underground, jako je I. M. Jirous nebo Vratislav Brabenec. A ze současníků jsou úspěšní například Ivan Wernisch, J. H. Krchovský nebo Petr Hruška,“ přiblížil za Kosmas.cz Ctirad Fuchs.
|